گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس روابط بین‌الملل: تنها سودان و ایران به پالرمو نپیوستند/ پذیرفتن FATF دفع شر است

یک کارشناس روابط بین‌الملل گفت: 189 کشور چپ، راست، سوسیالیست، لیبرال به پالرمو پیوسته‌اند، فقط جمهوری‌اسلامی و سودان مشکل دارند و نباید به آن بپیوندند؟

1397/12/20
|
09:25


برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی اقدامات ایران در قبال FATF در چند سال گذشته و علل تشدید فشارهای این نهاد بین‌المللی در پیوستن کامل ایران به آن) در ادامه با حضور محسن جلیلوند، عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس روابط بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محسن جلیلوند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: آنچه امروز درباره آن بحث وجود دارد، پالرموست،کنوانسیونی که 2003 به اجرا درآمد و 2017 تقریبا 189 کشور به عضویت آن درآمدند و در حال حاضر تنها 9 کشور عضو آن نیستند که از این 9 کشور 6 تا 7 جزیره دور افتاده است و دو کشور عمده که هنوز به آن نپیوستند؛ جمهوری‌اسلامی و سودان جنوبی هستند. بنابراین اکثر کشورهای دنیا به آن پیوستند و در حال حاضر آنرا اجرا می‌کنند. از سویی مواردی مطرح شده در پالرمو بیشتر جنبه فراملی دارد، اما آنچه در این لایحه پررنگ است، مبارزه با پولشویی است که این مبارزه با پولشویی، موضوع بسیار استانداردی است.

وی افزود: لذا با این نگاه که تصویب پالرمو در زمینه فشار به جمهوری‌اسلامی است، درست نیست. به طوری که در قراردادها و سازمان‌های بین‌المللی از نظر حقوق بین‌الملل هیچ کشوری را نمی‌تواند مجبور کنند به یک سازمان یا قراردادی بپیوندد و در مقابل هیچ کشوری را نیز نمی‌توانید مجبور کنید از سازمان یا قراردادی خارج شود. این یکی از قواعد حقوق بین‌الملل است و اروپایی‌ها نیز جمهوری‌اسلامی را مجبور نکردند که به پالرمو بپیوندد و نمی‌گویند که حتما باید بپیوندد.

کارشناس روابط بین‌الملل ادامه داد: از سویی وقتی کشوری به هیچ سازمانی نپیوندد، طبیعتا باید تبعات آنرا نیز قبول کند، برای مثال شما نمی‌خواهید عضو فیفا باشید، لذا نمی‌توانید در جام‌جهانی شرکت کنید. به این شکل نیست که نخواهید در فیفا عضو شوید و تیمتان نیز در جام‌جهانی شرکت کند. آنها فشاری به شما وارد نمی‌کنند که باید حتما این‌کار را بکنید و حتما عضو فیفا شوید، اما می‌گویند اگر می‌خواهید در جام‌جهانی شرکت کنید باید عضو فیفا باشید. اما وقتی عضو فیفا شدید باید در برقراری لیگ داخلی مقررات فیفا را لحاظ کنید. بنابراین برای پیوستن به هر سازمان بین‌المللی باید یکسری محدودیت‌ها را بپذیرید تا از یکسری منافع برخوردار شوید.

جلیلوند گفت: ما کار کارشناسی می‌کنیم و نظر کارشناسی می‌دهیم. پالرمو یک نهاد تاسیسی بین‌المللی است و نیت آنها را باید از عملکردشان تشخیص داد. در حال حاضر کدام کشور براساس عملکردش به آنها پیوسته است؟ اگر نگاه کنید از 189 کشور چپ، راست، سوسیالیست، لیبرال از جمله چین و روسیه به پالرمو پیوسته‌اند، فقط جمهوری‌اسلامی و سودان مشکل دارند و نباید به آن بپیوندند؟ قصدم نیست که بگویم حتما باید بپیوندیم اصلا این بحث را مطرح نمی‌کنم. همانطور که یکی از کارشناسان اشاره کرد، هر کشوری بر اساس منافع ملی خودش اقدام می‌کند.

وی افزود: از سویی برخی از کشورها که دوست ما هستند، نیز در پالرمو عضو شدند از جمله سوریه و در حال عمل کردن به آن است، اما ما دنبال نیت‌خوانی هستیم که چرا 189 کشور در پالرمو عضو شدند؟ به نظرم قدری این نوع نگاه‌ها با بحث علمی متفاوت است، لذا اگر دنبال بحث علمی هستیم باید بررسی کنیم که پیوستن به پالرمو چه فواید و چه مشکلاتی را در بر دارد. وقتی قصد آنالیز و بررسی داریم، باید این بررسی حتما علمی باشد نه اینکه نیت‌خوانی کنیم و بر اساس شعارزدگی تصمیم برخوردکنیم، شعارزدگی که آنرا قبول ندارم. بر اساس این رویکرد می‌توانند طومار درست کنند و سر و صدا به راه بیندازند و کارهای مختلفی را انجام دهند، نظر و رویکردشان بر این شیوه است. اما وقتی پای بحث علمی به میان می‌آید با نیت‌خوانی و شعارزدگی متفاوت است.

کارشناس بین‌الملل ادامه داد: آنچه که در پذیرفتن FATF می‌بینیم بیش از آن‌که به ضرر یا به سود ما باشد، دفع شر است. درست یا غلط، چون با شرایط تحریم‌ها، تقریبا نظام بانکی ما رو به فلج شدن است، لذا اگر FATF تصویب نشود، قوز بالا قوز است، یعنی فشاری که بر نظام بانکی ماست، مضاعف خواهد شد. ما در وضعیتی قرار داریم که نباید بگذاریم این فشارها افزایش پیدا کند، اگر بخواهیم شعار بدهیم، این فشارها و وضعیت مهم نیست اما اگر قرار است کاری بکنیم تا از این وضعیت خارج شویم، برای همین پذیرفتن FATF کسب منفعت نیست، بلکه کم کردن شری از جمع شرهاست و تصویب آن به ما فرصت می‌دهد تا اندازه‌ای بتوانیم زمان بخریم تا بعد بتوانیم سامانی برای مشکلات بانکی خودمان پیدا کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی