گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

توكلی: مجمع تشخیص به دنبال کاهش فشار بر مردم است / FATF، استقلال داخلی را از بین می برد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اعضای مجمع در حال اظهار نظر درباره FATF هستند و تصمیمات با توجه به این است که پذیرفتن یا عدم پذیرش آن چه تاثیری بر مشکلات دارد.

1397/11/28
|
10:18
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع عدم تصمیم گیری در مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره FATF و با حضور دکتر احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به روی انتن رفت.

احمد توکلی پیچیدگی در ابعاد FATF را عامل به تعویق افتادن تصمیم گیری در مورد آن دانست و گفت: نتایج این تصمیم گیری بسیار مهم است به همین دلیل همه به دنبال اظهار نظر هستند. در جلسه اول، از نفراتی که نسبت به این موضوع اظهار نظر می کردند، 18 نفر باقی مانده بودند که موکول به جلسه دیگری شد.

وی افزود: در عین حال در جلسه ای که دوباره تشکیل دادیم، عده ای می خواستند برای بار دوم نیز صحبت کنند و ثبت نام کردند و با وجود اینکه جلسه سه ساعت به طول انجامید اما باز هم 12 نفر باقی ماندند. در این جلسه رای گرفته شد مبنی بر اینکه بر کفایت مذاکرات قائل هستیم یا بحث را ادامه دهیم. ولی جلسه به کفایت مذاکرات رای نداد و با وجود این همه صحبت، اعضا به دنبال شنیدن حرف نویی هستند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با رادیو گفت و گو اظهار داشت: حساسیت این موضوع بر این است که شرایط با دشمنی ها، ناتوانایی ها و بی عرضگی های داخلی، بر مردم سخت شده و می خواهیم راهی که انتخاب می کنیم این سختی را بیشتر نکند.

وی با بیان اینکه اعضای مجمع بر چند مورد دیدگاه مشترکی دارند، عنوان کرد: همه بر این قائل هستند که اگر ما هیچ مشکلی نداشتیم، در تحریم نبودیم، مردم ما مرفه بودند، در حوزه اشتغال و توزیع درآمد از وضعیت خوبی برخوردار بودیم، احتمالا FATF را نمی پذیرفتیم چون اشکالاتی دارد که استقلال داخلی را از بین می برد.

توکلی ادامه داد: اشتراک دیگر این است که مردم در اثر سو مدیریت، ضعف تدبیر، شیوع فساد و همچنین فشار ظالمانه بیرونی، وضعشان خوب نیست و به وضعیت موجود معترض هستند. تصمیمی که ما می گیریم با توجه به این است که آیا به مردم فشاری اضافه می کند و یا خیر. اینجا بحث است که آیا پذیرفتن FATF مشکلات را کم می کند و یا نپذیرفتن آن و باید این را روشن کنیم و همچنان اعضای مجمع در حال اظهار نظر در این باره هستند.

وی با اشاره به برجام و شانه خالی کردن آمریکا از آن و عدم اجرای تعهدات توسط اروپایی ها، متذکر شد: اکنون اروپا، اینستکس را معرفی کرده که به جای پول نفت به ما دارو و غذا می دهند و این تحقیر آمیز است. از طرفی در همین زمینه مباحث موشکی و حقوق بشر را هم مطرح می کنند و به دنبال بهانه های دیگر برای اعمال فشار بیشتر بر ما هستند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی