گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رشنو در مصاحبه با رادیو گفت و گو: تحریم سپاه معامله‌ای خاص برای پیروزی نتانیاهو در انتخابات است

یک استاد دانشگاه گفت: تحریم سپاه معامله‌ای خاص بود که هدف اصلی آن موفقیت نتانیاهو در رقابت انتخاباتی و ایجاد زمینه پیروزی ترامپ در سال 2020 بوده است.

1398/01/26
|
09:17

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل و بررسی مهمترین علل اقدام غیر معقول دولت آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی) با حضور دکتر نبی‌الله رشنو، استاد دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

نبی‌الله رشنو در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: آمریکا با آمدن ترامپ به دلیل رفتارها و ویژگی‌های شخصیتی خاصش و بعد قول و قرارهایی که در تریبون‌های متعدد انتخاباتی بامردم گذاشته بود؛ قول و قرارهای هیجانی که خلاف مشی مردم و ساختار سیاسی ایالات‌متحده است و عمدتا پس از پیروزی که با ابهاماتی روبه‌روست، امروز به واسطه رفتارها، اقدامات شکننده در مجموعه اقدامات جهانی ایالات‌متحده به نوعی انزوا گرفتار شده است. تصمیمات ترامپ به شکلی است که به خروج از معاهدات، پیمان‌ها و توافق‌های بین‌المللی باعث شده که از یک طرف ارکان قدرت همچو کنگره و سایر مجموعه‌ها با وی همراهی نکنند.

وی افزود: بسیاری از قدرت‌ها و کشورها از جمله اروپا که تا پیش از این ارتباطی تنگاتنگ و منافع مشترک و دو جانبه داشتند، عملا مقابل آمریکا بایستند. پس از آنکه مساله برجام مطرح شد و قول و قرارهایی که ترامپ در تربیون انتخابات برای فروپاشی برجام داده بود، لذا آمریکا به واسطه اقدامی که برای خروج یکجانبه از برجام انجام داد، تصورش بر این بود که سایر اعضای این توافق نیز یکی پس از دیگری از آمریکا تبعیت می‌کنند، چون اساس سیاست و رفتار آمریکا در مسائل جهانی مبتنی بر سیاست قدرت است، لذا طبیعی است که اگر در چنین شرایطی به اهداف و منافع موردنظرش نرسد، شاید یکی پس از دیگری پل‌های پشت سرش را خراب بکند؛ یعنی همان رفتاری که در حال حاضر ترامپ انجام می‌دهد.

استاد دانشگاه ادامه داد: پس از عدم همراهی سایر قطب‌ها در بحث برجام با ترامپ، وی سیستم و اقدامات مرکزی علیه جمهوری‌اسلامی را متمرکز بر رقبای ایران در منطقه کرد. بنابراین وقتی تصمیمات و رویکرد آمریکا را رصد می‌کنید، در‌می‌یابید نشانی‌ها عمدتا آدرسی است که رژیم‌صهیونیستی می‌دهد یا برخی کشورهای منطقه که صد در صد زیر چتر امنیتی و سیاسی آمریکا هستند. همچنین جریان‌های معارض جمهوری‌اسلامی مانند منافقین. لذا آنچه در حال رخ دادن است به ویژه تصمیم اخیر در بحث سپاه علی‌رغم مجموعه توافقات سیاسی، نظامی و امنیتی بین‌المللی که نیروی مسلح رسمی و مشروح یک کشور مستقل عضو سازمان ملل است که یک اشتباه بزرگ که برخلاف تصور آمریکا که بتوانند به بخشی از اهداف جنگ نرم و روانی خود دست پیدا کنند، یک هجمه جهانی از سوی استراتژیست‌ها و تحلیلگران علیه آمریکا اتفاق افتاد.

رشنو گفت: افکار عمومی به دلیل سلطه‌طلبی آمریکا، ذهنیت خوب، موثر و قابل دفاعی از آنها در صحنه‌های جهانی نداشته، لذا این اتفاق که افتاد نخستین نتیجه‌اش این است که افکار عمومی مجدد تحریک شده و این تحریک ادامه دارد، ضمن اینکه در اروپا، رهبرانش یا سکوت کردند یا به نوعی با طعنه و کنایه، اقدام آمریکا را یک اقدام غیرقابل تحلیل و توصیف در عرصه‌های سیاسی و حقوق بین‌الملل یاد کردند و مردم اروپا به عنوان نمادی از بلوغ فکری و فرهنگی و مدعیان دموکراسی ندیدیم که عمل یا دفاع یا توضیح موثر از این اقدام داشته باشند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: لذا به طور طبیعی نخستین پیامد و انعکاس آن موج گسترده ناخوشایندی افکار عمومی از دولتمردان آمریکا و کارکردهای آنها در نقاط مختلف دنیا به ویژه در منطقه غرب آسیاست که بیش از پیش آشکار شده است. از طرفی، آمریکایی‌ها در منطقه علی‌رغم طرح‌ها و ایده‌هایی به ویژه در قالب طرح صلح فلسطین و اسرائیل مطرح می‌کردند و بحث معامله قرن را که خیلی برای آن تدارک دیدند و مساله‌ای که در تحریم سپاه مطرح کردند، معامله‌ای خاص بود که هدف اصلی آن موفقیت نتانیاهو در رقابت انتخاباتی و طبیعی است که با مجموعه رویکردی که در منطقه داشتند باید زمینه پیروزی ترامپ در سال 2020 را فراهم کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی