گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

نامی در مصاحبه با رادیو گفت و گو: سریال پیوستن ایران به کنوانسیون‌های بین‌المللی پایانی ندارد

رئیس گروه ژئوپلتیک مرکز مطالعات راهبردی گفت: گویا سریال پیوستن جمهوری‌اسلامی به کنوانسیون‌های بین‌المللی پایانی ندارد، همین که به FATF با همه مخاطراتش بپیوندیم، معاهدات دیگری نیز روی میز قرار می‌گیرد.

1397/12/25
|
13:05

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بیانیه جدید پنجم اسفند 1397 گروه اقدام مالی FATF آیا جائی برای تفسیر خوش‌‌بینی و نگاه صرفا اقتصادی در خصوص پیوستن به این نهاد باقی می‌گذارد) در ادامه با حضور محمدحسن نامی، رئیس گروه ژئوپلوتیک و محیط شناسی مرکز مطالعات راهبردی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدحسن نامی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: یکی از اهداف اروپایی‌ها در اصرار به پیوستن جمهوری‌اسلامی به FATF کشف روش‌هایی است که در دور زدن تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری‌اسلامی وجود دارد. اگرچه کشور ما به تحریم‌ها از آغاز انقلاب اسلامی عادت دارد و همین سابقه برخورد با تحریم‌ها باعث شده که تجربیاتی در دور زدن آنها کسب کنیم که نظام سلطه خیلی نتواند علیه مسائل مالی و تجاری ما توطئه کند. از سوی دیگر دسترسی به حساب‌های اشخاص و تجار ایرانی و حساب‌های آنها در خارج از کشور.

وی افزود: اروپایی‌ها قصد دارند با FATF اسرار مالی و تجاری جمهوری‌اسلامی را از طریق رصد تراکنش‌های مالی در خارج از کشور به دست بیاورند و راه‌های دور زدن تحریم را هر چه بیشتر محدود کنند. اگرچه گفته شده که تراکنش‌های مشکوک را رصد خواهند کرد، اما واقعیت آن است که همه تراکنش‌های مالی را می‌خواهند تا جزئیات تراکنش‌های به ظن آنها مشکوک را در بیاورند. لذا باید گفت که مشکوک بودن مبادلات مالی به تشخیص کیست؟ به تشخیص اروپایی‌ها خواهد بود.

رئیس گروه ژئوپلوتیک و محیط شناسی مرکز مطالعات راهبردی ادامه داد: برای پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله FTAF و پالرمو باید دید در مقابل ما چه کسانی هستند؟ آیا آنها به تعهدات‌شان وفادارند؟ در قضیه برجام شاهد بودیم که یکی از سران اصلی مذاکره به امضایش در یک تعهد بین‌المللی وفا نکرد. از سویی سریال پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی پس از ماندن اروپایی‌ها در برجام قطار شده تا آنها در انجام دادن تعهدات برجامی خود تعلل کنند و برای خودشان زمان بخرند. چون همین که جمهوری‌اسلامی به FATF بپیوندد، معاهدات دیگری نیز روی میز قرار می‌گیرد که باید آنها را هم مدنظر داشت. فرض کنیم به FATF با همه مخاطراتش پیوستیم، با کنوانسیون‌های بعدی چه کنیم؟

نامی گفت: عضو شدن در معاهدات بین‌المللی که اروپایی‌ها این روزها جمهوری‌اسلامی را در مدار آن قرار دادند، پایانی ندارد و همین که FATF تمام شد، باید منتظر فهرست بعدی بود. از سویی منطق استکبار جهانی زور است و باید در مقابل آنها ایستاد. ما می‌توانیم در مقابل ترفندها و تحریم‌های آنها مقاومت کنیم با آن تجربه‌ای که از قبل داشتیم و با توجه به اینکه بازی فشار و تحریم استکبار برای ما تازگی ندارد. از سویی از نظر FATF ایران به همراه چند کشور دیگر در فهرست پول ریزترین کشورهای جهان قرار دارد. لذا از سال 1395 تقریبا 40 توصیه به جمهوری‌اسلامی تحمیل شد که دولت از این توصیه‎ها 36 مورد را انجام داد و 4 مورد آن مانده است که اجرای 36 مورد آن در اختیار دولت بود و موارد باقیمانده نیاز به تصویب قانون داشت که باید مجلس آنرا بررسی و تصویب می‌کرد و شامل دو توصیه برای اصلاح قوانین داخلی یعنی قانون مبارزه با پولشویی و تامین مالی ترورریسم بود که هر دو تصویب و به تائید شورای نگهبان نیز رسید.

وی افزود: در این میان دو توصیه برای پیوستن جمهوری‌اسلامی به کنوانسیون پالرمو و مبارزه با تامین مالی تروریسم است، بنابراین الحاق و پیوستن جمهوری‌اسلامی به کنوانسیون تامین مالی مبارزه با تروریسم جزء یکی از توصیه‌های کاری گروه اقدام مالی یا FATF است. به علاوه FATF بازوی اجرایی کنوانسیون‌ها محسوب می‌شود. الزامات و توصیه‌های FATF شامل دو بخش است، نخست اطلاعات مالی کشورها در رابطه با بانک‌ها، بیمه‌ها ثبت اسناد و املاک و کلیه خرید و فروش‌ها. لذا همه چیز را می‌خواهد و به قول معروف چیزی از قلم نینداخته است و باید تبادل شود تا این کارگروه مطمئن شود در آن کشور پولشویی صورت نمی‌گیرد و دوم مساله تروریسم و ارتباط آن در کشورها. جمهوری‌اسلامی در قانون مالی تروریسم گروه‌های آزادیبخش، ضداشغال، ضد استعمار و بقیه را شمول تعریف تروریسم نمی‌داند و ما مستثنی کردیم، اما آنها این مستثنی را قبول ندارند و این یکی از چالش‌های ما با گروه اقدام مالی است. مورد دوم ابهام در تعریف واژه تروریسم است، در اسناد بین‌المللی تعریف درستی از اصلاح تروریسم وجود ندارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی