صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: ترامپ در برکناری نابهنگام و با ادبیات کاملا غیردیپلماتیک جمیز متیس، وزیردفاع آمریکا را به سگ دیوانه تشبیه کرد در حالی‌که بسیاری از تحلیلگران، وی را یکی از معدود افراد عاقل حاضر در کابینه ترامپ برشمردند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(دشمنان انقلاب، شکست تابستان داغ 97 و تدارک برای توطئه 98) با ارتباط تلفنی با محمد قادری، تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل و سردبیر روزنامه تهران‌تایمز روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمد قادری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: پروژه تابستان داغ که از سوی ترامپ با مشاوره تیم ضد ایرانی‌اش قبل از تابستان سال 97 کلید خورد و عملا در تابستان امسال مشاهده کردیم اهداف از پیش تعیین شده، هیچ کدام به آن موفقیتی که مدنظر آنها نرسید و عملا نشان دهنده چند نکته در وضعیت فعلی ایالات‌متحده و نسبت آن با جمهوری‌اسلامی است؛ به نظرم در یک تحلیل و صورتبندی کلی می‌توانیم این گزاره را درباره شرایط کنونی آمریکا بگوییم که ایالات‌متحده به ویژه با توجه به نوع رفتاری که ترامپ در عرصه سیاست خارجی از خودش بروز می‌دهد، دچار یک سردرگمی نسبت به تحولات و معادلات سیاست خارجی خودش به ویژه در حوزه جنوب غرب آسیا با محوریت جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: به این دلیل که در حال حاضر ایالات‌متحده، هیچ نقطه قابل اتکایی در منطقه ما برای خودش متصور نیست. از طرفی تکیه‌اش تا کنو بر یک رژیم دیکتاتوری در خاورمیانه به نام عربستان سعودی بوده است که با روی کار آمدن شخصی به نام محمد بن سلمان ناپخته و خام در واقع بخش عمده‌ای از استراتژی‌ها و تاکتیک‌های آنها را نقش بر آب کرده، با رفتاری که از خودش بروز می‌دهد. دیگر متحدان منطقه‌ای آنها نیز به تناوب به ویژه در دوره ترامپ مانند ترکیه و بعضی از شیخ‌نشین‌ها مثل امارت‌متحده عربی دچار مشکل شدند.

تحلیگر مسائل سیاسی و بین‌الملل ادامه داد: بنابراین آمریکا نقطه قابل اتکایی در منطقه ندارد، به ویژه آنکه رفتار ترامپ در چند روز گذشته نسبت به بحث خروج نیروهایش از سوریه به دشت مورد انتقاد هم عناصر داخلی حکومت و هم عناصر بیرونی متحد با آمریکا به ویژه صهیونیست‌ها مواجه شده است. جست‌وجو و مرور سایت‌ها و روزنامه‌های بین‌المللی نشان دهنده فراوانی مطالب انتقادی درباره رفتار ترامپ در خروج از سوریه بوده است.

محمد قادری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: بنابراین همچنان‌که اشاره کردم به نظر می‌رسد ایالات‌متحده دچار یک سردرگمی در سیاست خارجی خودش به ویژه در منطقه خاورمیانه است و بیشترین توان خودش را صرف این کرده که بتواند با نفوذ در لایه‌های از ساختار قدرت در جمهوری اسلامی بهره بگیرد، زیرا تقریبا برایش ثابت شده، با رفتارهایی که متکی بر برآوردهای غلط معاندان جمهوری‌اسلامی مانند گروهک منافقین یا یکسری سلطنت طلب‌هاست که براساس شناخت نادرست از ساختار سیاسی اجتماعی جامعه ایران به ترامپ ارائه می‌دهند.

وی افزود: بنابراین جمع‌بندی آنها بر این است که اساسا با رفتارهای که تا به حال داشتند، نخواهند توانست تغییری در رژیم جمهوری اسلامی ایجاد کنند، لذا تمام توانشان را صرف این کردند تا بتوانند از عناصر نفوذی که از پیش شاید در برخی از مراکز یا ساختار قدرت قرار دادند، بهره بگیرند. یا از برخی حوزه‌های داخلی جمهوری‌اسلامی که ناکارآمدی دارند، یکسری رفتارها را رقم بزنند اما در صورت کلی به نظر می‌رسد که سردرگمی در سیاست خارجی، آمریکایی‌ها را دچار یک بهم ریختگی در کاخ سفید ایجاد کرده است و ترامپ بدون نگاه عمیق و استراتژیک تصمیماتش را در حوزه سیاست خارجی پیاده می‌کند. به طوری که برکناری نابهنگام و با ادبیات کاملا غیردیپلماتیک جمیز متیس، وزیردفاع آمریکا را طی چند روز گذشته شاهد هستید که او را حتی به سگ دیوانه تشبیه کرد که بسیاری از تحلیلگرها، وی را یکی از معدود افراد عاقل حاضر در کابینه ترامپ برشمردند. همچنین درباره مکالمه اخیر اردوغان با ترامپ که بخشی از آن لو رفت، نشان دهنده آن است که حضورش به آن شکلی که در سوریه بود و بایستی هزینه آن از جیب دیگران تامین می‌شد، به ظن ترامپ چندان نفعی برای آنها نداشت.

تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل ادامه داد: از سویی چون طرح کلی خاورمیانه جدید با تکیه بر تجزیه منطقه، اساسا طراحی شده از سوی دموکرات‌ها بود و ویژگی‌های روحی روانی ترامپ، اجازه نمی‌دهد که در پازل دموکرات‌ها بازی کند. لذا تمام آنچه که جو بایدن در زمان اوباما در منطقه دنبال می‌کرد که حتی تاسیس گروهک‌های تروریستی به ویژه داعش(به اذعان هیلاری کلینتون) بخشی از آن بود، راهبردی که ترامپ نتوانست آنرا پیش ببرد و استراتژی دموکرات‌ها را برمبنای طرح خاورمیانه جدید را تکمیل کند. لذا در جمع‌بندی باید گفت وضعیت آمریکا در یک شرایط رو به اضمحلالی قرار دارد و اگر ما بتوانیم این شرایط آمریکا را در آستانه چهل سالگی انقلاب به مردم که تحت فشارهای روانی تبلیغات بیگانه هستند، تشریح و تبیین کنیم که جمهوری اسلامی قطع به یقین قدرتمندتر از گذشته مسیر خودش را طی می‌کند و آمریکای امروز به مراتب از آمریکای 20 و 40 سال پیش به مراتب تضعیف شده است، قطعا اتفاق خوبی خواهد بود که شیرینی 40 سالگی انقلاب را درکام مردم ما شیرین‌تر خواهد کرد.

مرتبط با این خبر

  • امریکا حتی اعتصاب بازاریان تهران را اقدامی تروریستی می داند

  • سیاست‌های ترامپ آمریکا را در آینده با چالش جدی مواجه می‌کند

  • ونزوئلا لقمه ای نیست که به راحتی از گلوی آمریکایی ها پایین برود

  • علت درگیری های اخیر ترامپ و رئیس سابق اف بی آی

  • علت درگیری های اخیر ترامپ و رئیس سابق اف بی آی

  • ترامپ آینده پر تنشی را در آمریکا پیش رو دارد

  • شاهد رفتارهای غیر منطقی ترامپ در عرصه بین المللی هستیم

  • اکنون این فضا وجود دارد که بحث استیضاح ترامپ بصورت جدی در کنگره مطرح شود

  • استیضاح ترامپ در هر صورت به ضرر کاخ سفید است +صوت

  • دموکرات‌ها شانس بالایی در کنگره و مجلس نمایندگان می بینند