صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

هادی ثروتی گفت: راهپیمایی 22 بهمن بیش از پیش نشان داد جمهوری‌اسلامی یک قدرت منطقه‌ای است و حتی برخی رسانه‌های غربی، پس از انعکاس وسعت و عظمت راهپیمایی به شکست سیاست‌های آمریکا اذعان کردند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل ابعاد حضور حماسی راهپیمائی 22 بهمن و الزامات تداوم پیشرفت و پیروزی های انقلاب اسلامی در دهه پنجم) با حضور دکتر هادی ثروتی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

هادی ثروتی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برای نخستین بار بود که بدون اغراق تمام رسانه‌های جهان به انعکاس راهپیمایی 22 بهمن پرداختند، راهپیمایی که آنقدر سطحش وسیع و بزرگ بود که نتوانستند آن را نادیده بگیرند. لذا می‌توان با قاطعیت گفت در تمام رسانه‌ها، حتی رسانه‌های آمریکایی به صورت وسیع پخش شد. اگرچه در این میان شیطنت‌هایی نیز بروز دادند و به انعکاس برخی قسمت‌هایی پرداختند که سطح جمعیت را به طور کامل نشان ندهد یا تصاویر را به شکلی منعکس کردند که نشان بدهند جمعیت حاضر در راهپیمایی چندان هم عظیم و خیره‌کننده نیست. اما با این همه اقرار و اعتراف کردند این راهپیمایی در جشن 40 سالگی انقلاب منحصر به فرد بوده است. از طرفی رسانه‌های کشورهای عربی نیز نتوانستند نسبت به پوشش و گزارش راهپیمایی 22 بهمن بی‌تفاوت بمانند و با انگیزه‌های خاص خودشان سراغ این حرکت عظیم رفتند.

وی افزود: وقتی رسانه های مخالف و معاند با جمهوری اسلامی به انعکاس وسیع راهپیمایی 22 بهمن پرداختند، این نشانه یک رویکرد جدید است؛ یعنی نشان می‌دهد در مردم آن کشورها نگاه دیگری نسبت به جمهوری‌اسلامی پیدا شده است. لذا به نظرم اثرات قدرت نرم جمهوری‌اسلامی توانسته تاثیرگذار باشد به طوری که اگر پیگیری می‌کردید، متوجه می‌شدید در بسیاری از رسانه‌های دنیا سفارتخانه‌های ما مهمانی ترتیب دادند که این مهمانی‌ها با استقبال بسیار خوبی مواجه شد. در بسیاری از قاره‌ها شخصیت‌های نظامی و بلندپایه سیاسی کشورها شرکت کردند، اگرچه در این میان برخی کشورهای اروپای غربی نسبت به ما بغض و کینه دارند و آمریکایی‌ها که با ما دشمن هستند طبعا مراسم‌ها و مهمانی‌ها در این قسمت چندان انعکاس نیافت.

استاد دانشگاه ادامه داد: آمریکایی‌ها در چهار دهه همه گزینه‌هایش از سرد و نرم(جنگ، کودتا، تجزیه، تحریم و...) به کار گرفت، در حال حاضر نیز تبدیل به یک برخورد چند سطحی در گزینه‌های اقتصادی، گزینه‌های زیرمیز و روی میز، در دریا و خشکی علیه نظام ما تست می‌کنند و باز هم ناکامی آنها رقم می‌خورد. به هر حال پیام راهپیمایی 22 بهمن امسال که در جشن 40 سالگی رقم خورد، چه پیام‌هایی داشت؟ یکی از پیام‌های عمده‌اش این بود که نخست یک جشن بود و دوم حمایت یک‌صدا از انقلاب و طنین شعارهای مرگ بر آمریکا و اسرائیل بود.

رضا ثروتی گفت: راهپیمایی 22 بهمن بیش از پیش نشان داد جمهوری‌اسلامی یک قدرت منطقه‌ای است و حتی رسانه‌های غربی به این مهم به صراحت اعتراف کردند و برخی از این رسانه‌ها پس از پوشش راهپیمایی و انعکاس وسعت و عظمت آن به شکست سیاست‌های آمریکا اشاره کردند. بنابراین اگر بخواهم به صورت کلی بگویم پیام این راهپیمایی منحصربه فرد یک پیام مهم برای آمریکایی‌ها و غربی‌ها داشت و کسانی که با جمهوری‌اسلامی دشمنی می‌کنند که دیگر فضاسازی آنها اثری بر جمهوری‌اسلامی ندارد و قدرت نرم ما روز به روز و سال به سال نه تنها در خاورمیانه بلکه در قسمتهایی از آفریقا و جنوب اروپا و بسیاری از بخش‌های دیگر یک نوع همسویی و همگرایی با انقلاب اسلامی دارند.
وی افزود: متحدان، دوستداران، همراهان جمهوری‌اسلامی، آن را یک قدرت مناسب و آرمان‌خواهانه برای نجات بشر می‌بینند و از دید آنها مثبت تلقی شده و از آن استقبال می‌کنند. این رسالت را در پیام امروز مقام معظم رهبری می‌بینیم که این نقش و مسئولیت را برای 40 سال دوم ترسیم کردند.

تحلیلگر مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: مردم دقت دارند که مسئولان چه می‌کنند و عملکرد آنها را رصد می‌کنند و می‌دانند با یک سیاست خارجی یا اقتصادی غلط و روش اصلاحی نامتوازن و غیربومی ممکن است آسیب‌هایی متوجه نظام شود اما در اصل نظام خدشه‌ای وارد نخواهد شد. طبیعتا مردم این را می‌فهمند و سعی می‌کنند با صبر و احساس اتحاد و تذکر و هشدار به مسئولان کشور فضا را ترمیم کنند. کمااینکه قبل از سیاست تحریمی آمریکا، یک خودتحریمی ایجاد شد و با یک سیاست غیرمدبرانه فضایی تعریف شد که فشار زیادی بر مردم وارد کرد. اگر مردم می‌خواستند به خیابان‌ها بریزند، آنچه منویات آمریکا و به دنبال آن بود، ایجاد فضای شورش و آشوب در کشور. مردم این را فهمیدند، برای همین با درک این واقعیت اولویت‌هایشان را مشخص کردند و سطح مطالباتشان را به شکلی تعریف کردند که موجبات رضایت آمریکایی‌ها را فراهم نکنند.

مرتبط با این خبر

  • جنگ امروز آمریکا با ونزوئلا برسر نفت است

  • چرخش 180 درجه ای ونزوئلا؛ از اسرائیل تا غزه

  • بازخوانی مداخله گری مستقیم آمریکا در ونزوئلا جهت براندازی دولت قانونی مادورو و علل ناکامی آن

  • برخی حضور پررنگ جمهوری‌اسلامی را در منطقه برنمی‌تابند

  • منافع ملی ما در گرو حمایت از سوریه است

  • مسئولان باید با شجاعت به حل مشکلات بپردازند/ ترس در انجام مسئولیت‌ها بی‌معناست

  • اختلاف میان مسئولان باعث پمپاژ ناامیدی میان جامعه می‌شود

  • امروز رژیم صهیونیستی، زمین‌گیر جمهوری‌اسلامی شده است

  • سریال پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی پایانی ندارد

  • رسانه باید درباره زندگی اشرافی مسئولان مطالبه گر باشد