صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: زمانی که مذاکرات میان جمهوری‌اسلامی و گروه 1+5 در جریان بود و قبل از اینکه سند برجام تنظیم شود، مشخص بود که ظرفیت اتحادیه اروپا تا چه اندازه است و اروپا بدون آمریکا نمی‌تواند در برجام ایفای نقش کند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (هزینه فایده کلی رفتار ایران در قبال اروپا در حوزه برجام و ضرورت اعمال ابتکارات جدید) با حضور امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل بین‌الملل و حوزه آمریکا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

امیرعلی ابوالفتح در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: درباره نوع رویکرد اتحادیه اروپا در رابطه با برجام و رفتاری که آمریکا نشان داد، باید به نکته خواستن و توانستن اشاره کرد، در حال حاضر شاهد یک شکاف میان خواستن و توانستن از طرف مقابل ما (اتحادیه اروپا) هستیم، اتحادیه اروپا در بالاترین سطوح سیاسی چه از منظر اتحادیه و چه از منظر کشورهای عضو اتحادیه و چه کشورهای موثر آن (فرانسه، آلمان و انگلیس) برجام را تائید و اقدام آمریکا در خروج از برجام را تقبیح و محکوم کردند. از جمهوری اسلامی به دلیل پایبندی به تعهدات خودش در برجام تجلیل کردند و مواضع خود را اعلام کردند.

وی افزود: اتحادیه اروپا در رابطه با برجام کارهای مختلفی انجام دادند، نشست‌های متعددی را برگزار و بیانیه‌هایی را صادر کردند و آخرین قدم آنها سندی است که به اینستکس معروف شده است، لذا فعل خواستن را انجام دادند. اما در توانستن آنها قدری تردید وجود دارد و این تعلل از مدت‌ها قبل مشخص بود و مربوط به جمهوری‌اسلامی و برجام هم نیست، میزان قدرت اتحادیه اروپا وقتی با مخالفی مواجه و از سوی ایالات‌متحده به محک گذاشته می‌شود، مشخص می‌شود که اتحادیه اروپا به ویژه در موضوعات حساس سیاسی و امنیتی نظام بین‌الملل به آن اندازه که توان اقتصادی دارد، موثر نیست.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: بنابراین باید ملاحظاتی را در نظر گرفت که اروپا در برابر آمریکا، امکانات و مقدوراتش محدود است، اگرچه اروپا، بازیگر بزرگ و تاثیرگذاری است اما به آن شکل نیست که اگر ایالات‌متحده تصمیم به انجام کاری یا انجام ندادن آن بگیرد، اتحادیه اروپا بتواند ضرورتا تصمیم ایالات‌متحده را تغییر بدهد. برای همین از همان زمانی که مذاکرات میان جمهوری اسلامی و گروه 1+5 در جریان بود و حتی قبل از اینکه سند برجام تنظیم شود، مشخص بود که ظرفیت اتحادیه اروپا تا چه اندازه است. اتحادیه اروپا در زمانی می‌تواند نقش‌آفرینی داشته باشد که آمریکا با برجام همراه باشد.

امیرعلی ابوالفتح گفت: اگر آمریکا به هر دلیلی، حق یا ناحق بخواهد راه خودش را جدا بکند، اتحادیه اروپا به آن اندازه نمی‌تواند مقاومت کند، در زمانی که ترامپ اعلام کرد ایالات‌متحده از برجام خارج خواهد شد، مشخص بود که اروپایی‌ها چندان توان همراهی در برجام را ندارند. در اظهارات مقامات ارشد نظام نیز ناتوانی اروپا بدون آمریکا در همراهی با برجام بود و رهبر انقلاب بارها به این موضوع اشاره کردند، اگرچه هدف از این سخنان و پیش‌بینی‌ها تحقیر اروپا نبود یا اروپا کوچک شمرده شود، بلکه سخن از واقعیت‌هایی جهانی است که اگر به آن توجه می‌شد، از ابتدا مشخص بود که اروپا توان ایفای نقش در برجام بدون ایالات‌متحده را ندارد. البته چنین تفسیری از حضور اروپا در برجام ناشی از نگاه خوشبینانه است.

وی افزود: اما اگر بخواهیم که با نگاه بدبینانه به نقش اروپا در برجام نگاه کنیم، باید بگوییم اروپا نقش پلیس خوب را در برابر آمریکا که پلیس بد است، بازی می‌کند. این نوع نگاه در سطح جامعه وجود دارد و برخی معتقدند اروپا عامدانه کارشکنی می‌کند و اگرچه تلاش دارد که جمهوری‌اسلامی را در برجام حفظ کند، اما حاضر به انجام تعهداتش نیست و تعمدا وقت‌کشی می‌کند. اگر همه این مسائل را کنار بگذاریم و در خوشبینانه‌ترین حالت به نیات اروپایی‌ها شک نداشته باشیم، توان اروپا به همین اندازه‌ای است که در برجام ایفای نقش می‌کند و بیش از این نمیتوانیم توقع داشته باشیم ضمن اینکه اروپا در برخی مسائل(موشکی، منطقه‌ای، دفاعی و حقوق‌بشری و دموکراسی) با جمهوری‌اسلامی اختلاف‌نظر دارد و در بعضی موارد دیدگاهش بسیار نزدیک به آمریکاست و حتی در مسائل حقوق‌بشری تندتر از ایالات‌متحده جهت‌گیری می‌کند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • ایستادگی ساختار ایالات متحده در مقابل گزافه‌گویی‌های ترامپ