گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مشاور ستاد كل نیروهای مسلح: هدف استعمار نو، استحاله فکری اقشار و احزاب است

مشاور ستاد کل نیروهای مسلح گفت: در دنیای امروز با رژیم‌های قدرتمندکه تفکر و اندیشه‌شان مبتنی بر زیاده‌خواهی و سلطه‌گری است مواجه هستیم.

1398/01/21
|
08:45

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (چرا نباید به غرب اعتماد کرد؟ بازخوانی نقش تاریخی اروپا در استعمار کشورهای دیگر) با ارتباط تلفنی با سردار مسعود جزایری، مشاور ستاد کل نیروهای مسلح روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

سردار جزایری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: نمی‌توان گفت که استعمار رخت بربسته است. اصولا تا تفکرات سلطه‌طلبانه، زیاده‌خواهانه و ماده‌پرستی هست، ما با انواع استثمار و استعمار توسط رژیم‌های سلطه‌گر مواجه هستیم. اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم تا به امروز باید بگوییم که استعمار رنگ، شیوه و ابزار عوض می‌کند، زمانی ممکن است بیشتر حالت سخت داشته باشد که این حالت سخت الزاما مربوط به تاریخ گذشته هم نیست. شاید امروز هم با شیوه‌های سخت استعمارگری مواجه باشیم.

وی افزود: ممکن است شیوه سخت را در جنبه‌های امنیتی شاهد باشیم و به ویژه در شیوه‌های نوین خودش که در واقع می‌توان نام آنرا استعمار نرم گذاشت که از طریق شیوه‌های فرهنگی و پرداختن کاذب به مسائل سیاسی و اجتماعی ممکن است کشورها را تحت انقیاد خودشان قرار بدهند و جوامع، ملت‌ها، اقشار، گروه‌ها و احزاب را در کشورهای هدف مورد استحاله فکری قرار دهند که ما با این مسائل مواجه هستیم و در واقع دنیا، دنیای عدالت محور نیست؛ دنیایی است که رژیم‌های قدرتمند و توانمند هستند با توجه به نوع تفکر و اندیشه‌شان که مبتنی بر زیاده‌خواهی و سلطه‌گری است و لو در قالب شیک ظاهر شوند، با آنها مواجه هستیم. لذا به طور قاطع می‌توان پاسخ داد که امروز استعمار و استعمارگری در میان ملل مختلف دیده می‌شود و باید تلاش کرد این وضعیت تغییر پیدا کند.


دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی