گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع): وقاحت در سیاه‌نمایی، نقاط قوت کشور را به ضعف تبدیل کرده است

موسوی‌نیا گفت: وقاحت در سیاه‌نمایی آن‌قدر شکل عجیبی به خودش گرفته که امروز نقاط قوت جمهوری‌اسلامی تبدیل به نقطه ضعف شده است.

1397/12/07
|
12:18
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری: یادآوری چشم‌اندازها و افق‌های انقلاب اسلامی، با تمرکز بر نگاه به آینده) در ادامه با حضور مهدی موسوی‌نیا، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) و پژوهشگر روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سیدمهدی موسوی‌نیا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: نظام سلطه در سیاست خارجی خودش یک آمریکای سانسور شده و ایران سانسور شده به جهان ارائه می‌دهد، در این رابطه ارجاع می‌دهم به سخنان رهبری در 14 خرداد امسال که فرمودند: وقاحت در سیاه‌نمایی آن‌قدر شکل عجیبی به خودش گرفته که امروز نقاط قوت جمهوری‌اسلامی تبدیل به نقطه ضعف شده است. امروز وقتی از ظرفیت نظامی جمهوری‌اسلامی صحبت می‌کنید، عده‌ای این نکته را مطرح می‌کنند که ظرفیت نظامی به درد ما نمی‌خورد و کشورهای پیشرفته دنیا از جمله ژاپن بدون درنظر گرفتن تسلیحات نظامی به وضعیت امروز رسیدند.

وی افزود: بر اساس آماری که داریم، اگر جمهوری‌اسلامی، سیزدهمین قدرت نظامی برتر دنیا باشد، کشور هفتم و هشتم کره جنوبی و ژاپن است. این تصور غلطی که در بین مردم ما رواج پیدا کرده، منشا آن کجاست؟ به نظرم رواج چنین دیدگاه‌هایی رفته رفته آن باور خودکفایی را از ما می‌گیرد، وقتی ما نقطه قوتی در خودمان احساس نکنیم. باور دارم که در سیستم اداری ما برخی فسادها دیده می‌شود، اما آیاد ما در عنصر فساد جز فاسدترین‌های دنیا هستیم؟ اینطور نیست و اتفاقا برخی از کشورهایی که مدینه فاضله بعضی از افراد در داخل کشور هستند، سهم بالایی از فساد دنیا را دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: اما بحثم بر این است که مساله اقتصاد در تدوین تمدن نوین اسلامی مهم است، همچنان که دیگر مسائل در حوزه تمدن‌سازی مهم هستند، اما تصور می‌کنم مساله فرهنگ ما مهم‌تر از همه است، این موضوع که مردم بدانند گام اولیه تمدن‌سازی خودباوری است، بسیار اهمیت دارد. وقتی ما نتوانیم تصور خودباوری را به مردم بدهیم و نتوانیم تشریح کنیم که اوضاع کشور انقدر هم که رسانه‌های بیگانه تبلیغ می‌کنند، بد نیست. وقتی این موضوع برای مردم جا بیفتد، احساس می‌کنم بخش بسیار زیادی از تمدن‌سازی را پیش بردیم.

موسوی‌نیا گفت: در بیانیه گام دوم، مقام معظم رهبری اعتقاد دارند، راهکاری که برای آینده می‌خواهند بدهند، شاید بخش قابل توجهی از آن چیزی جز بررسی راهی که تا کنون طی شده، نباشد. بررسی تجاربی که داشتیم، فارغ از فضای تصویرسازی که وجود دارد، برای همین شناخت دقیق راه انقلاب تا کنون که می‌توان ده‌ها مستند ارائه داد با تکیه بر سخنان رهبری که دائم در صحبت‌های مختلف‌شان به غیر از بیانیه گام دوم به این تجربه‌نگاری و بحث شناخت دقیق راه انقلاب تا به امروز به لحاظ نظری و عملی اشاره کردند.

وی افزود: توجه به مسائل اصلی تمدن نوین اسلامی که در بیانیه تشریح شده و رهبری در آن به وضعیت امروز برخی از آنها توجه ویژه کردند و من احساس می‌کنم که ایشان توجه اساسی خود را به رسیدن به تمدن نوین اسلامی معطوف کردند. در واقع رهبری گام دوم انقلاب اسلامی را که تمدن‌سازی باشد، در نظر گرفتند و با مسیری که تبیین کردند در نظر دارند که جمهوری‌اسلامی در این مسیر به پیشرفت برسد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: با توجه به سخنانی که رهبری طی سال‌های مختلف داشتند، به نظرم رسید که چندین اصل را برای به پیشرفت رسیدن جمهوری‌اسلامی برمی‌شمرند که باید به آنها توجه داشت؛ اصل نخست مدنظر رهبری، بحث دغدغه جهانی در پیشرفت است، اینکه در تمدن‌سازی دغدغه پیشرفت جهانی داشته باشیم. نکته دیگر پیشرفت با تکیه بر انقلابی‌گری، حرکت جهادی و عقلانیت محور که نیروهای داخلی و ذاتی عامل پیشرفت هستند که در این زمینه باید به جوانها توجه داشته باشیم که آنها عامل پیشرفت و حرکت به سوی تمدن‌سازی هستند.دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی