صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: مهم‌ترین نمادی که هژمونی آمریکا را به چالش کشید، بحران سوریه در سال2013 بود. یعنی وقتی ایالات‌متحده خواست به سوریه حمله کند، اما عملی نشد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (افول هژمونی آمریکا و تقابل های راهبردی نخبگان با ترامپ در حوزه مسائل داخلی و بین المللی) با حضور دکتر علیرضا کوهکن، عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علیرضا کوهکن در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: وقتی صحبت از افول صحبت می‌کنیم برخی بر این تصور هستند که این یک ادبیات داخلی است، در حالی که افول ایالات‌متحده موضوعی بین‌المللی است و اسنادی که در رابطه با آن منتشر می‌شود، در خود ایالات‌متحده تولید می‌شود. اگر در فضای مجازی در این رابطه جست و جو شود، خواهید دید که چه اندازه مطالب منتشر شده و حاکی از نگرانی شدید آمریکایی‌ها در این رابطه است. بعضی حتی بر این باورند که ترامپ با استفاده از این شرایط توانست به قدرت برسد.

وی افزود: ترامپ با استفاده از این نگرانی که در میان مردم وجود داشت که ممکن است آمریکا جایگاهش را در سطح بین‌الملل از دست بدهد، با تکرار این شرایط توانست با استفاده از نگرانی مردم و تبلیغاتی که در این حوزه انجام داد، به ریاست‌جمهوری برسد. لذا وقتی از افول صحبت می‌کنیم دو نگاه به افول می‌توان داشت که نخستین نگاه، یک نگاه مطلق است به این معنا شاخص‌های قدرت که بر اساس آن هژمونی شکل می‌گیرد، در گذشته چه وضعیتی داشته و در حال حاضر چه وضعیتی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: شاخص‌های قدرت یعنی میزان رشد اقتصادی چه رقمی بوده و در حال حاضر چه عددی را نشان می‌دهد، در نظامی‌گری در چه رتبه‌ای قرار داشته و اکنون در چه وضعیتی قرار دارد. در حالت دوم نگاه نسبی است به این معنی که در گذشته پنج تانک داشتید و حالا شش تانک. در حالت مطلق درست است که قدرت افزایش پیدا کرده اما قدرت نسبی به شدت کاهش پیدا کرده است، به عبارتی قدرت ایالات‌متحده در چه وضعیتی قرار دارد در حالت دوم که نسبی است آن قدر مهم نیست که قدرت رقبا در چه وضعیتی قرار دارد.

علیرضا کوهکن گفت: در حال حاضر در هر دو ارزیابی (چه به صورت قدرت مطلقه و چه قدرت نسبی) قدرت آمریکا شاهد هستیم در هر دو حالت شاخص‌های قدرت رو به کاهش است. به همین دلیل درباره افول یا کاهش قدرت آمریکا چه در داخل و چه در خارج از آن صحبت می‌شود. از طرفی هژمونی در ادبیات بین الملل تعریف خاصی دارد، یعنی اینکه اراده شما بر جهان حاکم است و بدون اجازه شما هیچ اتفاقی در دنیا رخ نمی‌دهد و هیچ اتفاق مهمی در دنیا امکان رخ دادن ندارد. موضوعی که به تدریح به چالش کشیده شد، اگرچه در ابتدا به معنای کلمه همین طور بود، یعنی در روندا نیز قرار بود بحرانی حل شود، باید آمریکا نظر می‌داد.

وی افزود: به تدریج حضور و دخالت آمریکا در مسائل جهانی کاهش پیدا کرد و این موضوع از بحران یوگسلاوی شروع شد و به نوعی برخی از آن تعبیر به مخالفت با هژمونی آمریکا کردند. اما مهم‌ترین نمادی که هژمونی آمریکا را به چالش بکشد در سال2013 بود که ایالات‌متحده اراده کرد به سوریه حمله کند اما اینکار را نکرد و بعد از آن به صورت جدی از نشست آستانه شروع شد که در آن موضوع بحران بین‌المللی سوریه بود که بدون حضور آمریکا برگزار شد. لذا برخی گفتند به لحاظ ادبیات سیاسی این مهم‌ترین شکست هژمونی ایالات‌متحده است.

عضو هیات علمی دانشگاه ادامه داد: بنابراین افول هژمونی بیشتر یک مفهوم نسبی است، یعنی در مقایسه با بقیه قدرت‌های جهان، آمریکا چه وضعیتی داشته است، اصولا هژمونی یک مفهوم نسبی است، وقتی یک کشور قدرت مسلط می‌شود این عنوان را به خود اختصاص می‌دهد. زمانی ایالات‌متحده به تنهایی تقریبا 30 درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را در اختیار داشت. عددی که بسیار بزرگ و وحشتناک است و از طرفی تقریبا 20/1 جمعیت دنیا را داشت و وقتی 30 درصد ناخالص داخلی دنیا را در دست داشت، یعنی وقتی سه کالا در دنیا تولید می‌شد، حتما یک کالا از آن کالاها تولید آمریکاست. اما در حال حاضر این وضعیت رو به تغییر است و بعضی که نگاه کلان‌تری به مسائل دارند به این موضوع اشاره می‌کنند که این تغییرات تنها در رابطه با آمریکا نیست.

علیرضا کوهکن در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در سیصد سال گذشته با یک اتفاق ساده در دنیا مواجه شدیم و آن اتفاق ساده، انتقال قدرت از شرق به غرب بود و آن هم به دلیل آنکه اروپایی‌ها به قدرت توپ و تجهیزات نظامی دست پیدا کردند. اروپایی‌ها از قدرتشان به خوبی استفاده کردند و این موضوع به لحاظ تاریخی همزمان شد با افول شدید قدرت در شرق. در زمانی که علم در غرب رشد کرد در شرق ناآگاهی. لذا این چرخش قدرت را به غرب منتقل کرد.

مرتبط با این خبر

  • رسانه‌های غربی به منحصربه فرد بودن راهپیمایی 22 بهمن اعتراف کردند

  • مردم به دولت فرصت می‌دهند تا مطالباتشان برآورده شود

  • مردم همچنان به آینده انقلاب اسلامی امیدوار هستند

  • اقتدار نظام، یکی از بازتاب‌های راهپیمایی 22 بهمن است

  • اسلام‌هراسی توهم توطئه نیست

  • رشد اسلام وهابی، ترفندی برای گسترش اسلام واقعی است

  • پیروزی مقاومت در جنگ 22 روزه، شکست هیمنه رژیم صهیونیستی

  • دست و پا زدن غربی‌ها برای به تاخیر انداختن اضمحلال رژیم صهیونیستی

  • منشا قدرت شاه مردم نبودند که نگران پشت کردن مردم باشد

  • چین در صدد شکستن هژمونی دلار آمریکاست