گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

دبیركل خانه اقتصاد: ماندن در لیست سیاه FATF مساوی با قطع مبادلات پولی و بانکی است

دبیرکل خانه اقتصاد گفت: اگر در فهرست سیاه FATF بمانیم، یعنی تمام درب‌های مبادلات پولی و بانکی را به روی کشور می‌بندیم.

1398/02/10
|
09:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (عضویت ایران در کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم CFT و FATF، بررسی در چارچوب منافع و مضرات ملی) با حضور مسعود دانشمند، دبیرکل خانه اقتصاد روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مسعود دانشمند در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: در ظاهر قضیه FATF با پولشویی، تروریسم و پول کثیف مبارزه می‌کند، آنچه که درباره آن می‎شنویم ظاهرا خیلی خوب است و اکنون از این منظر نباید مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام، اهل فن و کارشناسان با پیوستن ما با آن مخالفت کنند. وقتی به متن قضیه دقت می‌کنیم که چرا آنها با آن مخالفت می‌کنند و موافق نیستند که با سرعت به آن بپیوندیم، به برخی انتقادات می رسیم. اگرچه تا به حال کسی با کلیت آن مخالفت نکرده، ولی صرف اینکه پولشویی در کشور از بین رود، قانون بسیار خوبی است.

وی افزود: درباره تروریسم بودن یا نبودن نوعی تفاوت نگاه وجود دارد که طبیعتا دولت، مجلس، مجمع تشخیص و کارشناسان و افرادی که مسئولیت دارند، یک نگاه دارند و سازمان‌هایی که این قانون را طرح کردند، نگاه دیگری داشتند، این تقابل نگاه وجود دارد، اما در این تقابل نباید به حالت قهر با دنیا قرار بگیریم. بحث و گفت‌وگو درباره FATFبسیار است اما معتقدم درباره این تقابل نگاه باید بحث و گفت‌وگو کرده و با طرف اروپایی درباره آن صحبت و برخی مشکلات را رفع کرد.

دبیرکل خانه اقتصاد ادامه داد: چه اختلافی در نقطه دید ما و اروپایی‌ها و در ماهیت تروریسم وجود دارد؛ ما چه چیزی را تروریسم می‌دانیم و آنها چه‌طور. باید در این مساله اگر مشکلی هست، قسمت مورد اختلاف را کنار بگذاریم و نسبت به بقیه آن تصمیم‌گیری کنیم. لذا اشکالاتی که به وجود آمده، به مرور حاد شده، یعنی در روند تصویب FATF رفت و برگشت‌هایی شکل گرفته است، ماجراهایی که از 2016 تا به امروز ادامه داشته است.

مسعود دانشمند گفت: مساله اختلاف درFATF را باید باز کنیم؛ زیرا اگر در فهرست سیاه FATF بمانیم، یعنی تمام درب‌های مبادلات پولی و بانکی را به روی کشور می‌بندیم. لذا این بسته شدن گرفتاری هایی برای ما درپی دارد، اگرچه ما بدون ارتباط با دنیا نمی‌توانیم زندگی کنیم، باید با دنیا ارتباط داشته باشیم، صادرات و واردات ما باید ادامه پیدا کند، به تبع آن نقل و انتقال مالی با دنیا برقرار شود. در FATF توصیه‌هایی آمده اما به صورت الزام نیست با این حال توصیه‌های آن به گونه‌ای است که از الزام بدتر است.

وی درمصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: مجریان FATF توصیه می‌کنند افرادی که در فهرست سیاه FATF هستند و سایر کشورهایی که با آنها تبادلات مالی دارند، مراقب برخی امور باشند که اگر این مراقبت‌ها صورت نگیرد، کشورهای خارج از فهرست سیاه ممکن است به فهرست اضافه شوند. این توصیه‌ها مختص 38 کشوری است که مجریان FATF هستند. این شیوه و توصیه سختی و دشواری در نظام ارتباطات ایجاد می‌کند. بحثی نیست که مسائل مالی در کشورها باید شفاف باشد. اما اینکه کجا این شفافیت رخ دهد و نوع نگاه تا چه اندازه در این شفافیت و تعاریف دخالت دارد، باید مشخص ‌شود که منابع مالی سازمان تروریستی چیست؟ سازمان تروریستی مانند داعش و القاعده و غیره دنیا، برای اینکه اسلحه بخرند، باید تبادلات مالی داشته. برای اینکه روشن باشد منابع مالی آنها از کجا می‌آید، امنیت برای همه ایجاد می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی