صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: مولفه‌هایی که قدرت ما را شکل می‌دهد، خوب بشناسیم، به عبارتی اگر ما 18 هزار سانتریفیوژ نداشتیم و آن 10 تن اورانیوم نبود، اصلا اروپا و آمریکا با ما سر میز مذاکره می‌نشستند که ما بگوییم همه دنیا در مقابل ما نشستند؟

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (چرا نباید به غرب اعتماد کرد؛ بازخوانی نقش‌آفرینی اروپا در فضای خروج آمریکا از برجام) با حضور دکتر ابوالفضل ظهره‌وند، از دیپلمات باسابقه کشور روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در رابطه با ورود اروپا به برجام و اساسا در مساله ایران به دلایل مرتبط با مصالح و منافع ملی اتحادیه اروپاست. حال در مقطعی میان کشورهای اروپایی رقابت بود که چه کسی سر میز بنشیند و کیکی را که گذاشته بودند، می‌توانست به شش تیکه تقسیم شود و اگر نفر هفتم به جمع اضافه می‌شد، باید آن را به هفت تیکه تقسیم می‌کردند، من به عنوان یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده شاهد بودم که میان ایتالیا و آلمان رقابت بود.

وی افزود: بالاخره آلمان‌ها بر سر میز مذاکره نشستند و امتیازشان را گرفتند، بعد از آن ظرفیت‌های سیاسی برای هر کشور نقش پیشران و ایجاد کننده فضا برای رفتارها و جهت‌گیری‌های اقتصادی است، اگر قرار بر این است که سفره ملتی پررنگ‌تر شود و ثبات بیشتری داشته باشد، قطعا باید فضای سیاسی و محیط امنیتی پایدار بتواند این هدف را محقق بکند. در بی‌ثباتی نمی‌توانید اهداف اقتصادی را شکل بدهید و سرمایه‌گذاری را دنبال کنید. بنابراین اگر اروپایی‌ها دیروز و امروز وضع بهتری داشتند و امروز وضعشان نسبتا بهتر است و معلوم نیست شاید فردا وضعشان بهتر هم بشود، این بهبود اوضاع در سایه ظرفیت سیاسی به وجود آمده است.

دیپلمات باسابقه ادامه داد: آلمانی که در گذشته به عنوان کوتوله سیاسی مطرح بود، می‌تواند در عرصه سیاسی اروپا قد بکشد و در بحث تحولات هسته‌ای ایران سرمایه‌گذاری کند و از این پتانسیل برای ارتقای خودش در درون اتحادیه بهره ببرد و موقعیتی که امروز مرکل دارد به مراتب قوی‌تر از موقعیت مکرون فرانسوی است؛ فرانسه‌ای که همواره پرچمدار رهبری در اروپا بوده، اما اگر در دو دهه قبل موقعیت آلمان و فرانسه را مقایسه کنیم، امروز به جرات می‌توان گفت موقعیت آلمان قوی‌تر از فرانسه است حتی بااقتدارتر از بریتانیا. امروز آن کوتوله سیاسی قد کشیده و اتحادیه اروپا امیدوار به ایفای نقش پررنگ‌تری از آلمان است که یکپارچگی اتحادیه اروپا در شرایط خروج بریتانیا حفظ شود و از سوی دیگر بتوانند نقش مستقل‌تری از آمریکا چه در محیط اتحادیه و چه در محیط بین‌الملل داشته باشند.

ابوالفضل ظهره‌وند گفت: لذا در حال حاضر شاهد هستیم که آلمان برای ایفای نقش در غرب آسیا و بازسازی سوریه تلاش می‌کند و در تعامل با چین فراتر از نقشی که قبلا آمریکایی‌ها برایشان ترسیم می‌کردند، ظاهر شوند. وقتی آلمان‌ها می‌خواهند در غرب آسیا پررنگ‌تر ظاهر شوند در این منطقه نقطه کلیدی به نام جمهوری‌اسلامی وجود دارد، کشوری که بتواند این کلید را به دست بیاورد و موقعیت پیدا کند تا از ظرفیت‌های منطقه بهره ببرد و در راستای منافع امنیت ملی خودش به کار گیرد.

وی افزود: ما در رابطه با اروپا باید به بحث موازنه قدرت توجه داشته باشیم، مولفه‌هایی که قدرت ما را شکل می‌دهد، خوب بشناسیم، نکته بسیار مهمی است، به عبارتی اگر ما 18 هزار سانتریفیوژ را نداشتیم و آن 10 تن اورانیوم نبود، اصلا اروپا و آمریکا با ما سر میز مذاکره می‌نشستند که ما بگوییم همه دنیا در مقابل ما نشستند؟ پس از این مذاکرات ناشی از قدرت ما بود و نشان می‌دهد که چون در مقابل ما نشستند، ارزش نیست، بلکه حفظ آن ارزش است. اگر قدرت را از دست بدهیم، آنها برای گرفتن قدرت ما و بر هم زدن موازنه به نفع خودشان هر کاری می‌کنند. پس از آن چهره خشن‌تری را خواهید دید و دوره برجام چهره خشن آمریکا را نشان می‌دهد.

دیپلمات باسابقه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: یکی از کارهای نابخردانه‌ای که آمریکا انجام داد، تروریست اعلام کردن سپاه بود، سپاهی که یک واحد صرفا نظامی نیست، بلکه پیشانی هویت ملی ماست و اقدام آمریکا نشان می‌دهد که غرب و در راس آن آمریکا، هویت ما را نشانه گرفتند. لذا اگر هویت ملی ما خدشه‌دار شود، امنیت ملی ما خدشه‌دار خواهد شد. از سویی اگر امنیت ملی خدشه‌دار شود، وحدت سرزمینی نیز از دست می‌رود. آنچه که امروز اروپا را از هم پاشیده، فروپاشیدن هویت اروپایی‌هاست و تشکیک بر هویت اروپایی باعث نگرانی شده است. لذا باید دانست وقتی 40 سال زحمت کشیدیم تا هویتی را به دست آوریم، هویتی که دربرگیرنده همه اختلافات و تفاوت‌های زبانی و قومی و غیره بوده که در خودش هضم کرده است و این هویت انقلابی اعم از راست، چپ، شیعه، سنی و ارمنی و زرتشتی را در برمی‌گیرد.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست