گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رئیس پژوهشكده دولت اسلامی: رهبری در بیانیه گام دوم، یک برنامه استراتژیک ارائه دادند

ناصر فخاری گفت: اگر ندانیم ماموریت‌مان چه بوده و آرمان‌مان چیست؟ راه را گم می‌کنیم و مسیر برادری، عقلانیت، معنویت و اخلاق را از دست می‌دهیم، با این رویکرد، تصور می‌کنیم باید در ملودی مدنظر آمریکا بنوازیم، وگرنه از چرخه جهانی حذف می‌شویم.

1397/12/09
|
09:26
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بیانیه‌ گام دوم مقام معظم رهبری: پایبندی به اصول ضمن درک پدیده‌ها و موقعیت‌های نو) با حضور دکتر ناصر فخاری، رئیس پژوهشکده دولت اسلامی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ناصر فخاری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم، مسیر آینده را روشن کردند، در مقدمه این بیانیه، یک هدف و ماموریت برای نظام جمهوری‌اسلامی تعیین شده و دو آرمان. به عبارتی وقتی تعیین راهبرد برای سازمان یا نهادی انجام می‌دهیم، در مقدمه باید بدانیم ماموریت آن حکومت چیست؟ رهبری در این بیانیه، ماموریت انقلاب اسلامی را، ساختن ایران اسلامی بزرگ ذکر کردند، لذا نباید این مهم را فراموش کنیم، زیرا هدف ما از انقلاب و ماموریت‌مان، ساخت ایران اسلامی بزرگ است. اما از این ساختن چه هدفی دنبال می‌شود؟

وی افزود: افق مطلوب ما کجاست و چشم‌انداز ما چیست؟ رهبری در بیانیه گام دوم دو نکته را ذکر کردند؛ نخست رسیدن به تمدن نوین اسلامی و دوم طلوع خورشید ولایت عظمی که باید آنرا بسترسازی کنیم. در واقع این آرمان ماست. لذا رهبری برای اینکه آرمان مدنظر را تبیین و ابعاد و زوایای آنرا بگویند، در مقدمه بحث‌شان شعارهای انقلاب را ذکر کردند و خواستند که این مسیر را گم نکنیم، زیرا شعارها مانند خط‌مشی‌ها هستند که نباید از آنها عدول کنیم و خطوط راهنمای ما هستند.

رئیس پژوهشکده دولت اسلامی ادامه داد: آزادی، معنویت، عدالت، اخلاق، استقلال، عزت، عقلانیت و برادری چارچوب‌های فکری و نظام ارزشی و اصول ما هستند. 15 سال پیش از این، سازمان برنامه‌ریزی و مدیریت کشور کتابی تحت عنوان مبانی برنامه چهارم تدوین می‌کند و در مقدمه کتاب آمده است: دنیا به مثابه یک ارکستر سمفونیک است که رهبری دارد و این رهبر ارکستر برای هر کسی، سازی و ملودی تعریف کرده است و همه باید در آن ساز بنوازند، این رهبر ارکستر در دنیا، امریکاست و برای ما هم باید بپذیریم ساز و ملودی تعریف کند وگرنه فالش نواخته‌ایم و جامعه جهانی ما را نمی‌پذیرد و ما را از این ارکستر بیرون می‌کند!

ناصر فخاری گفت: اگر ما ندانیم ماموریت‌مان چه بوده و آرمان‌مان چیست؟ راه را گم کنیم و مسیر برادری، عقلانیت، معنویت و اخلاق را گم بکنیم، چنین می‌شود که تصور می‌کنیم باید در ملودی مدنظر آمریکا بنوازیم. دریابیم که کدخدا در نظام جهانی برایمان چه نقشی تعریف کرده، آن نقش را بپذیریم و بازی کنیم! آیا ما برای تعیین نقش از سوی آمریکا در چرخه جهانی آمدیم یا قصد داریم که تمدن نوین اسلامی را بنا کنیم و بسترساز ظهور حضرت مهدی(عج) باشیم؟ ما برای خوشایند صاحب‌الزمان حکومت تشکیل دادیم یا برای خوشایند استکبار جهانی؟

وی افزود: برای همین مقام معظم رهبری در ابتدای بیانیه اصول و مبانی را تشریح کردند که یادمان نرود، اگر ما اصول را با هم توافق کردیم، آن وقت در مسیر می‌توانیم راهبردمان را توافق کنیم که ماموریت ما با چه راهبردی خواهد بود؟ آیا راهبرد ما توافق با استکبار جهانی است؟ بده و بستان، تقسیم قدرت با اوست یا چه چیز دیگریست؟ اگر مذاکره، گفت و شنود، نشست و برخاست با دنیا به اصول و مبانی ما آسیب نمی‌زند، هیچ اشکالی ندارد. اما اگر موجب می‌شود که ما از اصول و مبانی خودمان فاصله بگیریم، در واقع این روابط، اهداف و چارچوب‌های انقلاب اسلامی را شکسته است.

رئیس پژوهشکده دولت اسلامی ادامه داد: لذا اصولی که رهبری در بیانیه گام دوم به آن پرداختند، ازادی، اخلاق، معنویت، عقلانیت، عزت و برادری است و برای همین هر برنامه‌ای داریم باید در چارچوب همین اصول باشد. ضمن آنکه رهبری در بیانیه گام دوم کاملا یک برنامه استراتژیک ارائه دادند که در این برنامه نخست سراغ مشخص کردن ماموریت انقلاب اسلامی رفتند و آن ساختن ایران اسلامی بزرگ. گام دوم تعیین آرمان نظام و آن ایجاد تمدن نوین اسلامی و بسترسازی برای ظهور امام عصر است.

ناصر فخاری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: اگر از این مسیر عبور نکنیم و تنها سراغ استقلال برویم، ممکن است، تصور کنیم نشست و برخاست با استکبار جهانی نیز می‌تواند استقلال ما را حفظ کند و عدالت نیز آن‌گونه که با قرائت‌های مختلف است، می‌تواند برای ما ایجاد شود. اما اگر آرمان ساختن تمدن نوین اسلامی و ماموریت ما بنا نهادن ایران اسلامی بزرگ است، قرائت‌ها را می‌توان کنترل کرد. اگر می‌گوییم قرار است بسترساز ظهور امام زمان باشیم، برداشتی که از عدالت می‌کنیم با برداشتی که استکبار جهانی از آن می‌کند، متفاوت است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی