گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رئیس هیئت مدیره مركز مطالعات راهبردی آفاق: فضای کارشناسی به شدت سیاست‌زده است/اقتصاد مقاومتی، راهبرد مبارزه با تحریم‌ها

اقراریان گفت: متاسفانه بدنه کارشناسی جمهوری‌اسلامی به شدت سیاست‌زده است و فرقی هم در چپ و راست نیست، در صورتی که کارشناس باید جرات مخالفت با بالادستی خود را داشته باشد.

1398/01/19
|
13:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی ابعاد فرصت محور به موضوع تحریم‌ها و ضرورت نگاه بازدارندگی راهبردی به آن در چارچوب تدوین سریع راهکارهای برون رفت) با حضور دکتر مهدی اقراریان، استاد دانشگاه و رئیس هیئت مدیره مرکز مطالعات راهبردی آفاق روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی اقراریان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: رهبری در بیاناتشان تاکید بسیاری بر حضور جوانان و پیدا کردن راهکارهایی برای مقابله با تحریم دارند. البته که راهکارهایی برای مقابله با تحریم‌ها وجود دارد و اگر اندیشکده‌ها، کارگروه‌ها و مجموعه‌هایی با محوریت راهکارهایی برای مباره با تحریم شکل بگیرد، می‌توان به صورت جدی با تکیه بر نیروی جوان با آن مقابله کرد. امروز دانش یک امر بین رشته‌ای است و وقتی می‌خواهید مساله‌ای را حل کنید، حل مساله نیاز به جامعه‌شناس، اقتصاددان و غیره دارد و تخصص‌های مختلف برای حل آن نیاز است.

وی افزود: رهبری بر وجود راهکارهای برای مقابله با تحریم تاکید دارند و در ادامه به حضور دولت اشاره می‌کنند که دولت نیز اعلام کرده که در حال تدوین راهکارهایی است، اما باید با سرعت بیشتری این راهکارها ارائه شود. اما در این میان یکی از مسائل کشور ما، در گام دوم، وجود تقی‌زاده‌هایی است که منفعت‌طلب هستند و متاسفانه بدنه کارشناسی جمهوری‌اسلامی به شدت سیاست‌زده است و فرقی هم در چپ و راست نیست.

رئیس هیئت مدیره مرکز مطالعات راهبردی آفاق ادامه داد: اما یکی از ویژگی‌هایی که ناظر به کار کارشناسی است، این است که کارشناس نباید تبدیل به بادمجان دور قابچین شود، یعنی کارشناس در بدنه کارشناسی باید این جرات را داشته باشد و بگوید آقای رئیس! این سد یا پلی که در اینجا می‌سازی یا کاری که در اینجا انجام می‌دهی، از لحاظ کارشناسی غلط است. به عبارتی می‌خواهم به فرهنگی اشاره کنم و آن فرهنگ به این شکل است که اگر امروز زیرمجموعه مدیری بگوید کاری که انجام می‌دهید، اشتباه و غیرقابل کارشناسی است، چه اتفاقی برای آن کارشناس می‌افتد؟

مهدی اقراریان گفت: تجربه بیست ساله گذشته‌ام در دستگاه‌های مختلف اجرایی حاکی از آن است که معمولا چنین کارشناسی عزل می‌شود یا مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و به حاشیه رانده می‌شود. لذا وقتی اشاره می‌کنم که کارشناس نباید سیاست‌زده باشد، ناظر بر این حرف است که در کشور به دلیل آن نظام ارتقای مدیران به شدت سیاسی است، افرادی نیز که در بدنه کارشناسی هستند خودشان را کاملا با فضای مدیریتی بالادستی تطبیق می‌دهند. انصافا عید امسال صداوسیما برنامه‌های بسیار خوبی از جمله سریال‌هایی را پخش کرد که در یکی از سریال‌ها (زوج و فرد) که شخصی که تا دیروز مدیر بود و فردی را در بخشی منصوب کرد، خانمی که کارشناس آن حوزه بود، به آن آقا عزت و احترامی گذاشت که حد نداشت، اما فردا که آن مدیر بازنشسته شد، فرد منصوب شده اخراج شد و خواهرزاده مدیر را به جای آن گماردند.

وی افزود: می‌خواهم بگویم که درست است صداو سیمای ما به درستی و صحت به این موارد می‌پردازد، اما این طنزها واقعیت فضای مدیریتی کشور است. برای همین تقی زاده‌ها را نباید تنها در قاب غرب، عدم خودباوری و جاسوس بالقوه ببینیم، بلکه افراد بادمجان دور قابچین هستند که به دلیل منافع مادی و دنیای خودشان حاضر هستند، به به و چه‌ چه های سیاست، اقدامات و کارهایی را بکنند که این کارها بر اساس نظرات غیرکارشناسی و اشتباه گرفته شده است.

رئیس هیئت مدیره مرکز مطالعات راهبردی آفاق در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو ادامه داد: به نظرم عملیاتی کردن سیاست‌های حوزه اقتصاد مقاومتی، مهم‌ترین و اصلی‌ترین راهبردهای مبارزه با تحریم‌هاست و تبدیل تحریم‌ها به فرصت است. از سویی اقتصاد مردم پایه، یکی از مسائلی است که در دهه 60 امام‌خمینی به شدت بر آن تاکید داشتند و باورشان بر این بود که اقتصاد باید مردمی شود. اما سیاستگذارانی بنا بر شرایط جنگ آمدند و متاسفانه دیوار کجی را در کشور پایه‌گذاری کردند که اقتصاد را به سمت دولتی کردن بردند و وقتی خواستند اقتصاد را دولتی کنند، آن را تبدیل به اقتصاد خصولتی کردند و مشکلاتی که تا به امروز با آن مواجه هستیم. لذا یکی از راه‌های مقابله با تحریم از منظر حوزه اقتصاد، بحث اقتصاد مردم پایه است.


دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی