گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس روابط بین‌الملل: اختلاس؛ دستمایه غربی‌ها برای تشویق ایران به پیوستن به FATF

یک کارشناس روابط بین‌الملل گفت: بعضی معتقدند اگر به FATF بپیوندیم، پولشویی صورت نگیرد و همه چیز تحت نظارت باشد، مشکلات و مفاسد اقتصادی به وجود نخواهد آمد.

1397/12/22
|
08:54

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (آینده مناسبات پولی و بانکی، بدون عضویت در FATF و اجرای مجزای کارکرد پولشوئی این نهاد) با حضور رضا حجت، کارشناس روابط بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رضا حجت در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: یکی از قدرت‌های آمریکا و غرب در بحث برجام این بود که بحث مذاکرات را با مباحث اقتصادی پیوند داد و هر ازگاهی مذاکرات هسته‌ای به سمتی می‌رفت که احتمال توافق می‌شد، در داخل گشایش‌های اقتصادی داشتیم و هر سری که با بن‌بست‌هایی در مذاکرات مواجه می‌شدیم، فشار و مشکلات اقتصادی خود را در داخل نشان می‌داد؛ مساله‌ای که تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

وی افزود: اما بحث پولشویی و کلان آن یعنی FATF چه هست؟ معتقدم این معاهده به ذات خودش عیبی ندارد، در واقع اتاق شیشه‌ای است برای اینکه ببینیم دولت‌مردان ما در داخل و جهان چه می‌کنند. اما اشکال آنجاست که آن‌را به بخش‌هایی از مشکلات اقتصادی پیوند می‌زنند. اگر بخواهیم راحت سخن بگوییم در داخل فساد اقتصادی داریم، لذا بعضی با تکیه بر آن می‌گویند اگر FATF باشد و پولشویی صورت نگیرد و همه چیز تحت نظارت باشد، مشکلات و مفاسد اقتصادی به وجود نخواهد آمد.

کارشناس روابط بین‌الملل ادامه داد: امروز برخی از کلماتی که برای ما خیلی آسیب‌زا می‌شود، بحث اختلاس است، حال غرب به ویژه با کنوانسیون FATF که آمریکا با قدرت پشت آن است، چه می‌گوید؟ آنها تشویق می‌کنند که به FATF بپیوندیم تا شفافیت آن باعث شود در یک اتاق شیشه‌ای قرار بگیریم و دیگر دارای چنین مشکلاتی نباشیم. چنین رویکردی به ذات خودش مشکلی ندارد، اما مشکل از کجا پیش می‌آید، مشکل از قسمت‌هایی آغاز می‌شود که یکسری تعاریفی شکل می‌گیرد که دارای دوگانگی هستند یا خود مباحث موردنظر مفاهمیش دارای نگاه تاویلی است، یعنی از هر زاویه‌ای که نگاه کنید یا چون کشوری که قدرت دارد، تعریفش موثرتر است و چون پیوند با مسائل اقتصادی دنیا دارد، تعریفش در واقع تاثیرگذارتر است مانند بحث تروریسم.

رضا حجت گفت: یکی از مباحثی که مطرح است، الحاق به کنوانسیون پالرمو یا جرایم سازمان یافته، FATF و قانون منع تامین مالی تروریسم. ما خوشحال می‌شویم بحث پولشویی در کشور و دنیا کمرنگ شود و بحث شفافیت اقتصادی مطرح باشد، اما وقتی وارد مباحث سیاسی می‌شویم، مباحث فرق می‌کند، ابتدا باید بگویم جمهوری‌اسلامی از 10 سال پیش به دنبال تعریف جدیدی از نظم در منطقه با همراهی متحدانش بود که محورش به سمت مقاومت بود، از حزب‌الله لبنان که داخل ساختار سیاسی لبنان است تا بحث سوریه‌ای که امروز به این شکل ادامه پیدا می‌کند و مباحث دیگر و سایر مناطق مانند یمن و عراق و در مجموع محور مقاومت.

وی افزود: تمام محورهایی که جمهوری‌اسلامی پیوند با آنها دارد به راحتی قبل یا بعد از پیوستن ما به FATF در قالب تروریسم تعریف شوند. آن وقت است که ما دچار مشکل خواهیم شد. لذا تعاریف مفاهیم در حوزه سیاسی تنها اختلاف میان ما و آمریکا نیست، درباره حزب‌الله می‌توان مثال ملموس یکی دو روزه اخیر را ذکر کرد، با آنکه حزب‌الله لبنان در ساختار سیاسی لبنان هست و اگر از ساختار بیرون بیاید، دولت فرو می‌پاشد، اما انگلستان بخش سیاسی حزب‌الله لبنان را در جایگاه تروریسم تعریف می‌کند. در همان حال، آلمان دو روز بعد مخالفت می‌کند، لذا تعاریف آن‌قدر متفاوت هستند که در خود اروپا رعایت نمی‌شوند، حال در چنین فضایی پیوستن ما به FATF چه منافع و ضررهایی دارد و نپیوستن به آن چه ضررها و منافعی دارد که قابل بحث است.

کارشناس روابط بین‌الملل در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: ما در شرایطی هستیم که پیوستن یا نپییوستن ما گزینه میان بد و بدتر است، اگر بیپوندیم تحت نظارت مستقیم اروپا می‌رویم و از طرفی ممکن است قدری بهانه‌های اروپا را کمتر کنیم اما چه اتفاقی خواهد افتاد، اگر نپیوندیم بهانه‌گیری‌ها و فشارهای غربی‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. اگر بپیوندیم اوضاع بدتر خواهد شد، در شرایطی اکنون قرار گرفتیم که حتی در تشخیص مصلحت نیز به راحتی نمی‌توانند تصمیم بگیرند. مساله در اینجا اختلاف در تعاریف‌ها، تقابل و تساهل‌هاست.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی