گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: برجام سایه جنگ را از کشور دور کرد/ بدون FATF فروش نفت ممکن نیست

دهقان گفت: نخستین دستاورد برجام دور شدن سایه جنگ از سر کشور بود، به شکلی که تا پیش از انعقاد برجام شش قطعنامه و مصوبه شورای امنیت ذیل فصل هفتم، ایران را تهدید شدید علیه امنیت بین‌الملل می دانست.

1397/12/25
|
10:25

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بیانیه جدید پنجم اسفند 1397 گروه اقدام مالی fatf آیا جائی برای تفسیر خوش‌‌بینی و نگاه صرفا اقتصادی در خصوص پیوستن به این نهاد باقی می‌گذارد) در ادامه با ارتباط تلفنی با محمود دهقان،کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمود دهقان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: برخی معتقدند برجام برای کشور دستاوردی نداشت و همه چیز دادیم و هیچی نگرفتیم! به نظرم نخستین دستاوردی که برجام داشت، سایه جنگ را از سر کشور دور کرد؛ به شکلی که تا پیش از انعقاد برجام شش قطعنامه و مصوبه شورای امنیت ذیل فصل هفتم، جمهوری‌اسلامی را تهدید شدید علیه امنیت بین‌الملل دانست، مصوبه‌ای که بر اساس آن به عراق، افغانستان و لیبی حمله کردند، لذا نخسیتن قدم آن برداشتن تیغ جنگ از روی کشور بود.

وی افزود: در ذهن شاید بتوانیم درباره کشورمان قهرمان‌پروری کنیم، اما در واقع ایران نیز یکی از 197 کشور جهان با توانایی‌های محدود است، تولید ناخالص ملی ما 5/0 جهان است در مقابل قدرتی وسیع با تولید ناخالص ملی بالای 30 درصد تولید ناخالص ملی جهان را دارد. برای همین سخنم این است، ما یکسری تهدیدات را با همین درک نادرست از مسائل برای خودمان درست کردیم، آن‌قدر گفتیم قطع‌نامه بده، تا قطع‌نامه دانت پاره شود! در حالی وضع به جایی رسید که همین فردی که قطعنامه‌ها را دستکم می‌گرفت بعد مدتی خدمت رهبری رسید و اظهار عجز از فشار تحریم‌ها داشت و نمی‌خواست مسئولیت شرایط دشوار را به عهده بگیرد و رهبری مسئولیت شرایط آن موقع را پذیرفتند. با این حال همین تفکرهای ذهنی‌گرای آرمان‌گرا پوپولیستی ما را به وضعیت امروز رساند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: اگر در گذشته شش قطع‌نامه ذیل هفتم منشور سازمان ملل را نداشتیم، به شرایط دشوار امروز نمی‌رسیدیم. چه‌طور ممکن است از 192 کشور دنیا که FATF را پذیرفتند، قدرت‌های منطقه‌ای قابل طرح در جهان نیستند و تنها ما مطرح هستیم؟ امروز در شرایطی قرار داریم باید از ذهنی‌گرایی دوری کنیم و به اندازه توان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در جهان حرکت می‌کنیم، اگرچه بیشتر از توانایی‌های داخلی استفاده کردیم و توانستیم مذکرات با 5 قدرت برتر در جهان را با موفقیت به پایان برسانیم و به برجام برسیم.

دهقان گفت: اگر در شرایط کنونی بخواهید نفت بفروشید و کالا مبادله کنید، بدون پالرمو و FATF چنین کارهایی امکانپذیر نیست. از سوی دیگر مصوبه پولشویی که در مجلس تصویب شد، در محدوده حاکمیتی کشور اعتبار دارد، اما آنچه سازمان ملل به عنوان مصوبه فراملی تصویب می‌کند، ملاک عمل است چه بخواهیم و نخواهیم. لذا قوانین بین‌المللی به این شکل است که قوانین مصوب سازمان ملل متحد، قوانین فراملی هستند و بر قوانین داخلی برتری دارند. برای همین ما باید به این قوانین فراملی احترام بگذاریم، چون نمی‌توانیم کشوری باشیم که به دور خودمان دیوار بکشیم و بگوییم به بقیه کاری نداریم.

وی افزود: اگر بخواهیم بگوییم که منافع ملی ما با پیوستن به FATF مغایرت دارد، آیا 192 کشور عضو آن منافع ملی را نمی‌فهمند؟ در این میان تنها ما و کره شمالی منافع ملی را درک می‌کنیم؟ آیا آنها متوجه نیستند که پیوستن به پالرمو تهدیدی علیه منافع ملی آنهاست و تنها ما چنین درکی از پالرمو داریم! لذا ما در جهان فرشتگان آسمان زندگی نمی‌کنیم ما روی کره خاکی با سایر کشورها زندگی می‌کنیم و قوانینی که جهان بر پایه آنها اداره می‌شود؛ همان قوانینی که دست و پای ما را بست. در حالی که قانون FATF در زمانی که سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت کشور بود و در دوره دولت نهم و دهم، قانون FATF در دولت مطرح و برای مصوب شدن به مجلس ارائه شد.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اگرچه ما در خارج از سیستم قانونگذاری کشور، یکسری افرادی داریم بدون اینکه درک درستی از محیط بین‌المللی داشته باشند، فقط برای اینکه جریانی را نمود بدهند و احتمالا رشد داشته باشند، حتما منافعی پشت این پولشویی‌هاست و اگر این شفاف‌سازی‌ها در کشور وجود داشت که داستان پتروشیمی این‌گونه نمی‌شد. از سوی دیگر ما برای یک کنوانسیون بین‌المللی نمی‌توانیم شرط و شروطی قائل شویم، ضمن اینکه برخی بحث تعلل اروپا در پذیرفتن تعهداتش نسبت به برجام را مطرح می‌کنند در حالی که تعلل اروپا طبیعی است، زیرا اروپا یک کشور نیست، بلکه از 27 کشور تشکیل شده و انجام یکسری امور زمانبر است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی