گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مدرس دانشگاه: درباره FATF به مردم گزارش غلط می‌دهند

صیقلی گفت: درباره FATF به مردم گزارش غلط می‌دهند، به طوری که وقتی از مردم عادی سوال می‌کنید، پاسخ می‌دهند اگر FATF انجام شود، اختلاس‌ها مشخص می‌شود.

1397/12/19
|
10:06

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ماهیت و ابعاد FATF و علل تردید‌های جدی میان کارشناسان) با حضور محسن صیقلی، اقتصاددان و مدرس دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محسن صیقلی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: زمانی گفته می‌شد، اسرائیل بسیار مخالف بود که جمهوری‌اسلامی وارد برجام شود. بنابراین برجام حتما معاهده خوبی بوده است در حالی که امروز می‌گویند اسرائیل موافق پذیرفتن FATF از سوی جمهوری‌اسلامی است، پس ما باید خلاف آن عمل کنیم، اگر قرار باشد استدلال ما چنین باشد، باید استنکاف کنیم و رویکردمان نعل وارونه باشد. لذا اگر استدلال قبلی طرفداران برجام درست بود، این استدلال در FTAF نیز درست است.

وی افزود: نکته دیگر، اگر به فرض در جمهوری‌اسلامی تنها دو فرد یا ارگان معامله تروریسم انجام دهند، آیا همان دیوان محاسبات می‌توانست تشخیص دهد؟ اگر چنین است چرا در کشور اختلاس‌ها را تشخیص نمی‌دهند؟! اگر وارد FATF شویم، آمریکا بر حسب اطلاعاتی که دریافت کرده، ما را محکوم می‌کند که حمایت از تروریست کردید. لذا این موضوع، موارد بسیار گسترده‌ای دارد و از آنجا که هنوز بر تراکنش‌ها نیز مسلط نیستیم، حتما محکوم و وارد شرایطی می‌شویم که شرایط خوبی نیست و ابعاد بسیار گسترده‌ای را باید بررسی کنیم.

مدرس دانشگاه ادامه داد: در متن FATF کلمات و اصطلاحاتی هست که بحث الزامات را مطرح می‌کند که بعدا برای ما دردسرساز خواهد شد. به عبارتی نگاهی به برخی از شرایط آن مثل این است که سخنان زیبایی بزنیم اما در عمل به گونه دیگری رفتار کنیم. به طوری که در برجام نیز به همین شکل عمل شد، اگرچه تمامی موارد بند به بند بررسی شد اما هنوز بعد از چند سال درباره اینکه کلمه تعلیق را چگونه ترجمه کنیم، محل اختلاف است. اگرچه با توجه به زمانی که سپری شد، متوجه شدیم که دقیقا تعلیق و متوقف شدن یک کلمه است اما این استعمار جدید است که بازی با کلمات و به وسیله نهادهای بین‌المللی با منافع کشورها بازی می‌کنند.

محسن صیقلی گفت: در نگاه بیرونی به برخی نهادهای بین المللی نگاه می‌کنیم که نهاد خوبی است، چرا نباید وارد آن شویم؟ بنابراین اگر ما وارد آن شویم، وجهه بین‌المللی خودمان را هم خوب می‌کنیم. اما موضوعی که وجود دارد، در بند بند FATA نکاتی را قرار دادند که اگر به آنها دقت نشود، دچار تئوری گیم خواهیم شد، همان‌طور که می‌دانید نخستین نکته تئوری این است که هیچ وقت نقطه یا حریف مقابل خود را بی‌هوش و بی‌عقل فرض نکن، بلکه باهوش‌ترین فرد در مقابل شماست. بنابراین هیچ وقت فرض نکنیم که از کلماتی بگذریم که انشاء‌الله به آن کلمات گیر نخواهند دارد.

وی افزود: لذا استعمار جدید بر کلمات و نهادهای بین‌المللی سوار شده و به نوعی مفهومی که برداشت می‌شود یک طرف است و آنچه مفهوم واقعی آن است، موضوع دیگری است. اگرچه ممکن است با برخی مفاهیم موافقت داشته باشیم. برای همین اگر می‌خواهیم موافق طرح یا معاهده‌ای باشیم چاره‌ای نداریم که وارد حوزه‌هایی شویم که برایمان تبعاتی در بر دارد، آن چنانکه وارد برجام شدیم و برای آن هزینه‌های بسیار کردیم و اکنون نیز FATF نیز وصل به برجام است و موضوعات دیگر مانند معیشت مردم به این موضوع ربط دارد و کسی نمی‌تواند بگوید که اصلا چنین نیست. چنین سخنی، دقیقا همان برگشت به عقبی است که در گذشته داشتیم. اما یک نکته، چرا به مردم گزارش‌های غلط داده می‌شود؟

مدرس دانشگاه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: وقتی از مردم عادی سوال می‌کنید، پاسخ می‌دهند اگر FATF انجام شود، اختلاس‌ها مشخص می‌شود و دیگر کسی اختلاس نمی‌کند! این خیلی گزارش غلطی است، اطلاعاتی که FATF طبق 41 بند خودش اعلام کرده، دو موضوع را می‌خواهد؛ اطلاعات دقیق در جایی که معاملات مشکوک اتفاق می‌افتد؟ آنها اگر درخواست دیتا و اطلاعات کنند، بلادرنگ تمامی دیتاها و نشانی فرد (IP) در تمام کشورها به اشتراک گذاشته می‌شود و جالب اینکه دیتای داده شده، یکی از پیامدهایی که می‌تواند داشته باشد، مشخص شدن پوشش‌هایی است که برای بحث دور زدن تحریم‌ها از آنها استفاده شده است. اگر این اطاعات و دیتا را ندهیم، متهم به خلاف عمل کردن طبق سند FATF می‌شویم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی