صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

سردار افشارگفت: پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه بسیار آسیب‌پذیر است به طوری که همه در تیررس ما بوده و با کوچک‌ترین حرکت ضربه سنگینی خواهند خورد.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی مهم‌ترین علل اقدام غیر معقول دولت آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی) با حضور سردار علیرضا افشار، رئیس هیئت عالی اندیشه‌ورزی سپاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علیرضا افشار در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: رویکرد آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران را از محورهای مختلفی می‌توان نگاه کرد، یک محور منجر به تحریم اقتصادی می‌شود، زیرا در فهرست تروریستی قرار گرفته، اما بخشی از سپاه که در حوزه اقتصادی می‌تواند مدنظر قرار بگیرد، قرارگاه خاتم‌الانبیاء است نه نیروگاه قدس. اگرچه این بخش از سپاه قبلا نیز در تحریم بود و این دو بخش در پرتو تحریم به توانمندی‌های بسیار بالایی دست پیدا کردند. اصولا تحریم بر دو رویکرد سپاه می‌تواند تاثیرگذار باشد، نخست فعالیت‌های اقتصادی است که پروژه‌های بسیار سنگینی از کشور توسط سپاه در حال انجام است.

وی افزود: با وجود فشارهای تحریمی به ویژه در پارس جنوبی عسلویه چهار بخش آن اخیرا افتتاح شده یا ستاره خلیج‌فارس که بزرگ‌ترین پالایشگاه جهان است با فعالیت سپاه و راه‌اندازی شده و نشان‌دهنده بی‌تاثیر بودن تحریم‌ها در این بخش‌هاست. همچنین پروژه‌های متعدد دیگری مانند راه‌ها، پل‌ها، تونل‌ها، مترو تهران و قم برنامه‌های است که بدون توقف در حال انجام است. لذا تحریم در بعد اقتصادی تاثیری بر سپاه نداشته است. تنها نیاز سپاه در بعد دوم به بخشی از تجهیزات است که قبل از تحریم نیز این نیازها بوده، اگرچه با وجود تحریم و نیاز به برخی تجهیزات، صنایع دفاع در پرتو تحریم به خوبی درخشیده است، به طوری که اگر همین الگو را در بخش اقتصادی کشور دنبال می‌کردیم اکنون بسیاری از مشکلات را در پشت سر گذاشته بودیم.

رئیس هیئت عالی اندیشه‌ورزی سپاه ادامه داد: به نظرم هدف اصلی آمریکا از این کار به راه انداختن یک جنگ روانی و نرم بود که نتیجه معکوس گرفت در بعد داخلی باعث به وجود آمدن یک وحدت بسیار عالی در میان مسئولان و مردم نسبت به سپاه شد و پاسخ بسیار مناسبی به حرکت روانی دشمن داده شد. همبستگی که بسیار ارزشمند بود و همه از سپاه حمایت کردند. در خارج از کشور غیر از کشورهای منطقه، چین، روسیه و دیگر کشورها به صراحت با اقدام آمریکا مخالفت کردند و حتی کشورهای اروپایی نیز عدم همراهی خود را با این تصمیم آمریکا اعلام کردند. لذا باید گفت بیش از آنکه اقدام آمریکا در قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریست، یک اقدام عملیاتی باشد، اقدامی روانی بود.

علیرضا افشار گفت: البته هدف نخست آمریکا از ایجاد عملیات روانی برای انتخابات رژیم صهیونیستی بود که تا حدودی برای آنها پیامدهای مثبتی داشت اما هزینه سنگینی برای آنها در بر داشت و نتیجه معکوسی به بار آورد. اما در ورای حرکت آمریکا در رابطه با سپاه مسائل امنیتی و نظامی نیز مطرح است. آیا قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی می‌تواند برای آمریکا مجوزی باشد تا اقدام نظامی علیه ما داشته باشد؟ منافقین از این مساله بسیار حمایت می‌کنند و بر آن هستند، نفوذ جمهوری‌اسلامی را در منطقه با فشار بر سپاه کاهش دهند، زیرا سپاه بر خلاف تصور عامه، بیشترین نقش را در حوزه امنیتی به عهده دارد تا اقتصاد.

وی افزود: منافقین با مشاوره به کاخ سفید بر آن هستند که نفوذ جمهوری‌اسلامی را با اعمال فشار به سپاه محدود کنند، اما این حرکت آمریکا با واکنش رهبری، رئیس‌جمهور و فرماندهان سپاه مواجه شد که اگر کوچک‌ترین حرکتی علیه سپاه صورت بگیرد با چه عکس‌العملی مواجه خواهد شد. از طرفی آمریکا در منطقه بسیار آسیب‌پذیر است و عموم مردم ما در جریان هستند که آمریکا در همه کشورهای همسایه ما پایگاه‌های نظامی متعددی دارد که همه در تیررس ما هستند و با کوچک‌ترین حرکتی که آمریکایی‌ها بکنند، می‌دانند که چه ضربه سنگینی خواهند خورد.

مرتبط با این خبر

  • دلارهای عربستان و امارات سودی برای عمرالبشیر نداشت

  • سوختن کارت عمرالبشیر موجب برکناری‌اش شد

  • کودتای سودان برای خانه‌نشین کردن مردم صورت گرفت

  • ترامپ نمی‌تواند با تحریم سپاه، ایران را وادار به مذاکره کند

  • تحلیل مداخلات سیاسی و نظامی آشکارعربستان در کودتای نظامی الجزایر و سودان

  • پنتاگون، سخن ترامپ را در تحریم سپاه نشنیده گرفت

  • سیلی‌های متعدد سپاه به آمریکا باعث تحریمش شد

  • آمریکا به دنبال ایجاد فشار روانی و اقتصادی به ایران است

  • اُم‌ الدلایل آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه، ناکامی‌ در غرب آسیاست

  • تحریم سپاه معامله‌ای خاص برای پیروزی نتانیاهو در انتخابات است