صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: دستگاه‌های اجرایی نباید حضور پرشور مردم در راهپیمایی را به حساب خودشان بگذارند که مردم مطالباتشان را فراموش کردند و از رویکرد دولت راضی هستند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل ابعاد حضور بسیار گسترده مردم راهپیمایی 22 بهمن و پاسداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی) با حضور دکتر محمد الوندی، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

محمد الوندی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: گاهی از حضور پرشور مردم در انتخابات استفاده و پس از آن این پتانسیل رها می‌شود. در حالی که دولت می‌تواند استفاده بهتری به غیر از حضور در انتخابات از انرژی و حضور پرشور مردم داشته باشد. در زمانی که دولت وظایف بسیاری بر عهده دارد، می‌تواند از نیروی مردم در واسپاری برخی از این مسئولیت‌ها استفاده کند زیرا وقتی مردم برای امری بیرون می‌آیند و کمر به انجام آن می‌بندند نسبت به آن احساس تعهد می‌کنند.

وی افزود: مردم می‌توانند در زمانی که دولت با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند، مسئولیت‌هایی را به عهده بگیرند و با نوآوری‌ها و خلاقیت‌های خود نسبت به انجام امور وارد صحنه عمل شوند. به طوری که ما نهادهای مختلفی متشکل از بسیج دانشجویی، بسیج استادان و بسیج مهندسان را داریم که در صورت لزوم می‌توانند قدری از بار نظام را بردارند، در صورتی که دولت از آنها استمداد بلطبد و آنها را در امور کشور مشارکت دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: راهپیمایی 22 بهمن به نحوی در دنیا منحصر به فرد است، در حالی که سالگرد هر استقلالی در کشورهای مختلف چند توپ شلیک می‌کنند و به همین سادگی انجام می‌شود تا سال آینده. اما به نظر می‌رسد این انقلاب اسلامی بود که در ادبیات سیاسی دنیا به شیوه مرسوم که در حال حاضر هست راهپیمایی 22 بهمن را به عنوان مظهری از قدرت اجتماعی را ایجاد کرده یا می‌توان گفت تجدید کرده است.

محمد الوندی گفت: به عبارتی راهپیمایی نماد قدرت اجتماعی یا قدرت ایدئولوژیک یک کشور شده است، بنابراین به دور از هر گونه مساله و حاشیه‌ای می‌توانیم از این قدرت یاد کنیم و هیچ اغراقی در آن نیست اگر چنین سخنی بگوییم. می‌دانید بحث حضور نیروهای اجتماعی و شکستن ساختار دولت در مرزهای ژئوپلتیک مطرح است که در نظام‌های جدید نیروهای اجتماعی نقش اصلی را ایفا می‌کنند. در این مدل قدرت اجتماعی که با پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت و نظام توانست آن را باز تولید کند و به وسیله کارکردهایی طی 40 سال داشته است، توانسته که در صحنه اجتماعی و سیاسی کشور تاثیر به سزایی به جای گذارد. لذا اغراق نیست اگر بگوییم که قدرت اجتماعی در صحنه راهپیمایی22 بهمن بروز پیدا کرده است.

وی افزود: در این راهپیمایی باید اصل انقلاب و مطالبات مردم را تفکیک کنیم، زیرا مردم اصل انقلاب را قبول دارند، اما دستگاه‌ها نباید از آن سوء‌برداشت کنند و به خودشان بگیرند، در واقع مردم به دولت فرصت دادند، در عین حال پای انقلاب با تمام مشکلاتی که داشته، ایستاده‌اند و در این40 ثمرات انقلاب را در زندگی خودشان دیدند. اما دستگاه‌های اجرایی نباید حضور پرشور مردم در راهپیمایی را به حساب خودشان بگذارند که مردم مطالباتشان را فراموش کردند و از رویکرد دولت راضی هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: اگر مسئولان قدر این راهپیمایی را بدانند، مانند خون تازه‌ا‌ی است که در دستگاه‌های اجرایی کشور پمپاژ شده و می‌توانند با قدرت هر چه بیشتر کار ویژه‌های خودشان را اعمال کنند و اقدامات جدی و عمیق در کشور انجام دهند و مطالبات مردم را به منصه ظهور برسانند.

محمد الوندی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: دولت‌سازی در اسلام و تشییع اساسش بر مردم استوار است، اگر فلسفه سیاسی اسلام را مرور کنید، خواهید که فلاسفه بزرگ و مقام معظم رهبری نیز بسیاری از استفائات خود را از آن برمی‌گزینند و ما در اسلام حکومت به زور نداریم و دولت به نحوی با مردم گره خورده است، به طوری که اگر حکومت امیرالمومنین(ع) و پیامبر اسلام(ص) را مرور کنیم، خواهید دید در حوزه اجرا این مردم هستند که ورود می‌کنند و مسائل اجرایی را عهده‌دار می‌شوند و بار مسئولیت در حوزه اجرا بر دوش مردم است. امیرالمومنین(ع) در دوران امامتش، احکام را قرائت می‌کنند و کیفیت اجرا را بر دوش مردم می‌گذارند و هر ازگاهی نیز مردم به اشتباه خواسته‌هایی از ایشان دارند که در این میان پیامبر(ص) و امام علی(ع) برخی از آن القائات اشتباه را می‌پذیرند تا مردم اشتباهات خود را تجربه کنند.

مرتبط با این خبر

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز

  • اعتقاد به حضور مردم در صحنه رمز بقای انقلاب اسلامی است

  • روابط خارجی رژیم پهلوی یک طرفه بود

  • امنیت پایدار؛ دستاورد انقلاب اسلامی برای نظام است

  • قرار دادن جوانان نخبه در ویترین المپیاد منجر به مهاجرتشان به غرب می‌شود

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • باید به دنبال ملموس کردن دستاوردهای علمی کشور برای مردم باشیم

  • ضرورت هم سو بودن نهادهای فعال در حوزه فناوری

  • شناخت جایگاه ادبیات انقلاب بعد از گذشت 40سال احساس می شود