گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی و بین الملل: مکرون صدای چرخ‌های زنگ زده نظام سرمایه‌داری را دیر شنید

یک کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی گفت: مکرون صدای اعتراض مردم را دیر شنید و صدای برخاسته از چرخ‌های زنگ زده نظام سرمایه‌داری، گوش مردم آزاده و جامعه روشنفکر فرانسه را آزار داده است.

1397/09/25
|
13:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع( بحران اخیر فرانسه، ناکارآمدی سرمایه‌داری و قدرت‌گیری ملی‌گرائی افراطی در اروپا) با حضور دکتر محمد قرقچیان، کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمد قرقچیان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: ریشه مسائل اخیر فرانسه به اختلاف طبقاتی در این کشور برمی‌گردد. لذا با مسائلی که در رابطه با افزایش مالیات بر سود رخ داد، قشر کم‌درآمد با اعلان‌هایی که از سوی گروه‌های مختلف داده شد، به خیابان آمد و جریان‌های اخیرا را رقم زد. اگرچه برخی جریان‌های خارجی نیز از این پیشامد ناراضی نیستند. قبلا این‌گونه مطرح می‌شد که نظام سرمایه‌داری پاسخگوی بسیاری از سوال‌ها و مسائل اقتصادی و معیشتی مردم است.

وی افزود: اما در سال‌های اخیر ضعف‌های اساسی این نظام بیشتر نمود پیدا کرده، اگرچه سرمایه‌داری در نگاه متعارف بهترین نظام اقتصادی معرفی می‌شد، چون منابع محدود جامعه را کاراترین شکل تخصیص می‌داد و مکانیزم بازار آزاد را ایجاد می‌کرد، خودجوشی داشت و قیمت‌ها در بازار از طرق عرضه و تقاضا تعیین و قطعا تعادل عمومی حاصل می‌شد که همان نقطه بهینه‌ای بود که مدنظر اقتصاددان‌ها بود. اقتصاد نئوکلاسیک هم به عنوان بهترین روش برای توسعه و هم برای تحلیل این ساز و کار به نظر می‌رسید.

کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل ادامه داد: اما با گذشت زمان در عمل برخلاف آنچه در تئوری اشاره می‌شد، نشان داد که نظام سرمایه‌داری دارای ضعف‌های متعددی است که نتوانسته به نیازهای جوامع انسانی پاسخ دهد. اگر ریشه‌ای‌تر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، در حقیقت نظام سرمایه‌داری انسان را محور قرار داده بود، طبیعتا با توجه به محدود بودن منابع و سوء‌استفاده‌هایی که نظام سرمایه‌داری از ماهیت انسان به عمل می‌آورد، نتوانست به اهداف خودش دست پیدا کند.

محمد قرقچیان گفت: در حقیقت موضوع مالیات شروعی برای اعتراض‌های خیابانی در فرانسه بود، اما خواسته اصلی مردم که به آن اشاره شد، افول نظام سرمایه‌داری است. در حقیقت چون نظام سرمایه‌داری به خواسته‌ها و نیازهای مردم پاسخ بدهد، مردم را اقناع نکرده، به ناچار دنبال جایگزین هستند. اگرچه در حال حاضر در فرانسه مشکلات نظام سرمایه‌داری بروز پیدا کرده است، اما در سایر کشورهای اروپایی نیز این ضعف‌ها قابل مشاهده است.

وی افزود: حتی در آمریکا نیز مشکلات نظام سرمایه‌داری وجود دارد، اما در حال حاضر فرانسوی‌ها به سمت استعفای مکرون حرکت کردند و عبور از مکرون نیز عبور کرده و بحث انحلال سنا و مجلس ملی را عنوان کردند و حتی خواستار بازنویسی قانون اساسی شدند و همچنین خروج فرانسه از اتحادیه اروپا را. خواسته‌هایی که تظاهرکنندگان فرانسوی مطرح کردند، صرفا در ابعاد خواسته‌های سیاسی و اقتصادی جای نمی‌گیرد، بلکه ابعاد ژئواستراتژیک پیدا کرده و چارچوب آن از کشور فرانسه خارج شده و تا اتحادیه اروپا پیش رفته است و نظام سرمایه‌داری بین‌المللی که حاکم بر جهان را در برگرفته است.

کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی ادامه داد: لازم است، ذکر کنیم ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه به بیان اقداماتی برای بهبود وضعیت خرید مردم، افزایش سطح معیشتی کارگران و تعلیق شش ماهه افزایش مالیات حامل‌های انرژی پرداخت. همچنین افزایش قیمت گاز و برق برای سال 2019 نیز لغو شد و از طرفی مذاکراتی با تمام گروه‌های شغلی و سندیکا‌های کارگری برای کنترل اوضاع انجام شد اما شاهد این بودیم با وجود تمام تهمیداتی که دولت فرانسه انجام داد و با وجود اینکه آن را مهد آزادی و دموکراسی می‌نامیدند، اما پوشالی بودن آنرا مردم جهان از طریق رسانه‌ها دیدند؛ برخوردی که پلیس با مردم فرانسه داشت و موارد بسیار دیگری حکایت از آن دارد که نظام سرمایه‌داری ماهیت خودش را نشان داده است.

محمد قرقچیان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: به نظر می‌رسد مکرون با توجه به حوادثی که در ماه گذشته رخ داد و در صورت تداوم اعتراضات برای ایجاد یک آلترناتیو، حرکتی در رابطه با تعویض ادوارد فلیپ، نخست‌وزیر انجام دهد، برای اینکه به مردم نشان دهد بخشی از سیاست‌ها در حال تغییر است. در عین حال سیاست‌هایی که مکرون قصد ایجاد آنرا دارد، نقشی در تغییر ادامه روند معترضین نخواهد داشت. به این دلیل که مکرون صدای اعتراض مردم را دیر شنید و صدای برخاسته از چرخ‌های زنگ زده نظام سرمایه‌داری، گوش مردم آزاده و جامعه روشنفکر فرانسه را آزار داده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی