صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک استاد دانشگاه گفت: چین در حال حاضر در تلاش است که در شرق اسیا یک واحد پولی مشترک چیزی شبیه یورو اتحادیه اروپا درست کند که هژمونی دلار آمریکا را بشکند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (افول هژمونی آمریکا و تقابل‌های راهبردی نخبگان با ترامپ در حوزه مسائل داخلی و بین‌المللی) با حضور دکتر مهدی کردی، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مهدی کردی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: ترامپ با استفاده از شرایط افول بر سر کار آمد، وی با استفاده از بحث مهاجران، مشکلات اقتصادی، مشکلات سیاست خارجه در منطقه خاورمیانه را در دوره تبلیغات برای ریاست جمهوری آمریکا مطرح کرد و به قدرت رسید. با این حال ترامپ ما به ازاء افولی است که به گفته کارشناسنان از سال 2003 به بعد در حیطه سیاست داخلی و خارجی آمریکا خیلی مشخص‌تر شد، لذا ترامپ خودش افول ایجاد نکرد اما ما به ازای تولید افول است.

وی افزود: قبل از حضور ترامپ در کاخ سفید برخی اسناد از سوی جمهوریخواهان منتشر شد که اشاره به مسائل و مشکلات آمریکا داشت و امروز کارشناسان بر این نظر هستند که ایالات‌متحده مسائل و مشکلات مشخصی دارد اما در این میان ترامپ بر دیوار مرزی میان آمریکا و مکزیک دست گذاشته است که به دلیل اختلاف‌نظری که میان دموکرات‌های کنگره و ترامپ وجود دارد، در حال حاضر 25 روز است که دولت فدرال تعطیل شده و 800 هزار کارمند فدرال آمریکا، حقوق و دستمزدی در این 25 روز دریافت نکردند.

استاد دانشگاه ادامه داد: در رابطه با ترامپ یکسری اسناد و مدارک وجود دارد از جمله اینکه به دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن شخصیتش یک بار در دهه90 ورشکست شد. لذا در اسناد آمده که ترامپ در فعالیت‌های شخصی خودش دارای زمینه‌های غیرقابل پیش‌بینی بودن است و با چنین وضعیتی بر سر کار آمد. ترامپ با قرار گرفتن کاخ سفید کابینه‌ای تشکیل داد که این کابینه بارها دستخوش تغییر شد و به یکباره افرادی کنار گذاشته شدند، از جمله تیلرسون، متیس و چند نفر دیگر که نشان از شخصیت عجول و غیرقابل پیش‌بینی بودن رئیس‌جمهور آمریکا دارد.

مهدی کردی گفت: در واقع امروز فردی در کاخ سفید حضور دارد که به شدت غیرقابل پیش‌بینی است و بنا به اذعان خود آمریکایی‌ها هیچ علاقه‌ای به مطالعه کردن گزارش‌ها و مطالبی که روی میز کارش قرار می‌گیرد و بسیار علاقه دارد که تصمیمات خلق‌الساعه بگیرد و علاقه به خودنمایی دارد و بسیار فرد خودشیفته‌ای است، وقتی قرار بود در دو ماه و نیم قبل در 13 آبان ماه دور جدید تحریم‌های ایران آغاز شود، وی پوستر خودش را به عنوان یک فرد مقتدر و قدرتمند با الهام از سریال تاج و تخت منتشر می‌کند و اشاره به این دارد که من دارم می‌آیم و تحریم‌های آمریکا دوباره می‌آید. فردی که علاقه بسیاری به خودنمایی کردن دارد.

وی افزود: با همه غیرقابل پیش‌بینی بودن و خودشیفتگی ترامپ، موفقیت‌هایی در سیاست خارجی و دیپلماسی چند جانبه و اقتصاد داخلی آمریکا داشته است اما در روند کلی وقتی چنین فردی بر سرکار می‌آید که اهل مطالعه گزارش‌های روی میزش نیست و در رابطه با خروج از سوریه به راحتی عذر وزیر دفاع خودش را خواست، نشانه‌هایی از افول هژمونی آمریکاست.

پژوهشگر مسائل بین‌الملل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در حال حاضر چندین سال است که چین در صدد است در شرق اسیا یک واحد پولی مشترک چیزی شبیه یورو اتحادیه اروپا درست کند که هژمونی دلار آمریکا را بشکند. لذا در موضوع پولی مشترک همین مباحث در واقع میان جمهوری‌اسلامی، ترکیه و روسیه نیز جاری است که یا براساس پولی ملی خودشان مبادلاتشان را انجام دهند که دلار آمریکا نتواند اثر گذار بر بحث تحریم‌ها و اقتصاد داخلی آنها باشد یا اینکه واحد پولی مشترک را ابداع کنند. بنابراین زمانی که قدرت اقتصادی یک کشور به چاش کشیده شود، ما به ازای آن قدرت سیاسی آن کشور نیز در سطح بین‌الملل نیز به چالش کشیده می‌شود. وقتی اقتصاد آمریکا در عرصه بین‌المللی و داخلی با چنین بحران‌هایی مواجه باشد، هر چه قدر رسانه‌های آمریکا تصویرسازی‌هایی در سطح جهان انجام ‌دهند، فایده ندارد. دنیای امروز دنیای رسانه و ارتباطات است و تنها رسانه‌های آمریکایی نیستند که کار می‌کنند و حضور فعال دارند، لذا سایر رسانه‌ها با اخبار دقیق خود می‌تواند تصویرسازی‌های رسانه‌های آمریکایی را خنثی کنند.

مرتبط با این خبر

  • رسانه‌های غربی به منحصربه فرد بودن راهپیمایی 22 بهمن اعتراف کردند

  • مردم به دولت فرصت می‌دهند تا مطالباتشان برآورده شود

  • مردم همچنان به آینده انقلاب اسلامی امیدوار هستند

  • اقتدار نظام، یکی از بازتاب‌های راهپیمایی 22 بهمن است

  • اسلام‌هراسی توهم توطئه نیست

  • رشد اسلام وهابی، ترفندی برای گسترش اسلام واقعی است

  • پیروزی مقاومت در جنگ 22 روزه، شکست هیمنه رژیم صهیونیستی

  • دست و پا زدن غربی‌ها برای به تاخیر انداختن اضمحلال رژیم صهیونیستی

  • منشا قدرت شاه مردم نبودند که نگران پشت کردن مردم باشد

  • بحران سوریه، هژمونی آمریکا را به چالش کشید