گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع): اُم‌ الدلایل آمریکا در تروریستی اعلام کردن سپاه، ناکامی‌ در غرب آسیاست

یک عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: حضور سپاه در عراق، افغانستان، سوریه و یمن باعث شد، نقشه‌های آمریکا در منطقه به نوعی عقیم بماند، لذا این امر اُم‌ الدلایل آمریکا در قرار دادن سپاه در گروه‌های تروریستی است.

1398/01/26
|
12:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بازخوانی اقدام آمریکا در قرار دادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی در چارچوب پروژه پایان داعش و جنگ در منطقه) با حضور غلامحسین طیبی، عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع) روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

غلامحسین طیبی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: وقتی بازتاب‌های اعلام شدن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی از سوی آمریکا را در سطح منطقه و بین‌المللی رصد می‌کنیم، نه در کشورهای غربی کسی اقبالی به این اقدام آمریکا نشان داد و خیلی از کشورها از جمله انگلیس به صراحت با این حرکت ترامپ مخالفت کردند. در سطح منطقه نیز به جز بحرین، عربستان سعودی و شخص نتانیاهو سایر کشورها چندان استقبالی از این حرکت آمریکا انجام ندادند. چون در دنیا برای نخستین بار است که چنین بدعتی ایجاد شده و نیروی رسمی کشوری را در فهرست تروریستی قرار دادند، در صورتی که ما بزرگ‌ترین قربانی تروریستم هستیم و بزرگ‌ترین سازمان نظامی رسمی ما، سپاه در خط مقدم مقابله با تروریسم ایستاده است.

وی افزود: بنابراین بسیار دشوار است بتوان از طریق حقوق بین‌الملل یک نیروی رسمی که عضویت نظام رسمی پذیرفته شده در دنیا را دارد و در واقع همه دنیا آن را به رسمیت می‌شناسند، به راحتی در فهرست گروه‌های تروریستی قرار بدهند. لذا حرکت آمریکا در رابطه با سپاه بیشتر جنبه روانی و رسانه‌ای دارد و شاید در مسائل داخلی آمریکا از جمله انتخابات 2020 که دولت ترامپ در یک سال و نیم آینده دارد، تاثیر خواهد داشت. اما در سطح منطقه و سایر کشورهای دنیا چندان استقبالی به اقدام آمریکا انجام ندادند و از طرفی متحدان جمهوری‌اسلامی، حزب‌الله لبنان، عراق، انصارالله در یمن و در واقع گروه‌های فلسطینی و دولت سوریه به صراحت چنین اقدامی را محکوم کردند و گفتند در چنین اقدامی که دولت آمریکا انجام داده، همراهی نخواهیم کرد و در کنار آن اقدام وزارت خارجه ما در تنظیم شکایت و ارسال آن به دادگاه لاهه یک اقدام بسیار پسندیده است که می‌تواند به نوعی به لحاظ حقوق بین‌الملل قابل پیگیری باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: هر چند امروز سازمان‌های بین‌المللی یکی از ابزارهای نوین نظام استعماری هستند اما به هر حال اقداماتی هستند که ما می‌توانیم در زمینه محکوم کردن این اقدام و آگاه کردن سایر کشورها از جمله چین و روسیه بهره بگیریم. اما باید اشاره کرد در بحث امنیت منطقه و تهدیدات آن از جمله داعش، آمریکا بعد از حوادث 11 سپتامبر و حمله مستقیم به عراق و افغانستان و همان‌طور که رئیس‌جمهور فعلی آمریکا اذعان کرد که ما با هفت تریلیون دلار هزینه کمترین دستاورد را در منطقه خاورمیانه نداشتیم، شاید آمریکا به این نتیجه رسیده که عامل اصلی ناکامی‌اش از راهبردهای پیاپی که برای توسعه تسلط خودشان در منطقه داشتند، سپاه پاسداران اسلامی می‌داند.

طیبی گفت: لذا بعد از حادثه 11 سپتامبر در بحث قضیه افغانستان و حمله به عراق باعث شدند با وجود آنکه هدف محاصره جمهوری‌اسلامی بود، اما در واقع حوزه امنیتی و نفوذ جمهوری‌اسلامی در منطقه توسعه پیدا کند به طوری که حتی در همان سال‌های ابتدایی حمله آمریکا به عراق، مقامات عربستانی ذکر کردند که آمریکا، برای تصرف عراق به منطقه آمد، اما عراق را با طبقی از طلا تحویل ایرانی‌ها داد. هر چند نگاه جمهوری‌اسلامی در منطقه، نگاه نفوذ از جنس استعماری و استیلا نبوده است، اما این حضور باعث شد در منطقه و از جمله در عراق، افغانستان، سوریه و اکنون یمن، نقشه‌هایی را که آمریکا در درازمدت و کوتاه مدت دنبال می‌کرد، باعث شد به نوعی عقیم بماند و موفق نشود و به نظرم اُم‌ الدلایل آمریکا در قرار دادن سپاه در گروه‌های تروریستی می‌تواند ناکامی در راهبردهایش در غرب آسیا باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی