صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

محرابی گفت: برخی از مسئولان ما مدعی بودند که اروپایی‌ها طرح‌های میان مدت را ادامه خواهند داد، اما آنها در حوزه استراتژی سلطه نقش کارمندان ایالا‌ت‌متحده را بازی می‌کنند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (سناریوی جدید حفظ برجام بدون آمریکا از سوی اروپا، رویکردی مستقل اروپاییان گامی به سوی برجام 2 و 3 ) در ادامه با ارتباط تلفنی با علیرضا محرابی(استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علیرضا محرابی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: پس از خروج آمریکا از برجام، بر این قضیه تاکید کردم که استراتژی اروپا متکی بر یک سیاست مشخص است، هر چند برخی از مسئولان ما مدعی بودند که اروپایی‌ها طرح‌های بلندمدت و میان مدت را ادامه خواهند داد. اگر از این صحبت‌ها بگذریم، آنچه امروز مشخص است، اروپایی‌ها نشان دادند در حوزه تفکر استراتژی سلطه در نظام بین‌الملل نقش کارمندان ایالا‌ت‌متحده را بازی می‌کنند، تفکری که بسیار جدی است و کشورهای بزرگ اروپایی نظیر آلمان و فرانسه و انگلیس که این روزها در حال بیرون کشیدن از اتحادیه اروپاست، همه نشان دهنده اروپای به شدت ضعیف با وضعیت‌های نابهنجار اجتماعی و بحران‌های مالی است.

وی افزود: نکته اساسی اینکه امروز اروپا جزء کارمندان شخصی ایالات‌متحده است که هنوز زیرنظر نظام سلطه کار می‌کنند و هنوز نتوانستند خود را زیر فشار طرح مارشال آمریکایی که پس از جنگ جهانی دوم به راه افتاد، خارج کنند. اگرچه کشوری مانند فرانسه در زمان مارشال دوگل، فرانسو میتران یا ژاک شیراک به نوعی خواستند در مواقعی خاص کشورشان را از زیر یوغ آمریکا خارج کنند، اما با به روی کار آمدن سارکوزی و مکرون این روند متوقف شد.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: بنابراین در زمانی که اروپایی در تعهدات‌شان نسبت به برجام خلف وعده می‌کنند، نمی‌توان اداره کشور را به سمتی سوق داد که امیدوار باشد اروپایی‌ها بیایند و با انجام دادن برخی کارهای نمایشی گرهی را باز کنند، سخت در اشتباهند. از سویی اگر دولت در مذاکره با اروپایی‌ها عاجز است، بهتر است این مهم را به دانشگاهیان بسپارد، زیرا امروز متفکران، پژوهشگران و استادان دانشگاه‌ها و رسانه‌ها می‌توانند با ارتباط موثر با دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی اروپایی و فعال کردن بدنه اجتماعی اروپایی‌ها در برجام راهگشا باشند.

محرابی گفت: موثر بودن استادان، پژوهشگران و متفکران خود را در دادخواهی ما به دادگاه لایحه در پیمان مودت نشان دادند، وقتی لایحه‌ای به دادگاه لاهه دادیم که این لایجه نتیجه مثبتی در بر داشته است. مهم‌تر از آن تیم دولت و دستگاه دیپلماسی اگر تنها بخواهد به دیپلماسی لبخند تکیه و تصور کند موگرینی با این رویکرد موثر عمل خواهد کرد به این شکل نیست و امروز باید بدنه حقوقی و سیاسی دانشگاهی ما در عرصه دیپلماسی عمومی فعال شود و رسانه این موضوع را تقویت کند و با برقرار کردن میزگردهای جدی و مفید در این زمینه وارد عرصه شود و پس از آن سیاستمداران اروپایی احساس کنند که این وضعیت خلف وعده یا بی‌اعتباری که در برجام ایفا کردند، در حال انتقال به بدنه‌های اجتماعی و دانشگاهی کشورهای اروپایی است.

وی افزود: اگر ما بتوانیم در پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌های معتبر اروپا چون سوربن فعالیت های اجتماعی و سیاسی خوبی را انجام دهیم و در این مراکز میزگردهای فنی و تحقیقی جدی را برگزار کنیم، موجب راهگشایی در بدنه اجتماعی اروپا می شود و ما می توانیم به نوعی از دیپلماسی عمومی بهره بگیریم.

مرتبط با این خبر

  • برجام تنها 20 درصد از مشکلات اقتصادی ما را رفع می کرد