گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

صدرالحسینی در مصاحبه با رادیو گفت و گو: کودتای سودان برای خانه‌نشین کردن مردم صورت گرفت

کارشناس مسائل سیاسی گفت: قدرت‌های بزرگ با تکیه بر سرویس‌های اطلاعاتی، تحولی را در سودان مدیریت کردند تا یک تغییر واقعی به وسیله مردم صورت نگیرد.

1398/01/28
|
13:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (مداخلات سیاسی و نظامی آشکار عربستان در کودتاهای نظامی در لیبی و سودان و تحولات الجزایر و پیامدهای بی‌ثبات‌ساز آن برای منطقه و آینده دموکراسی) با حضور رضا صدرالحسینی،کارشناس مسائل سیاسی و غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رضا صدرالحسینی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: عمرالبشیر تقریبا 20 سال رئیس‌جمهور سودان بود و جا‌به‌جای‌های سیاسی بسیاری داشت و شاید بتوان گفت از 5 یا 6 سال پیش، وی دچار مشکلاتی شد، وی را زیر حکم دادگاه لاهه بردند، لذا به جز اینکه با مشکلات شخصی روبه‌رو شد، مشکلات اقتصادی نیز بر آن افزوده شد، عمرالبشیر خیلی تلاش کرد از راه‌های مختلف این دو مشکل را حل کند، اما به دلیل انتخاب ناصحیح مسیر، برای حل این دو مشکل، گرایش به سمت غرب و عربستان پیش رفت. البته تصورش بر این بود که حل این مساله با ارتباط با غرب و عربستان امکانپذیر است.

وی افزود: وقتی عمرالبشیر برای حل مساله وارد لابی‌های مختلف از کشورهای متفاوت شد، مجموعه سرویس‌های اطلاعاتی وارد حریم خصوصی‌اش شدند؛ جایی که منشا مشکلات بسیاری شد. عمرالبشیر که یکی از پایگاه‌های مورد اعتماد مقاومت بود، اما رژیم صهیونیستی به نام بازدید از گازهای شیمیایی، کارخانه‌های بزرگ داروسازی و فرودگاه‌های سودان را مورد آسیب قرار داد. بنابراین وقتی عمرالبشیر از این روش برای حل مشکلاتش اقدام کرد، سرویس‌های اطلاعاتی تصورشان بر این بود که کار عمرالبشیر تمام است. از سویی عمرالبشیر به سمت عربستان رفت تا کمک‌هایی را دریافت و مشکلات اقتصادی را حل کند. این مهم نیز انجام نشد حتی در شرایطی که ائتلاف ضد یمن تشکیل شد، عمرالبشیر برای اینکه وابستگی خودش را بیشتر به عربستان نشان دهد، به جز خواسته‌های عمومی که عربستان از وی داشت، خلبان‌ها و تعداد قابل توجهی از نیروهایش را به یمن فرستاد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: لذا عمرالبشیر از مسیر واقعی خارج شد و از جبهه مقاومت خارج شد و تصور می‌کرد که هر چه قدر در این مسیر جلو برود، مشکلات حل می‌شوند، علی‌ر غم اینکه مشکلات افزایش پیدا کرد. تقریبا از 6 ماه پیش وضعیت داخلی سودان بسیار به هم ریخت. با رهبری صنوف مختلف مشکلات اقتصادی مطرح شد و مشکلات عدیده شد و حتی قیمت نان در برخی نقاط تا 20 برابر افزایش پیدا کرد. به دلیل عدم وجود اقتصاد پویا، کشور در گرداب اقتصادی که عمرالبشیر به دنبال حل آن بود؛ فرو رفت تا اینکه اعتراضات گسترده شد و مردم به خیابان‌ها آمدند.

صدرالحسینی گفت: خطای بعدی عمرالبشیر در داخل صورت گرفت و آن برخورد مسلحانه با معترضان بود؛ وقتی تعدادی از معترضان در اعتراض‌های به حق خودشان کشته شدند، به نظرم یک اتفاقی افتاد و آنجاست قبل از اینکه مردم بتوانند اعتراض‌های خودشان را برای تشکیل یک دموکراسی یا حکومت جدید بدون عمرالبشیر سامان دهند، کودتایی صورت گرفت و خبرهایی منتشر شد که عمرالبشیر را به عربستان منتقل کردند. حال یک سوال پیش می‌آید اگر کودتای برای تغییر حکومت صورت گرفته آیا باید عمرالبشیر به راحتی از کشور خارج و به عربستان منتقل شود؟ یا اگر در داخل کشور است هیچ‌کس نداند کجاست و هیچ محکمه‌ای برایش تشکیل نشود؟

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: مسائلی که اشاره شد حاکی از آن است که پشت کودتای 22 فروردین سودان، قدرت‌های بزرگ هستند که به فعالیت سرویس‌های اطلاعاتی اشاره شد. بنابراین در یک کلام، قدرت‌های بزرگ با تکیه بر سرویس‌های اطلاعاتی، تحولی را مدیریت کردند تا اتفاقی که از آن وحشت داشتند و آن رقم خوردن یک تغییر واقعی به وسیله مردم بود صورت نگیرد. اما علیرغم اینکه دولت نظامی بر سر کار آمد تا مردم معترض سودان را خانه‌نشین کند، در ارتباط با این موضوع مردم منطقه بیدار هستند و در صحنه ماندند به طوری که چندین نفر از مردم معترض به وسیله دولت کودتا کشته شدند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی