صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

سردار رستگار پناه گفت: دشمن به دنبال نسل جوان ماست و برای جذب جوانان ما در حوزه فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی سرمایه‌گذاری کرده و عناصری را که آموزش داده است که اصل و اساس آنها، مایوس کردن، انحراف و ایجاد شبهات برای نسل جوان است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نگاهی تاریخی به پدیده نفوذ سلطه در جمهوری‌اسلامی ایران و تحولات راهبردهای نفوذ در چهار دهه گذشته) در ادامه با ارتباط تلفنی با سردار حسن رستگار پناه، تحلیلگر مسائل سیاسی و رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه امام حسین(ع) روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

سردار حسن رستگارپناه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: از آغاز انقلاب اسلامی، بحث نفوذ به عنوان یکی از ابزارهای مقابله با نظام و انقلاب اسلامی ما بود، از 40 سال گذشته، دشمن دائما از این حربه علیه ما استفاده می‌کند، آنچه دشمن به دنبال آن است، نسل جوان ماست و دشمن برای جذب جوانان ما در حوزه فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی سرمایه‌گذاری کرده و عناصری را که آموزش داده است، در مراجع تصمیم‌گیری و اقدام کننده نفوذ می‌دهد و مشکلاتی را پیش می‌آورند که اصل و اساس آنها، مایوس کردن، انحراف و ایجاد شبهات برای نسل جوان است.

وی افزود: دشمن هر چه بتواند از ابزاری که در اختیار دارد، برای مقابله با نظام جمهوری‌اسلامی استفاده می‌کند. لذا دشمن در هر جا که کارآیی نداشته باشد، از جریان نفوذ بهره می‌گیرد. اما در این میان نفوذ در حوزه فرهنگی یکی از مسائلی است که دشمن به آن توجه ویژه‌ای دارد و یک عقبه در چند دهه گذشته نیز دارد. دشمن تلاش می‌کند با استفاده از بسترهایی که در درون کشور هست یا استفاده از ابزار، رسانه‌ها و فناوری‌های جدید ارتباطاتی که وجود دارد، مباحث فرهنگی را به طور عمده دنبال کند و از هر وسیله‌ای که بتواند از آن برای انحراف نسل‌های آینده انقلاب به کار بگیرد، بهره بجوید.

رئیس مرکز تحقیقات دانشگاه امام حسین(ع) ادامه داد: در بحث اقتصاد، یک مساله در رابطه با بحث علنی تحریم‌هاست که نظام سلطه علیه انقلاب اسلامی به کار گرفته است، از آنجا که این ابزار کاربرد خودش را نداشته، سعی می‌کند در ارکان تصمیم‌گیری و اجرایی مراکز تولید ما کارشکنی‌ها، انحرافات و نارضایتی‌هایی را به وجود بیاوردند که این امر با عوامل نفوذی آنها انجام می‌شود.

سردار حسن رستگارپناه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در بحث نفوذ سیاسی و مدیریت سیاسی کشور نیز مساله نفوذ را داشتیم که منجر به شهادت شهدای هفت تیر و بعدا دفتر نخست‌وزیری شد، لذا هنوز نیز ناامید نیست که از این ابزارها استفاده بکند اما شیوه‌های نفوذ در سال‌های آتی قطعا با برنامه‌ریزی و اهداف دقیق‌تر وهوشمندانه‌تر دنبال می‌شود. در مقابل باید ما هم با هوشیاری و برنامه‌ریزی دقیق‌تر در برابر نفوذ دشمن به میدان بیاییم. چنانکه دشمن با عوامل نفوذی خودش در بحث هسته‌ای یکسری اطلاعات را کسب و فشارهای خودش را در دیپلماسی سیاسی افزایش داد.

مرتبط با این خبر