گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

اقراریان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو: سپردن فضای مدیریتی به جوانان به معنای ورود آقازاده‌ها نیست

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: اعتماد به تعهد و تخصص جوانان و سپردن فضای مدیریتی کشور به جوانان با حضور آقازاده‌ها و ژن‌های خوب نباید اشتباه گرفته شود.

1397/12/07
|
09:40

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری: خطاب مستقیم به جوانان و ماموریت آنان در گام دوم انقلاب به مثابه آینده‌سازان انقلاب اسلامی) در ادامه با حضور مهدی اقراریان، عضو هیئت علمی دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مهدی اقراریان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: وقتی از جوانان صحبت می‌کنیم شاید بتوان به این قشر سنی در دهه‌های گذشته نیز اشاره کرد، وقتی الگوی مدیریت جوان وارد عرصه دفاع مقدس می‌شود، این الگو می‌تواند شگفتی بیافریند و در آن دوران چهره‌هایی را مشاهده می‌کنیم که در آن دوره آبدیده شدند و امروز شاید پیامد آن تفکر سرداری مانند حاج قاسم سلیمانی باشد که در آن روزها لشکر ثارالله را اداره کرد، یعنی تجربه‌ای که کشور در سپردن امور به جوانان دارد.

وی افزود: تجربه سپردن امور به جوانان را در دوره امام خمینی نیز داریم، پس از رحلت امام، مقام معظم رهبری در میان گزینه‌های جوان قرار دارند و از بین افرادی که برای رهبری در مجلس خبرگان معرفی شدند، رده سنی ایشان جزء جوان‌های جمع است، در آن جلسه وقتی بحث می‌شود با اینکه گزینه دیگری برای رهبری وجود دارد، اما جمع تصمیم می‌گیرند که رهبری را به مقام معظم رهبری بسپارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی ادامه داد: اگر امروز آن الگوی مدیریتی جوان‌محور، بخواهد تکرار شود، نیازمند به روحیه جوانی است، جوانی که ویژگی‌هایی را ایجاد می‌کند که از فضای محافظه‌کاری دور می‌شود و با دور شدن از این فضا بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها که با محافظه کاری به کندی پیش می‌روند، سرعت بیشتری می‌گیرند. لذا این ویژگی می‌تواند اصلی‌ترین موضوع باشد؛ یعنی آن نگاه پیش‌برنده و جسورانه. البته جوانی که امروز درباره‌اش صحبت می‌کنیم در بسیاری از فرمایشات رهبری هست که از جوان نسل آینده چیزی کم ندارد.

اقراریان گفت: در بعضی فرمایشات رهبری هست که جوان امروز ابزاری در اختیار دارد که به ویژه در حوزه دانشی و با توجه به آموزشی که دیده، می‌تواند موتور پیشرو باشد. بنابراین تاکید بر جوانان و اینکه رهبری مخاطبان بیانیه را این قشر قرار دادند، برداشت و تحلیل من از این منظر است که در ورود به دهه پنجم انقلاب، باید در الگو و سبک مدیریتی کشور تغییری اساسی ایجاد کنیم و این تغییر و تحول اساسی در الگوی شکست خورده مدیریتی کشور و در بعضی از عرصه‌ها چاره‌ای ندارد جز اینکه در مدیریت آن به نسل جوان اعتماد کنیم، اعتماد به نسل جوانی که دارای آن ویژگی‌ها و شاخصه‌هایی باشد که در بیانیه رهبری به آن اشاره شده است.

وی افزود: تعهد و تخصصی که در کنار هم قرار بگیرد و اعتماد و سپردن فضای مدیریتی کشور به جوانان به حضور آقازاده‌ها و ژن‌های خوب یا پیاده نظام احزاب سیاسی مختلف نباید اشتباه گرفته شود. نکته دیگر، یک روح فراتر در این بیانیه احساس می‌کنم و آن نگنجیدن بیانیه در تقسیم‌بندی‌های سیاسی رایج کشور. زیرا بیانیه یک گفتمان عمومی در جامعه برای جوانان از هر نوع تفکر و باوری ایجاد می‌کند، مبنی بر بار امانتی که در چهل سال گذشته به دست آمده، خواسته یا ناخواسته در اختیار این نسل قرار خواهد گرفت.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفتمان انقلاب اسلامی ادامه داد: امروز نسل سوم و چهارم کشور می‌تواند مسئولیت اندوخته انقلاب اسلامی را به عهده بگیرد اما با چه الگو و مدیریتی؟ بیانیه گام دوم رهبری می‌تواند تا حد زیادی راهگشای جوانان در فضای مدیریتی کشور و الگوی مناسب برای حفظ بار امانت انقلاب باشد. اما نکته دیگری که جای دارد به آن بیشتر پرداخت شود، بیانیه‌ای که به نظرم از جنس مانیفست هست و از جنس تجزیه وتحلیل انقلاب اسلامی است و معتقدم بیانیه دارای یک مدل مفهومی و هندسه خاصی است که بر اساس روشی طراحی شده که این روش در جای جای منظومه فکری رهبری قابل مشاهده بود.

اقراریان گفت: باورم بر این است که مقام معظم رهبری یک مدل تفکری دارند که این مدل تفکری در جای جای بیانات و سخنان ایشان جاری و ساری است که نزدیک به فضای مدیریت استراتژیک هست. اما در رابطه با نسل جوان، مهم‌ترین ماموریتی که رهبری برای نسل جوان تبیین می‌کنند که در یک پاراگراف بیانیه مشخص است، رهبری می فرمایند: «مدیران، کارگزاران، اندیشمندان و فعالان جوان در همه میدان‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین‌المللی و نیز در عرصه‌های دین، اخلاق، معرفت‌شناسی و عدالت باید شانه‌های خود را زیر بار مسئولیت قرار دهند.»

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی