گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل سیاسی: پنتاگون، سخن ترامپ را در تحریم سپاه نشنیده گرفت

رضوی نژاد گفت: بعد از حرکت ترامپ در رابطه با سپاه، رئیس پنتاگون اعلام کرد ما اقدامی علیه سپاه نخواهیم کرد، یعنی اصلا سخن ترامپ را نشنیدیم.

1398/01/27
|
12:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل اقدام آمریکا برای قراردادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی از حیث عواقب راهبردی آن برای واشنگتن با توجه به واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به این اقدام) با حضور محسن رضوی‌نژاد، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محسن رضوی‌نژاد در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: واکنش حوزه بین‌الملل به اقدام ترامپ در قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی بود با مخالفت مواجه شد و به ویژه کشورهایی که در حوزه بین‌الملل موثر هستند، با این حرکت به صورت آشکار مخالفت کردند به جز برخی کشورهای معاندی که ماهیت آنها معلوم است، کشورهایی که یا خودشان تروریست هستند یا تروریست‌پرورند؛ مانند رژیم‌صهیونیستی که علنا ترورهایشان را اعلام می‌کند و رژیم‌های مرتجع منطقه که بر همه آشکار است که هم تروریست‌پرورند و هم حامیان اصلی تروریست در جهان.

وی افزود: بنابراین حرکت ترامپ در رابطه با سپاه هیچ نفعی برایش در کوتاه‌مدت نخواهد داشت، به طور قطع ترامپ از این حرکت قصد بهره‌برداری سیاسی داشت و گرنه نام سپاه قدس را قبلا در گروه‌های تروریستی گذاشته و بسیاری از سرداران موثر و مهره‌های کلیدی سپاه را در فهرست تروریست‌ها گذاشته بودند و این موضوع بحث جدیدی در کوتاه‌مدت نخواهد بود، لذا نیروهای سپاه هیچ حشر و نشر و دلبستگی به آنجا ندارند؛ موقعی که فردی دلش برای لندن یا واشنگتن می‌تپد، طبیعی است که قدری نگران بشود، اما خوشبختانه سپاه و آحاد ملت ایران هیچ وابستگی به فرهنگ غرب ندارند.

استاد دانشگاه ادامه داد: لذا وقتی علاقه و گرایشی به غرب ندارند، تحریم ترامپ بر آنها اثری ندارد، زیرا نه پولی دارند که بخواهند به غرب سفر کنند نه خریدی و کار خاصی در آنجا ندارند. بنابراین همانطور که اشاره کردم تحریم ترامپ بر سپاه در کوتاه مدت تاثیر خاصی ندارد. اما ترامپ بر آن بود که با این اقدام هم بهره‌برداری سیاسی برای انتخابات نتانیاهو بکند تا لابی صهیونیست‌ها بتواند قدرتمند ظاهر شود نه از سر دلسوزی برای نتانیاهو بلکه ترامپ محبوبیتش را برای دور بعد ریاست‌جمهوری از دست داده، به طوری که اگر تدبیری نیاندیشد دور بعد نخواهد نتوانست در کاخ سفید حضور پیدا کند. لذا قطعا به لابی صهیونیست‌ها نیاز دارد.

رضوی‌نژاد گفت: همه روسای‌جمهور آمریکا بدون استثنا آرزوی مذاکره با جمهوری‌اسلامی را داشتند، اما اشتیاق ترامپ برای مذاکره بیش از دیگران است، زیرا وی به دنبال یک محبوبیت است و باید هم این محبوبیت را کسب کند وگرنه به احتمال بسیار قوی در دور دوم رای لازم را کسب نخواهد کرد. برای همین به دنبال مذاکره است و قطعا هر کسی که می‌خواهد مذاکره بکند، باید با دست پر به سمت مذاکره برود، برای به دست آوردن مقدمات مذاکره باید به حرکاتی دست بزند تا بتواند طرف مقابل را تشویق به مذاکره بکند، یکی از کارهای ترامپ برای کشاندن جمهوری‌اسلامی به پای میز مذاکره قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی بود.

وی افزود: اما متاسفانه ترامپ نتوانست به اهدافی که در تحریم سپاه داشت، دست پیدا کند. از سویی اگر قرار است تحریم سپاه اجرایی بشود، لازم است که نیروهای نظامی همراه رئیس‌جمهور آمریکا باشند، اما بعد از حرکت ترامپ، رئیس پنتاگون اعلام کرد ما اقدامی علیه سپاه نخواهیم کرد، یعنی ما اصلا سخن ترامپ را نشنیدیم. بالاخره ترامپ که نمی‌تواند تروریست‌ها را دستگیر کند بلکه نیروهای امنیتی هستند که باید بال اجرایی ترامپ باشند. به عبارتی در عرصه عمل اتفاقی نخواهد افتاد. لذا ترامپ در مذاکرات دست بالا را نخواهد داشت. اگر قرار است اتفاقی بیفتد که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. زیرا ترامپ در مذاکره نشان داد پایبندی به تعهدات و توافقنامه‌های بین‌المللی ندارد و این رویکرد نشان می‌دهد که فرد قابل اعتمادی برای مذاکره نیست.


دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی