گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

كارشناس مسائل بین‌الملل: ترامپ نمی‌تواند با تحریم سپاه، ایران را وادار به مذاکره کند

محرابی گفت: ترامپ می‌خواهد با فشارهای نظامی، اقتصادی و امنیتی جمهوری‌اسلامی را وادار به مذاکره کند، اما این مهم تحقق نخواهد نیافت.

1398/01/28
|
10:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل اقدام آمریکا برای قراردادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی از حیث عواقب راهبردی آن برای واشنگتن با توجه به واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به این اقدام) در ادامه با ارتباط تلفنی با علیرضا محرابی، کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علیرضا محرابی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: سال 57 سبکی از مقابله در نظام بین‌الملل با رویکرد اسلامی و هویت‌خواهانه گسترش ملت در مسیر جهان از سوی جمهوری‌اسلامی ابراز وجود کردند، از سویی خود آمریکا در میان دوستان و متحدانش چنان قدرتی ندارد که بخواهد اقناعی در مقابله با جمهوری‌اسلامی داشته باشد و آن هیمنه‌ای که شاید آمریکا 50 سال قبل از پیدایش جمهوری‌اسلامی از خودش نشان داد، امروز ظهور و بروزی ندارد، بلکه در سراشیبی افول هژمونی است. اما در مقابل زحماتی که در سطوح و ادوار مختلف و در دفاع مقدس اتفاق افتاد، بعد از آن مردم ما با تمام تلاش خودشان تاکید بر استقلال آزادی، جمهوری اسلامی و نه شرقی نه غربی داشتند، امروز ایالات‌متحده ترکش‌های آخر حملات خودش را انجام می‌دهد و وقتی زورش به کاهش حضور موثر جمهوری‌اسلامی در معاملات منطقه‌ای خاورمیانه نرسد، تمام مشکلات اقتصادی که برایش ایجاد شد امروز به عنوان کشوری قدرتمند در نظام بین‌الملل در حوزه‌هایی که آمریکایی‌ها تصور نمی‌کردند، به طوری که صنایع موشکی ما را وارد تکنولوژی کرده، تکنیک هسته‌ای ما هر آن امکان برقراری معادلات علمی جدید در حوزه صلح‌آمیز را می‌دهد.

وی افزود: امروز متخصصان و اندیشمندان در حوزه تکنولوژی زیستی توانایی‌های جدی دارند. در زمینه تکنیک‌های پیشرفته قدرتمندی جمهوری‌اسلامی به شکلی شده که آمریکایی‌ها می‌دانند ناآگاهانه یا خودسرانه با مجموعه امنیتی یا دفاعی ما باشند، امروز وقتی در این حوزه‌ها به عنوان یک قدرت منطقه‌ای و جهانی مطرح می‌شویم احساس خطر می‌کند، طبعا ما را در حوزه نظامی و امنیتی مورد آزار بیشتری قرار می‌دهد و شاید سپاه به عنوان یک نیروی مستحکم که همیشه در مقابل زیاده‌خواهی آنها همیشه موثر داشته و هم در خدمت داخل کشور و هم در معادلات منطقه‌ای حضور حداکثری خودش را نشان داده است و به کمک کشورهای منطقه رفته، به طوری که اگر سپاه نبود، داعش که به صورت یک غده چرکی در سوریه و عراق گسترش پیدا کرده بود، نیروهای نظامی ما به درخواست خود دولت سوریه و عراق وارد عرصه مبارزه با داعش شدند.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: در صورتی که آمریکا با حمایت از ورود داعش به بغداد در تلاش بود که از حضور داعش به عنوان فشاری بر معادلات منطقه‌ای استفاده کند و اگر نیروهای نظامی ما به درخواست دولت سوریه حضور موثر در منطقه نداشتند، داعش حضور خودش را در منطقه داشت و ضررهای زیادی را به ملت‌های منطقه وارد می‌کرد. اما مشاهده کردید که با تکیه بر توان داخلی منطقه و نیروهای مستعد آن، شر داعش دفع شد، به طوری که مقام معظم رهبری بر خودباوری تاکید داشتند و اینکه بدانیم با کمک، نگاه و لبخند آمریکایی‌ها نمی‌توان موفق بود، همچنین شهید مظلوم، ایت‌الله بهشتی جمله معروفی دارند که می‌گویند: ای آمریکا از ما عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر. تصور می‌کنم امروز اگر آنها کینه و نفرت از سپاه دارند و به این طریق نشان می‌دهند و از دست ما عصبانی هستند.

محرابی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: آمریکا دو مرحله استراتژی نظامی خودش را پشت سر گذاشته؛ تک محوری یا خودمحوری در نظام بین‌الملل که در دهه 60 یا 70 یک‌تنه در ویتنام، کره، شمال آفریقا و غیره حضور پیدا می‌کرد و به قولی حضور موثر در نظام بین‌الملل و بحث پلیس جهانی را دنبال می‌کرد، اما امروز توان نظامی و سیاست استراتژی آمریکا در معاهدات بین‌المللی نمی‌تواند با توجه به شعارهای باشد که ترامپ می‌دهد، وی می‌خواهد به نوعی با فشارهای نظامی، اقتصادی و امنیتی جمهوری‌اسلامی را وادار به مذاکره کند. امروز اروپایی‌ها در کنار ترامپ به معنای عمیق کلمه نیستند و حتی شاید بتوانیم بگوییم امروز روسیه در معادلات نظام بین‌الملل در آمریکای لاتین درگیر می‌شود. لیبی درگیر جنگ داخلی است، لذا فشارهایی که آمریکایی‌ها وارد می‌کنند، به سمتی پیش می‌رود که منافع حداکثری آنها تامین شود. در اینجا رسانه باید بر این نکته توجه کند که اقدامات ترامپ یک اقدامات خودستایانه سیاسی است که بر اساس لابی صهیونیستی پیش می‌رود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی