گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

خبرنگار صدا و سیما در پاریس: مهم‌ترین خواسته معترضان، استعفای مکرون است

خبرنگار صداوسیما در پاریس گفت: مهم‌ترین خواسته معترضان از بحث مالیات که در ابتدا جنبش به بهانه آن آغاز شد، کمرنگ شده و در حال حاضر تنها استعفای مکرون و رفراندوم برای تغییر نظام سرمایه‌داری جای آن را گرفته است.

1397/09/25
|
10:04
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع( بحران اخیر فرانسه، ناکارآمدی سرمایه داری و قدرت گیری ملی گرائی افراطی در اروپا) در ارتباط تلفنی با شهسوار حسینی، خبرنگار صدا و سیما در پاریس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

شهسوار حسینی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: اعتراض‌های خیابانی در سراسر فرانسه که به هفته پنجم کشید، با برخورد شدید پلیس از حضور معترضان در خیابان شانزه لیزه همراه بود، به همین دلیل کانون اصلی اعتراضات در شهر پاریس در چندین نقطه پراکنده شده بود و پراکندگی معترضان در نقاط مختلف شهر کنترل جمعیت را برای پلیس فرانسه دشوار کرده است. از طرفی با توجه به اینکه تماشاگر حضور معترضان در خیابان شانزه لیزه بودیم، متوجه شدیم نسبت به هفته گذشته تعداد کمتری از معترضان به خیابان آمدند.

وی افزود: وقتی از فعالان جنبش علت کم شدن تعداد معترضان را جویا شدم، گفتند که پلیس فرانسه بزرگراه‌ها را مسدود و اکثر خطوط مترو را قُرق کرده بود تا معترضان نتوانند خودشان را به پاریس برسانند. با این حال میان پلیس و معترضان در خیابان شانزه لیزه تنش و درگیری ایجاد شده و پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده است به طوری که این روزها پلیس از گاز اشک‌آور بسیار استفاده می‌کند. در حالی که در کشورهای جهان اولی که خودشان را مهد دموکراسی و آزادی می‌دانند، چنین رفتارهای بسیار عجیب و بعید است.

خبرنگار صداوسیما در پاریس ادامه داد: تا به امروز بر اساس آنچه رسانه‌های فرانسه اعلام کردند تقریبا 110 نفر بازداشت شدند، اگرچه هنوز سخنی از زخمی‌ها در میان نیست. اما وقتی با مردم صحبت می‌کردم، این آمار را اصلا قبول نداشتند و رسانه های فرانسه را دروغگو برمی‌شمرند و آماری که جنبش ضد سرمایه‌داری می‌دهد بالای 200 نفر است و آن نیز فقط در پاریس. از طرفی اعتراضاتی که طی یک ماهه اخیر در فرانسه در رخ داده در دیگر شهرهای آن نیز نمود پررنگی داشته و در بوردو و مارسی خیلی شلوغ است و در لیون، شمال فرانسه نیز اعتراضات ادامه دارد و مهم‌ترین خواسته معترضان از بحث مالیات که در ابتدا جنبش به بهانه آن آغاز شد، کمتر به چشم می‌خورد و در حال حاضر تنها استعفای مکرون و رفراندوم برای تغییر نظام سرمایه‌داری را خواستار شدند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی