گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: پیوستن یا نپیوستن به FATF از سوی تشخیص مصلحت مشخص می‌شود

حسینی گفت: موضوع FATF در تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و هر تصمیمی گرفته شود، باید به آن احترام بگذاریم و بپذیریم.

1397/12/19
|
17:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ماهیت و ابعاد fatf و علل تردید‌های جدی میان کارشناسان) در ادامه با ارتباط تلفنی با محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

محمد حسینی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: درباره کنوانسیون FATF که ما به آن شفافیت مالی بین کشورهای دنیا می‌گوییم و اگر فردی به این کنوانسیون بپیوندد باید به چه نوع و شکلی داده‌های مالی، محاسباتی، اعداد و ارقام و صورت‌های مالی را در اختیار سایر اعضا قرار دهد. در حال حاضر یکی از مشکلاتی که در حوزه FATF داریم، شاید بدون آگاهی از کل جریان‌ها و رابطه‌هایی بوده که باید به کارشناسان و مردم گفته می‌شد اما شرایط را طوری مدیریت کردیم به ویژه زمانی که دکتر طیب‌نیا، وزیرسابق اقتصاد رفتند و تعدادی از آن استانداردهای قبلی را امضاء کردند و تنها بحث کنوانسیون در مجلس مطرح شد، خود این مساله ایجاد ابهام کرد.

وی افزود: در صورتی که در بحث رابطه شفافیت مالی و خاصه داده‌ها، در وزارت دارایی، اداره‌ای را براساس بحث FATF باید ایجاد کنیم که هر گونه اطلاعات یا داده مالی فرد یا اشخاص حقوقی را بخواهیم به طرف مقابل ارائه کنیم، نخست FATF ابتدا باید از این اداره بخواهد و این اداره از داخل گردآوری و ممیزی و اثرات این اطلاعات را ارزیابی کند و بعد این اطلاعات را در اختیار گروه شفافیت مالی قرار دهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: لذا این‌گونه نیست که اروپایی‌ها نرم‌افزاری دارند که هر ثانیه و دقیقه بخواهند اطلاعات مالی ما را رصد کنند. بلکه رابطه بر اساس داده‌هایی است که در چارچوب FATF مکلف به دادن آنها باشیم یا آثاری که آنها بتوانند اثبات کنند برای مثال در شخص الف آثاری از پولشویی دارد یا کمک‌هایی را در بحث تروریسم انجام داده است، در آن صورت است که جزئیاتی از آن اطلاعات خواسته می‌شود و آن اطلاعات از درون کشور گردآوری و ممیزی می‌شود و در اختیار FATF قرار می‌گیرد.

حسینی گفت: بنابراین به این شکل نیست که اروپایی‌ها بر حسب FATF سیستمی را قرار دهند و بتواند هر وقت خواستند در سیستم مالی ما بچرخند و آنها را رصد کنند و هر اطلاعات یا داده‌ای از هر شخصی بخواهند، خودشان ببرند. البته این شیوه میان FATF و سایر کشورها به همین شکل است. لذا داده‌هایی را که به آنها می‌دهیم می‌توانیم فیلتر کنیم. اما در شرایط فعلی بحث FATF به شکلی مطرح شده که منتقدان نسبت به آن نگاه خوبی ندارند البته شاید در شرایط کنونی حق داشته باشند. در زمانی که در کشور با محدودیت‌هایی مواجه هستیم و ارتباط بانکی ما با سایر کشورها چندان روشن و دقیق نیست.

وی افزود: عضویت ما در FATF به آن معنا نیست که همه اطلاعات مالی کشور را در اختیار آنها قرار دهیم بلکه آثاری را که مشکوک به پولشویی با حمایت از تروریسم باشد، آنها از ما می‌خواهند و ما با ممیزی خاص خودمان به آنها ارائه می‌دهیم. آنها نمی‌توانند به طور مستقیم به یک بانک مراجعه کنند و اطلاعات فرد موردنظرشان را بگیرند. سخنانم بر اساس تجربه خودم است که تقریبا 20 سال در دیوان محاسبات کار کردم. لذا اگر اطلاعات حساب فردی را بخواهم باید به مدیرعامل بانک نامه بنویسم و مدیرعامل بانک اطلاعات را از شعبه بگیرد و به من بدهد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: چرا FATF با همه فضاهایی که در کشور ما وجود دارد، مهلت دوباره برای پیوستن جمهوری اسلامی به آن می‌دهد؟ این مهلت دوباره نشان می‌دهد سیاست‌هایی که ما در چارچوب رهنمودهای رهبری اتخاذ کردیم، سیاست‌های درستی بوده و برای آن‌ها آن‌قدر این موضوع بوده که با مهلت دادن ما را به پیوستن به FATF نزدیک کنند. امروز به این جمع‌بندی رسیدیم که قانون‌هایی مانند مبارزه با پولشویی و تروریسم در کشور داشته باشیم که اجرا کنیم، لذا ما نپیوستن به FATF را به صلاح کشور نمی‌دانیم. اما در هر صورت این موضوع در تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است و هر تصمیمی گرفته شود، باید به آن احترام بگذاریم و بپذیریم.دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی