گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو كمیسیون شوراهای مجلس: پیگیری قوانین از سوی نمایندگان اصل نخست اجرایی شدن آن است

عضو کمیسیون شوراهای مجلس گفت: مصوباتی در مجلس برای اقدام متقابل با آمریکا تصویب شده، اما مجلس پیگیر عملی شدن این مصوبات نشد. برای همین عرصه برای مانور دشمن فراهم شد و هر روز قانون جدیدی را علیه ما تصویب کرد.

1398/01/31
|
17:30
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (الزامات و بایسته‌های برخورد فعال و بهنگام مجلس با مواضع و اقدامات کشورهای غربی و آمریکا علیه جمهوری‌اسلامی ایران با توجه به گلایه رهبر معظم انقلاب) با حضور دکترمحمدرضا صباغیان، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

محمدرضا صباغیان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: بعد از برجام نگاهی در بخش‌هایی از کشور ایجاد شد که باید قدری تعامل داشته باشیم و نرمش نشان بدهیم تا در مقابل دشمن از دشمنی خودش دست بردارد؛ نگاهی که در بخش از مجلس نیز بود و بر حسب آن اقداماتی نیز انجام شد که اگر نوعی تعامل و نرمش نشان دهیم، از دشمنی آمریکا با ما کاسته می‌شود. اگرچه این امر شفافی است که دشمن در مقابل هر گونه نرمشی، جسورتر می‌شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری در فرمایشات‌شان در آغاز سال جدید از کم‌کاری در برخورد فعال و به هنگام گله کردند، برای این بود که ما باید در برابر هر گونه لایحه کنگره آمریکا، مجلس ما نیز اقدام متقابل می‌کرد، گرچه مصوباتی در مجلس برای اقدام متقابل تصویب شده، اما این مصوبات عملی نشد و مجلس نیز به آن شکلی که باید ورود پیدا می‌کرد، ورود نکرد. برای همین دشمن هر روز جسورتر شد و هر روز قانون جدیدی را علیه ما تصویب کرد و ما تقریبا هر روز سنگر را برای مانور آنها خالی کردیم.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس ادامه داد: آن‌قدر عقب کشیدم و سنگر را خالی گذاشتیم که دشمن آن‌قدر جسور شد و از یک توافقنامه بین‌المللی که پای آنرا امضا کرده بود، خارج شد. امروز هم شاهد هستیم کشورها و افرادی که می‌خواهند با ما ارتباط داشته باشند به نوعی تحریم می‌کند و تحت فشار قرار می‌دهد و تهدید می‌کند. همه این مسائل برمی‌گردد به این‌که ما باید در برابر مصوبات تهدیدآمیز آمریکا جدی‌تر مقابله و به نوعی مقابله به مثل می‌کردیم. از سوی این رویکرد برای ما تجربه شد که دشمن، دشمن است مگر این‌که ما تابع دشمن باشیم.

محمدرضا صباغیان گفت: امروز آمریکا در جهان و منطقه دشمنی خودش را نشان داده و به عبارتی خوی استعماری‌اش بر این است که باید به همه زور بگوید و همه را تحت تیول خودش نگه دارد. برای دنبال کردن سیاست‌های استعماری‌اش به منطقه آمده و به عربستان که وزنه‌ای در منطقه است تنها به عنوان یک گاوشیرده نگاه می‌کند، سایر کشورها گرچه حکومت و قلمروی دارند، اما علی‌الظاهر تسلیم هستند و با یک فشار حکومت آمریکا تسلیم می‌شوند. تنها کشوری که اصرار دارد، روی پای خودش بایستد، رهبری کشور مقتدرانه حرف خودش را می‌زند و تن به خواسته‌های استعماری‌اش نداده، جمهوری‌اسلامی است. لذا آمریکا چنین حکومتی را نمی‌خواهد. حکومت و سیاست ما برخاسته از انقلاب‌اسلامی است و هرگاه ما از این اصول دور بشویم، مطمئنا ضربه می‌خوریم.

وی در رادیو گفت و گو افزود: اکنون با تجربه‌ای که قبلا کسب کردیم، این احساس است که مجلس، دولت و مسئولان مصمم به برخورد متقابل با دشمن هستند، به عبارتی آمریکا در حال وارد شدن به خطوط قرمز نظام جمهوری‌اسلامی است و نمود آن اتحادی است که پس از تحریم سپاه در مجلس ایجاد شد و همه نمایندگان یکصدا ابتدا اقدام آمریکا را محکوم کردند و پس از آن دست به کار تهیه مصوباتی شدند که با مقابله با اقدام آمریکا بپردازند. از سویی تاکید مقام معظم رهبری بر این‌که مجلس باید به این مساله ورود پیدا کند. به طوری که نباید تنها یک قانون از سوی مجلس نوشته شود و دیگر پیگیر اجرایی شدن آن نباشد، باید از دولت بخواهد که در اجرای آن بکوشد و ابزار آن را هم قانون در اختیار مجلس گذاشته است. برای همین لازمه اجرایی شدن یک قانون، بخش اعظم آن خواستن نمایندگان مجلس است. در حالی که بعضی اوقات نمایندگان مشغول نگاه‌های محلی می‌شوند و از پیگیری قانونی که تصویب کردند، اجرا شدن آن، توضیح خواستن از دولت و ارائه گزارش در صحن مجلس غافل می‌شوند در حالی که باید برای اجرایی شدن قانون پیگیری نمایندگان بسیار ضروری است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی