صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

پژوهشگر تاریخ گفت: نسیم آزادی در دوره‌هایی در سرزمین ایران وزید اما داشتن آزادی به صورت یک آرمان بود و انقلاب اسلامی تحقق این آرمان طولانی مدت مردم ایران بود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ابعاد آموزه‌های قیام قم و هوشیاری روحانیت در بیداری اسلامی) با حضور رضا مختاری، پژوهشگر تاریخ معاصر روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رضا مختاری‌اصفهانی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: وقتی نظام شاهنشاهی در آستانه فروپاشی قرار گرفت، خرید نفت از سوی کشورهای غربی کاهش پیدا کرد و شوروی به عنوان ابرقدرت شرق و آمریکا و اتحادیه اروپا به نام بلوک غرب نمی‌توانستند بپذیرند انقلاب اسلامی که جهان‌بینی متفاوتی داشت و یک مرجعیت مذهبی در راس آن بود و اندیشمندان غربی نام انقلاب را «انقلاب با نام الله» گذاشته بودند. لذا از همان موقع تحریم وجود داشت و اتفاقاتی در داخل کشور از جمله در شهرهای مرزی کردستان، خوزستان، ترکمن‌صحرا و در بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان رخ داد، به نوعی تهدیدی از سوی دشمن بود، اگرچه تهدیدهای فراوان دیگری صورت گرفت. اما نکته اینجاست، آن پیوستگی که میان مسئولان و رهبران نظام و مردم وجود دارد و مردم خودشان را صاحب انقلاب می‌دانستند.

وی افزود: در واقع آنچه رخ می‌دهد، اولا آن قدرت بسیج کنندگی که امام‌خمینی(ره) به عنوان رهبر انقلاب و بعد رهبر نظام جمهوری اسلامی دارد، قدرتی که در آن خواست اکثریت مدنظر هست و این خواست اکثریت به گونه‌ای است که مردم احساس می‌کنند نظام جمهوری‌اسلامی که برآمده از انقلاب اسلامی است همان خواسته های آنها، استقلال، آزادی و جمهوری‌اسلامی را پی می‌گیرد، یعنی شکاف میان حاکمیت و مردم وجود ندارد. بنابراین مشاهده می‌کنیم با وجود اینکه جنگ 8 ساله انفاق می‌افتد، علیرغم اختلافاتی که میان رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر و مجلس رخ می‌دهد، اما به ریل برمی‌گردد و این شکاف‌ها به مرحله‌ای نمی‌رسد که بتواند به اصطلاح باعث فروپاشی بشود.

پژوهشگر تاریخ معاصر ادامه داد: بنابراین تصور می‌کنم آنچه بقای انقلاب را تضمین می‌کرد، توجه به خواست اکثریت بود، یعنی مردم اشتباه نمی‌کنند و اگر آن مورد توجه قرار نگیرد هر نظامی می‌تواند به اصطلاح آسیب‌پذیر شود. لذا وقتی امام همواره تاکید می‌کرد خواست ملت مهم است و با این تاکید جنگی اتفاق می‌افتد و برای نخستین بار به لحاظ سرزمینی چیزی از دست نمی‌دهیم. برای همین امام‌خمینی، نخستین رهبری بعد از انقلاب مشروطه می‌شود که در داخل ایران رحلت می‌کند و در داخل کشور به خاک سپرده می‌شود. در حالی که پس از مشروطه، محمدعلی‌شاه، احمدشاه، رضاشاه و محمدرضاشاه خارج از ایران از دنیا می‌روند. اما در رابطه با امام خمینی استقبالی صورت می‌گیرد که در زمان رحلت ایشان همین شکوه و ازدحام وجود دارد.

رضا مختاری‌اصفهانی گفت: انقلاب اسلامی شعار مهمی مانند استقلال، آزادی ، جمهوری اسلامی داشت و متکثر بود، یعنی تمام طبقات اجتماع در آن نقش داشتند، بنابراین نظامی که برآمده از چنین انقلابی است، نمی‌تواند چندان بی‌تفاوت باشد به بعضی از شعارها از جمله شعار آزادی. اما باید این را در نظر داشته باشیم که انتقاد به آزادی و استقلال شکل مناسکی و باسمه‌ای پیدا نکند و ظاهری نباشد، همان طور که بعضی از مراسم‌ها مانند راه‌پیمایی اربعین و ایام اعتکاف حالت مناسک پیدا نکند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: آسیبی که می‌تواند هم انقلاب و هم گفتمان آنرا تهدید کند؛ حالت مناسکی پیدا کردن است، وقتی مناسکی رواج پیدا می‌کند می‌تواند باعث سر زدن رفتارهای متناقض در آن جامعه بشود، یعنی جامعه‌ای که اعتکاف و اربعین دارد، می‌تواند رفتار متضاد هم آن مناسک را نیز بروز دهد که این یک آسیب است. لذا برخی رفتارها باید نهادینه شود که این نهادینه شدن نه اینکه به جامعه حُقنه شود، بلکه آموزش و آگاهی وجود داشته باشد. اما درباره آنکه مردم قبل از پیروزی انقلاب تصوری از آزادی داشتند، باید بگویم در واقع در دوره‌هایی نسیم آزادی در سرزمین ایران وزید، دوره مشروطه، پس از شهریور 1320 و به ویژه پس از اینکه دولت مصدق بر سر کار آمد، داشتن آزادی به صورت یک آرمان بود و انقلاب اسلامی تحقق این آرمان طولانی مدت مردم ایران بود. به عبارتی آنچه پس از تحریم تنباکو رخ داد، مردم به سمت یکسری آرمانی پیش رفتند و پس از آن جامعه ایران یک جامعه پویاست که آرمان‌های خودش را می‌شناسد و برای تحقق آن تلاش می‌کند و همان‌طور که اشاره کردم انقلاب اسلامی 57 تحقق بخشی از این آرمان بود و باید سعی کنیم حالت باسمه‌ای و مناسکی پیدا نکند.

مرتبط با این خبر

  • چین در صدد شکستن هژمونی دلار آمریکاست

  • آمریکا نمی‌تواند طالبان را با وعده‌های قلابی پای میز مذاکره بکشاند

  • جمهوری اسلامی به دنبال مدیریت طالبان است

  • تحلیل‌های آمریکا از وضعیت جمهوری‌اسلامی متکی به سخنان منافقین است

  • طالبان منزوی نیست/ شانس به قدرت رسیدن از کانال انتخابات را دارد

  • برجام قرار بود، آفتاب تابان شود؛ برای بعضی رای‌آور شد

  • دیپلماتهای ایرانی درقبال امریکا دچارحماقت مجدد نشوند/ دولت در پازل دشمن بازی نکند

  • سازمان‌های مردم‌نهاد؛ زمینه نفوذ سلطه دشمن هستند

  • پدیده سدسازی، اختراع دست بشر است نه شیوه نفوذ دشمن

  • صهیونیست ها چگونه باعث خشکسالی ایران شدند؟