صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: در قضیه برجام قدرت نقش پررنگ و گروه دارای قدرت نقش تعیین‌کننده داشت. نکته دیگر اینکه آیا توافق در قالب یک سند الزام‌آور حقوقی باشد یا خیر؟ تابع شرایط قدرت است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نقش رژیم‌ها و معاهدات بین‌المللی در پیشبرد اهداف و راهبردهای قدرت‌های بزرگ با تمرکز بر رژیم‌های اقتصادی و حقوق بشر) با حضور استاد دانشگاه و دکتر هیبت‌الله نژندی‌منش، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

هیبت‌ا... نژندی‌منش در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: ما در گروه مذاکره کننده کارشناس‌های بسیار خوبی داشتیم، اما آیا واقعا حقوق بین‌المللی این ظرفیت را دارد که آنچه ما خواستیم بتوانیم احقاق حق کنیم یا خیر؟ در طول مذاکره تعیین شده که اگر به اختلاف برخوردیم، فلان مرجع برای ما حل اختلاف کند. از طرفی در بحث یارگیری، نخست باید برای خودمان یک گفتمان داشته باشیم، برای مثال وقتی فرمانده ما سخن از اقتصاد مقاومتی می‌زند، چند نفر در جمهوری‌اسلامی بر این موضوع کارکردند و به آن تعهد دارند؟

وی افزود: باید در حوزه غرب آسیا گفتمان‌سازی درباره حقوق کیفری و حقوق بشر و غیره کار کنیم. تصور می‌کنید چند نفر برای این کار به میدان بیایند؟ به نظرم اگر همین سیاست‌های کلی که برایمان تعیین شده، اجرا کنیم، بازم خیلی جلو خواهیم رفت اما به نظرم متاسفانه دلسوزی که بخواهد این مهم را پیگیری کند، خیلی اندک باشد. درباره دولت دکتر مصدق، میشائیل لوت، کتابی نوشته شده، با عنوان «آنکه باد می‌کارد»، درباره نقش قدرت‌های بزرگ در خاورمیانه است، در این کتاب درباره کودتا در تهران آمده: «دولت دکتر مصدق را که منتخب مردم ایران بود، سرنگون کردند و در 2009 باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در قاهره اعتراف کرد که ما دولت مصدق را شکست دادیم.» این سخنان نشان می‌دهد که نقش قدرت‌های بزرگ در خاورمیانه و تلاش برای رسیدن به منافعشان تا چه اندازه پررنگ بوده و با پیروزی انقلاب اسلامی چه قدر از منافعشان دور شدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: در واقع این بحثی نیست که بگوییم تنها درباره جمهوری‌اسلامی است، هر جا که ملت ما خواستند خودشان باشند، گفتند باید تاوان بدهید. لذا یک معاهده را نمی‌توان جدا از ساختار کلی حقوق بین‌الملل دید، ساختار حقوق بین‌المللی به این شکل نیست که فرض کنید در حقوق داخلی قراردادی تنظیم می‌کنیم که به آن احترام بگذاریم و اگر یکی از طرفین نقض کرد، به دادگاه شکایت کنیم. در واقع فضای حقوق بین‌الملل خیلی متفاوت‌تر از این حرف‌هاست. لذا باید ابتدا یک نکته کلی‌تر را مطرح کنم که اصلا باید یک معاهده منعقد شود یا خیر؟ آیا توافقی صورت بگیرد یا خیر؟ در این میان قدرت تعیین‌کننده است.

هیبت‌ا... نژندی‌منش گفت: در قضیه برجام نیز قدرت نقش بسیاری داشت، اینکه برجام منعقد شود، گروهی که از قدرت بسیاری برخودار است، می‌تواند تعیین‌کننده باشد. نکته دیگر اینکه توافق در قالب یک سند الزام‌آور حقوقی باشد یا خیر؟ تابع شرایط قدرت است و قدرت می‌تواند عامل مختلفی مانند قدرت نظامی، سیاسی، اقتصادی و چانه‌زنی و غیره را در بربگیرد، اینکه شما می‌خواهید آن سند الزام‌آور باشد، چه مکانیزمی باید برای آن طراحی کنید؟ برای مثال اگر اختلاف پیش آمد باید به دیوان بین‌المللی دادگاه لاهه مراجعه کنید. اما چه قدر این دادگاه قدرت اجرایی لازم را دارد؟ تا چه اندازه می‌تواند قدرت‌های بزرگ را به الزام‌آور بودن یک توافق ملزم کرد؟

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • ایستادگی ساختار ایالات متحده در مقابل گزافه‌گویی‌های ترامپ