گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

برخورداری: درباره پالرمو و FATF خرد جمعی نظام باید تصمیم بگیرد

یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: نباید در شرایط کنونی به گونه ای حرکت کنیم که اگر پالرمو تصویب نشود، چنان و چنین خواهد شد و اجازه دهیم درباره FATF و CFT خرد جمعی نظام تصمیم بگیرد.

1397/12/04
|
08:23

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(هزینه فایده کلی رفتار ایران در قبال اروپا در حوزه برجام و ضرورت اعمال ابتکارات جدید) در ادامه با حضور یاسر برخورداری، تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

یاسر برخورداری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برخی از کارشناسان و تحلیگران مدافع برجام معتقدند که اگر از برجام خارج شویم، چنین و چنان خواهد شد، اما نمی‌گویند که ماندن در برجام چه فوایدی برای کشور ما دارد! در عین حال موافقم که برجام یک پروژه تمام شده است؛ پروژه‌ا‌ی که نظام به تصمیمی رسید و آنرا منعقد کرد. اما بحث من بر سر این است که نمی‌توانیم منافع ملی را با ندیدن تجربه برجام قربانی کنیم. هنوز 1000 روز از برجام نگذشته و ما در آستانه یک تجربه دیگر هستیم، FATF تجربه‌ای مانند برجام است و من از این می‌ترسم که سال آینده درباره این بحث کنیم که FATF هیچ آورده‌ای برای ما نداشت، اما اگر خارج شویم، چنین و چنان می‌شود.

وی افزود: همان شیوه که منجر به انعقاد برجام شد، در حوزه تصمیم‌سازی برای بستن FATF نیز در حال شکل‌گیری است که اگر FATF را نبندیم، این‌گونه می‌شود! فضا به گونه‌ای طراحی می‌شود که FATFرا امضا می‌کنیم بعد سراغ پالرمو می‌رویم، شرایط به گونه‌ای است که نمی‌توانیم FATF را امضا کنیم و سراغ پالرمو نرویم. بعد از امضاهای متعدد به مردم می‌گوییم مشکل حل شد. اما نکته اساسی اینجاست، سه، چهار یا شش ماه می‌گذرد و بعد می‌گویند که آنها به تعهداتشان عمل نمی‌کنند. ما چه کار می‌توانیم بکنیم! اگر خارج شویم جهان به ما می‌گوید ما در حال پولشویی هستیم یا تامین مالی تروریسم را انجام می‌دهیم.

تحلیلگر مسائل بین‌المللی ادامه داد: به ناچار در معاهدات امضا شده می‌مانیم. حال می‌خواهیم وضعیت ارز کشور را سامان دهیم، قبلا به گونه‌ای بود که با دور زدن تحریم‌ها ارز داخلی را تامین می‌کردیم. اما در شرایطی که FATF و پالرمو را امضا کنیم، دیگر نمی‌توانیم با دور زدن تحریم‌ها ارز کشور را تامین کنیم چون عملا همه کریدورها را بسته‌ایم. اما طرف مقابل ما را در شرایطی قرار می‌دهد که می‌گویند بیایید بنشینید تا دوباره مذاکره کنیم. سخنی که ترامپ از روز نخست بیان کرد و گفت ما همه این کارها را می‌کنیم تا دوباره با شما مذاکره کنیم.

برخورداری گفت: به نظرم راهبرد اساسی که در حال حاضر پیش رو داریم، عبرت گرفتن از برجام به عنوان یک رویکرد تاریخی است، برجامی که نه از آن خارج شویم نه از آن تعریف و تمجید کنیم. متاسفانه برخی در زمان کاندید شدن منافع ملی را برای رسیدن به مقاصد خودشان قربانی کردند و برای اینکه بتوانند رای بیاورند، مردم‌هراسی ایجاد کردند و گفتند مردم بترسید اگر ما نباشیم این‌گونه می‌شود! لذا شرایطی را به سمتی سوق دادند که برجام منعقد شد.

وی افزود: اما درباره FATF و CFT و پالرمو اجازه دهیم خرد جمعی نظام تصمیم بگیرد، در این فضا به گونه ای حرکت نکنیم که اگر پالرمو تصویب نشود، چنان و چنین خواهد شد، چنانکه در کارتی دیدم که اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام پالرمو را تصویب نکند، بازار به بحران کشیده خواهد شد. دامن زدن به شرایط به گونه‌ای که بحران‌زایی و مردم‌هراسی ایجاد شود، مطابق با تامین منافع ملی ماست؟ در حالی که باید شرایط برای یک مصلحت‌سنجی عاقلانه مهیا شود تا معیشت مردم نیز از راه درست تامین شود. در حال حاضر این گروگان‌گیری اتفاق می‌افتد، به طوری که از اکنون روند صعودی بالا رفتن نرخ دلار شروع شده است تا بگویند اگر مجمع طبق شرایط تصمیم نگیرد و FATF و پالرمو را تویب نکند، شرایط به وضعیت بحرانی خواهد رسید.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: صداوسیما هیچ کاری انجام ندهد، تنها متن انگلیسی پالرمو، FATF را برای مردم قرائت کنند و یک نفر کار ترجمه متن را انجام دهد تا مردم تصمیم بگیرند که به پالرمو و FATF بپیوندیم یا خیر. از سویی برجام سندی است که در آینده تاریخ درباره آن قضاوت خواهد کرد که بستن این معاهده کار درستی بود یا خیر. اکنون زمان قضاوت درباره برجام نیست و باید بگذاریم زمان بگذارد تا تاریخ در یک سپهر اندیشه درباره آن قضاوت کند.


دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی