صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک حقوقدان گفت: تلاش نظام سلطه در جریان نفوذ در رسانه‌های کشور بر این است که نظام رسانه‌ای جمهوری‌اسلامی را به اپوزیسیون تبدیل کند تا اینکه آنها به عنوان یک جریان کارآمد در خدمت انقلاب و نظام باشند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نگاهی تاریخی به پدیده نفوذ سلطه در جمهوری‌اسلامی ایران و تحولات راهبردهای نفوذ در چهار دهه گذشته) با حضور دکتر روح‌الله مدامی، استاد دانشگاه و حقوقدان و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

روح‌الله مدامی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: به نظرم کاربردی‌ترین راهی که دشمن یا سلطه انتخاب کرده، تغییر فکر در ایران است. اگر بتوانند تفکر را تغییر بدهد، سایر کارها برایش هموار خواهد شد. لذا نظام سلطه بر چند مساله در شرایط امروز تکیه کرده است؛ نخست بعد معیشت مردم که با شرایط حاضر در مواردی منجر به نارضایتی خواهد شد. آنها این تغییر فکر ا در حوزه معیشت دنبال می‌کنند که در واقع حاکمیت نمی‌تواند خواسته‌های مردم را برآورده کند.

وی افزود: دوم مساله خانواده است که نظام سلطه تلاش کرده در کانون خانواده نیز نفوذ کند و با امکان‌هایی که فضای مجازی ایجاد کرده، گاهی شاهد هستیم در برخی موارد نیز نتایجی گرفته، برای مثال در گفت‌وگو و روابط حسنه در داخل خانواده‌ها را یک جایی به هم بریزد یا آمار طلاق افزایش پیدا کرده یا عوامل دیگر که بدون سرو صدا در حال تاثیر است که آثار آن به تدریج دیده می‌شود.
این حقوقدان ادامه داد: تلاش نظام سلطه در رسانه‌ها بر این است که نظام رسانه‌ای ایران را به یک اپوزیسیون تبدیل کند تا کارآمدی آنها که بیشتر در خدمت انقلاب و نظام باشند. در مدارس نیز دست به فعالیت زده و بر آن شده تا دانش‌آموزان تحت تاثیر خوراک‌های فکری فضای مجازی وارداتی قرار بگیرند. از سوی دانشگاه‌ها را سعی کرده نسبت به هویت ملی و سیاسی و اهداف انقلاب منفعل نگه دارد. شاید قدری قبول این نکته سخت باشد اما به هر حال در بعضی تحقیقات مشاهده کردم که برخی از عوامل نفوذی در دانشگاه‌ها رخنه کردند و با پیدا کردن دانشجویان بعضی از رشته‌ها‌ (مانند مهندسی و پزشکی) اثرپذیرتر هستن، بر آنها سرمایه‌گذاری کردند. برای همین مشاهده میکنیم یک دانشجوی مهندسی بیشتر از سیاست حرف می‌زند تا یک دانشجوی علوم سیاسی.

روح‌الله مدامی گفت: بنابراین نظام سلطه به شناسایی نقاط ضعف پرداخته و بر آن کار کرده است. یک نکته دیگر در تائید بگویم این‌طور هم نیست که بگویم اوضاع خیلی خراب است، چند مساله را یادآور شوم و دستگاه اطلاعاتی جمهوری اسلامی بسیار هوشمند و از اشراف کامل برخودار است. اطلاعات جمهوری‌اسلامی با توجه به گستره نفوذ نسبت به کشور و حساسیتی که دارند، باید سنجید. لذا امنیت و رصدهایی که می‌بینیم نشان از اشراف اطلاعاتی جمهوری‌اسلامی است.

وی افزود: در واقع سایه رهبری در ایران به منزله هدایتگر اصلی سیاست کلان بسیار اهمیت دارد، لذا نفوذ تمرکز بر این محل دارد، از طرفی مذهب و دینداری در ایران قوی و تاثیرگذار است و حالت بازدارنده دارد، حضور مردم در بزنگاه‌ها مثل عاشورا، جشن انقلاب و سایر مناسبت‌های ملی و مذهبی و تفکر و فرهنگ در جمهوری اسلامی از عوامل مقاوم در برابر سلطه و نفوذ دشمن هستند.

این حقوقدان ادامه داد: بنابراین به این شکل نیست که نفوذ دشمن بتواند همه ابزارهای قوی نظام را متلاشی کند، اما در برابر نفوذ دشمن در حوزه‌هایی که ممکن است قدری آسیب‌پذیر باشد، چه می‌توان کرد؟ به برخی رویکردها به شکل تیتروار اشاره می‌کنم. نخست باید در نظام جمهوری‌اسلامی اتاق‌های فکر متعدد تشکیل شود و هر اتاقی به تناسب تخصص خودش موضوعات مختلف کشور را رصد و در نهایت به آگاهی مردم افزوده کند.

روح‌الله مدامی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: آگاهی فرهنگی و سیاسی مردم کشور باید ارتقا پیدا کند، در همین زمینه ظرفیت فکری و علمی کشور باید در داخل و خارج از سوی متفکران تاریخ فکری و علمی فعلی جمهوری اسلامی شناسانده شود، از سوی رسانه‌های کشور بر اساس قانون باید اجازه شفاف‌سازی پیدا کنند. همچنین رسانه ملی باید برنامه‌هایی در قالب میزگردها سیاسی و علمی خودش را افزایش بدهد و حتی مهمان‌های خارجی نیز دعوت کند و چنین میزگردها و گفت‌وگوهایی باید بیشتر شوند، در حال حاضر احساس می‌کنم پخش برنامه‌هایی به این شیوه در رسانه ملی به اندازه نیاز تولید نمی‌شود.

وی افزود: مبارزه با فساد اعم از مدیریتی، اقتصادی و اداری باید قاطع باشد و دولتمردان باید به نظر صاحب‌نظران توجه بیشتری بکنند و آنها را به هم‌افزایی تفکر دعوت کنند. شاید تدریس و مدیریت مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باید بازخوانی شود و با تناسب به زمان شکل بگیرد.

مرتبط با این خبر