صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

فرج نیا گفت: سند 2030 تیری است که به نظام خانواده شلیک شده و در مراحل بعدی زمینه‌ای برای سوء‌استفاده و از بین بردن کشاورزی، صنعت و نقاط قوت کشورهای جهان سوم برای بهره‌کشی بیشتر کشورهای غربی خواهد بود.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(بررسی سند 2030 یونسکو و تاثیر آن بر نظامات آموزشی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران) با حضور دکتر غلامرضا فرج‌نیا، معاونت حقوقی و بین‌الملل جمعیت حامیان انقلاب روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

غلامرضا فرج‌نیا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: در واقع سند 2030 سندی است که نظام خانواده را به انواع مختلف هدف گرفته و آن بخشی که هم شدیدا برای اجرا پیگیری می‌شود، متاسفانه همین بخش است؛ مثلا در جایی از این سند «پایان دادن به تبعیض علیه زنان» آمده که این مساله جای بحث دارد، این تبعیض مدنظر جوامع غربی و تبلیغ‌کنندگان این سند، چه هست؟ باید آن را تعریف و تبیین کنند. از نظر آنها چه مسائلی تبعیض است؟ آن مسائلی که با مبانی فقهی، شرعی و قانونی ما مغایرت دارد، چگونه می‌توانیم بپذیریم؟

وی افزود: در جای دیگری از این سند آمده، افزایش قابل ملاحظه صادرات کشورهای در حال توسعه به ویژه با اهداف افزایش سهم دو برابری این کشور در صادرات جهانی تا سال 2020. حال باید دید چه ساز و کاری از طرف قدرت‌های جهانی در کشورهای توسعه یافته برای افزایش این صادرات کشورهای در حال توسعه و جهان سوم ارائه شده است؟ برای تحریم‌ها چه راهکاری اندیشیده شده است؟ در جای دیگر سند مطلبی درج شده با عنوان «مبارزه سازمان یافته با مسائل جنسی و بهره‌کشی‌های جنسی» کشورهای توسعه یافته که عموما در تدوین این برنامه نقش داشتند، چه مبارزه مبنایی، ساختاری و قابل قبولی با قاچاق دختران و زنانی که ربوده می‌شوند، (آمار آنها وجود دارد) و برای سوء‌استفاده جنسی به کشورهای دیگر برده می‌شوند، چه اقدامات قابل ملاحظه ای انجام دادند که ما باید جای پای آنها بگذاریم و این برنامه را پیگیری کنیم؟ واقعا نقش موثری در این زمینه داشتند؟

معاونت حقوقی و بین‌الملل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی ادامه داد: آمار وحشتناکی از قاچاق دختران و زنان به شکورهای توسعه یافته وجود دارد که همه ما از آن خبر داریم. لذا برجام برای کشور ما درس بزگی داشت؛ برجامی که نتوانستند امضای آن را تضمین کنند، اگرچه موارد بسیاری را مطرح کردند، به مخالفان آن، توهین و تحقیر کردند، با این حال همه سرنوشت برجام را به عنوان یک تجربه عینی می‌بینیم؛ خروج آمریکا و بازهایی که کشورهای اروپایی درمی‌آورند، بلایی که بر سر برجام آمده و هنوز هم عده‌ای اصرار دارند که در آن بمانند. در حالی که برجام درس بزرگی برای ما بود که دیگر در بازی کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی قرار نگیریم.

غلامرضا فرج‌نیا گفت: سند 2030 در برهه نخست تیری است که به نظام خانواده شلیک شده و به طور قطع در مراحل بعدی زمینه‌ای برای سوء‌استفاده و از بین بردن کشاورزی، صنعت و مسائل دیگر و نقاط قوت کشورهای در حال توسعه و جهان سوم برای بهره‌کشی بیشتر کشورهای توسعه یافته و کشورهای غربی خواهد بود. لذا تاکید می‌کنم بخش‌هایی از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها بدون هماهنگی و بدون تصمیم مجلس دنبال اجرای این سند هستند و معلوم نیست به دنبال چه نفعی منافع ملی ما را در نظر نمی‌گیرند، قابلیت پیگرد قضایی دارند.

وی افزود: افکار عمومی جامعه باید با مطالعه بیشتری بر سند 2030 متمرکز شود و درباره آن اطلاعات و جزئیات دقیقی به دست بیاورد و تناقض عمیق آن با فرهنگ جامعه اسلامی ما بداند تا انشاء ا... بتوانیم سند توسعه ملی که به آن اشاره کردم، برسیم و آن را تدوین کنیم و به عمل برسانیم، سندی که با توجه به ویژگی‌ها و فرهنگ بومی کشور تهیه شده و باید با پیگیری کارشناسان و محققان این حوزه برای تدوین نهایی و اجرایی شدن آماده شود.

مرتبط با این خبر