صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

قاضی زاده گفت: ما باید در راستای تغییر موازنه قدرت حرکت کنیم، یعنی باید چشم امید را از غرب به همسایگان و ساختار اقتصادی دولت‌های مسلمان تغییر دهیم.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (چرا نباید به غرب اعتماد کرد؛ بازخوانی نقش‌آفرینی اروپا در فضای خروج آمریکا از برجام) با حضور دکتر حسین قاضی‌زاده، استاد دانشگاه و پژوهشگر روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حسین قاضی‌زاده در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم خواست قلبی اروپایی‌ها همان چیزی است که در رفتار و عمل نشان می‌دهند، پیروی بی‌چون و چرا با کمی تغییر در استراتژی از آمریکاست. در دو سه روز گذشته شاهد بودید که اتحادیه اروپا مجددا تحریم‌های حقوق بشری خودش را علیه 82 فرد و نهاد در جمهوری‌اسلامی تمدید کرد. همچنین برخی از اعضای اتحادیه اروپا که در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد حضور دارند، در ماه گذشته مجددا ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر جمهوری‌اسلامی را تمدید کردند.

وی افزود: مواردی که اشاره شد، فاکتورهای مهمی است که نشان می‌دهد اگر اتحادیه اروپا روزنه برجام را هم پیدا نمی‌کرد از روزنه تروریسم، محمل حقوق بشر، همچنان به سیاست چماق و هویچ خودش در رابطه با جمهوری‌اسلامی ادامه می‌داد. اگرچه رفتار جمهوری‌اسلامی نیز نشان می‌دهد که در حال پیدا کردن بازارهای جدید اقتصادی برای شرکای جدید و سطوح معاملاتی جدید است. اما عملکرد اتحادیه اروپا، تحریم‌ها، نگرش‌ها و رفتار خودشان که در یک ماه اخیر و روزهای گذشته داشتند، حاکی از آن است که تغییر جدی قرار نیست اتفاق بیفتد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: از سویی جمهوری‌اسلامی برای نشان دادن پایبندی خود به تعهدات برجامی دو قانون خودش در حوزه مبارزه با پولشویی و تبیین مالی تروریسم را اصلاح کرد؛ اصلاحی که اساسی بود نه اصلاح شکلی و ظاهری. اما این حرکت هیچ بازخورد مثبتی ندید و همچنان اتحادیه تحریم‌های خودش را در برای یک سال آینده نیز اعلام کرد و در متن بیانیه اتحادیه اروپا هیچ اشاره‌ای به این تغییرات مثبت نبود. از طرفی رفتاری که برخی کشورهای اروپایی با دستگاه سیاست خارجی و سفرای ما در کشورهای خود دارند، این انگاره ذهنی را برای ایرانیان و مسئولان به وجود می‌آورد که رفتار اتحادیه اروپا چندان تفاوتی با آمریکا ندارد، آمریکا تند و پر شتاب میز مذاکره را ترک و صحنه را خراب کرد و بازی خودش را خیلی عیان شروع کرد، اما اروپایی‌ها با ریتم کندتری برخورد خصمانه با جمهوری‌اسلامی را نشان می‌دهند.

قاضی‌زاده گفت: به نظرم رفتار اروپا و آمریکا در برخورد با جمهوری‌اسلامی در سرعت و کندی آن است، اما در ماهیت هیچ تفاوت بنیادین با یکدیگر ندارند. لذا صدای جمهوری‌اسلامی در مجامع حقوقی بین‌المللی باید بلند باشد، در صورتی که ما از ساز و کارهای بین‌المللی برای پیگیری حقوق‌مان خیلی کم استفاده می‌کنیم. در زمان اوباما، مسائل چندان صریح و روشن نبود و ما ناچار بودیم که با احتیاط برخورد کنیم اما در حال حاضر قضایای خیلی روش است و چرا نباید صدای ما بلند باشد؟ وقتی آمریکا خیلی بی‌پرده، سپاه پاسداران را تحریم می‌کند، در حالی که وجود سپاه در قانون اساسی کشور به طور رسمی دیده شده است! چنین حرکتی در تاریخ سابقه ندارد که کشور دیگری نیروی رسمی کشور دیگری را در فهرست تروریستی و نقض حقوق بشر قرار دهد!

وی افزود: اگر ما ازظرفیت تقنینی بین‌المللی استفاده کنیم، آرایش فعلی خیلی تغییر پیدا خواهد کرد و وضعیت عوض می‌شود. البته امیدهایی در این زمینه هست، شاید تغییری که در دفتر سیاسی نمایندگی جمهوری‌اسلامی در آمریکا قرار است، اتفاق بیفتد و تخت‌روانچی، معاون پیشین وزارت‌خارجه به عنوان نماینده جمهوری‌اسلامی در دفتر آمریکا انتخاب شده، بتواند قدری صدای ما را بلندتر کند. البته رهبری در دیدار با فرماندهان سپاه بیان کردند، اینکه صرفا به آمریکا بگوییم تو خبیثی و دشمنی عیان می‌کنی، فایده‌ای ندارد. ما باید در راستای تغییر موازنه قدرت حرکت کنیم، یعنی باید چشم امید را از غرب به همسایگان و ساختار اقتصادی دولت‌های مسلمان داشته باشیم کمااینکه در سیاست‌های کلی نظام چنین موضوعی آمده است.

مرتبط با این خبر