گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

استاد دانشگاه: بعد از برجام با 20 سال پس انداز هم نمی توان خانه خرید

استاد دانشگاه گفت: یک ایرانی پیش از برجام باید 5 سال پس‌انداز می‌کرد تا خانه بخرد، اما پس از خروج ترامپ از برجام، شاید پس‌انداز بیست سال یک ایرانی بتواند او را خانه‌دار کند.

1397/10/16
|
15:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(ابتکارات جدید با توجه به تاخیر تعهدات اروپا در راه اندازی ساز و کار مالی مستقل و اهداف پنهان سیاسی تاخیر کنونی) با حضور دکتر مجید سجادی‌پناه، استاد دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مجید سجادی‌پناه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: تا قبل از شروع مذکرات برجام، آمریکایی‌ها بدون اینکه غنی‌سازی را تعلیق کنند، مذاکره را پذیرفتند که بسیار جای تعجب داشت و به ویژه اروپایی‌ها در این میان متعجب شدند. لذا در آن زمان آمریکایی‌ها، نقش پلیس خوب را بازی می‌کردند و اروپایی‌ها نقش پلیس بد. در میان اروپایی‌ها نیز فرانسوی‌ها نقش پلیس بد را خیلی خوب بازی می‌کردند و ما مجبور شدیم امتیازات بسیار زیادی به فرانسوی‌ها بدهیم.

وی افزود: اما وقتی آمریکایی‌ها در اردبیهشت امسال، به قطع‌نامه 2231 که در واقع برجام در آن منعقد و به اتفاق آراء تصویب شد، پشت کردند، جای پلیس خوب و بد تغییر یافت. بعد از آن امریکا در وضعیت پلیس بد قرار گرفت و اروپا نقش پلیس خوب را به ویژه فرانسوی‌ها به عهده گرفتند. حال در این وضعیت واکنش حسن روحانی، زمانی که ترامپ از برجام خارج شد، بسیار جالب بود؛ وی به وزرات خارجه دستور داد ظرف چند هفته مذاکره با کشورهای اروپایی، روسیه و چین، رایزنی‌ها و هماهنگی‌هایی برای صورت گیرد و اگر در زمان کوتاه و پایان مهلت به نتیجه رسیدیم که با همکاری کشورهای 4+1 همه آنچه که خواست ملت ایران در برجام بود، دست پیدا کردیم که همین روال را ادامه می‌دهیم. اما اگر منافع ملی ایران تضمین نشد، به زودی ما مردم ایران صحبت خواهیم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به گوش مردم می‌رسانیم.

استاد دانشگاه ادامه داد: حال چند هفته، بلکه چند ماه از فرصتی که رئیس‌جمهور خواسته بود، گذشته و ما منتظریم تا دریابیم که تصمیمات رئیس‌جمهور در این زمینه چه شد؟ آیا با ساز و کار مالی که در پی آن هستند، منافع ما در برجام تامین شد؟ در حال حاضر همین پلیس خوب که فرانسوی‌ها باشند، چه موضع‌گیری‌هایی از سوی امانوئل مکرون صورت گرفته است. وی در مصاحبه‌ای که با فرانس 24 گفت احاطه کردن جمهوری‌اسلامی با یک سیاست الزام‌آور همان چیزی است که من همواره بر آن تاکید دارم. برای من راهبرد ایران در چهار مبنا استوار است؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریتی فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال 2025، کنترل فعالیت‌های موشک‌های بالستیک ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه.

مجید سجادی‌پناه گفت: مکرون همچنین می‌گوید هیچ‌گاه در برابر ایران، ساده‌لوح و زودباور نبودم. اختلاف ما با آمریکا بر شیوه رفتاری ماست. حال ما از اروپا به ویژه به سردمداری فرانسه انتظار داریم که یک ساز و کار مالی ایجاد کند که خارج از سلطه نظام مالی ایالات‌متحده باشد و بعد منافع برجام را برای ما حفظ کند. چنین نگاهی ساده‌انگاری از درک مساله است، زیرا ساز و کار مالی که اروپایی‌ها می‌خواستند برای جمهوری اسلامی ایجاد کنند، منشا و خاستگاه آن، مدیریت مشکلاتی است که در منطقه خاورمیانه وجود دارد، در واقع خاورمیانه مانند سوپرمارکتی است که انواع مشکلات در آن نشو و نما پیدا کرده است. حال اروپایی‌ها با ایفای حضور فعال در مذکرات هسته‌ای و مدیریت آن قصد داشتند از یک بحران دیگر در منطقه جلوگیری کنند، زیرا هر بحرانی در منطقه منجر به مهاجرت ساکنان خاورمیانه به اروپا می‌شود نه آمریکا.

وی افزود: لذا اروپایی‌ها در تلاش هستند تا جمهوری‌اسلامی در برجام بماند تا امنیت اروپا حفظ شود، اما اگر قرار است امنیت اروپا حفظ شود، آنها باید هزینه این امنیت را پرداخت کنند. از طرفی در حالی اروپایی‌ها به ماندن جمهوری‌اسلامی در برجام اصرار دارند که باید دید ما چه منافعی از برجام به دست آوردیم؟ به طور معمول یک ایرانی باید 5 سال پس‌انداز می‌کرد تا بتواند یک خانه بخرد، اما پس از خروج ترامپ از برجام یک ایرانی باید بیست سال پس‌انداز کند تا شاید بتواند یک خانه بخرد. لذا این منافعی نبود که قرار بود از برجام عاید ملت ایران شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی