گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: سیاست جمهوری اسلامی مقاومت و عدم مذاکره با دولت فعلی آمریکاست

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: ترامپ قصد دارد تا نمایان سازد دشمن ایالات‌متحده را پای میز مذاکره می نشاند و علاقه بسیار به ثبت عکس‎هایش در مذاکره با کره شمالی دارد که درباره جمهوری‌اسلامی نیز همین برنامه را تصور می‌کند!

1398/02/18
|
13:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (تحلیل آخرین موضعگیری‌های آمریکا و اروپا در خصوص برجام و آینده این توافق) با حضور دکتر اردشیر سنائی، عضو هیئت علمی دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

اردشیر سنائی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: به نظرم خروج ما از برجام در شرایط کنونی بازی کردن به نفع ترامپ است و تمام بهانه‌های لازم را به طرف مقابل خواهد داد که جمهوری‌اسلامی نیز تعهدی به همان توافقی که خودش از آن دفاع می‌کرد، نداشت. به نظر می‌رسد داستان برجام با تهدیدات جدیدی که آمریکا در پیش گرفته، هم قدری دشوار شده و هم اظهارنظر درباره آن سخت شده است نه فقط ما بلکه شاید طرف‌های دیگر برجام نیز نمی‌دانند که دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد و منتظرند ببینند که نتیجه چه خواهد شد.

وی افزود: به نظرم راهکاری که اکنون جمهوری‌اسلامی در پیش گرفته، لااقل از ظواهر این‌گونه برمی‌آید که درصدد است در داخل تیم ترامپ یک دو دستگی ایجاد کند و حداقل این‌گونه اعلام کند که دو دیدگاه افراطی و متعدل در داخل کاخ سفید نسبت به نوع برخورد با جمهوری‌اسلامی وجود دارد؛ دیدگاه افراطی که جان بولتون و پمپئو دنبال می‌کنند و دیدگاه خود ترامپ را قدری متفاوت از این می‌بینند و معتقدند ترامپ اهل معامله و مذاکره است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: اما آیا این راهکار جواب می‌دهد؟ بستگی به نوع استفاده جمهوری‌اسلامی از آن دارد و این‌که چگونه از توان دیپلماسی، توان رسانه‌ای و ارتباطات بهره بگیریم. به نظر می‌رسد اروپا چندان از این دوگانگی بدش نیامده، اگر ما بتوانیم از آن به نفع خودمان استفاده کنیم. ضمن آن‌که معتقدم آمریکا هر چه می‌تواند سیاست فشار را هر چه بیشتر علیه جمهوری اسلامی به کار بگیرد تا دو اتفاق در ایران رخ دهد، آشفتگی، بی‌ثباتی و ناامنی در داخل جمهوری‌اسلامی رخ دهد یا اینکه جمهوری‌اسلامی را به پای میز مذاکره بکشاند.

اردشیر سنائی گفت: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها همین مدل را درباره کره شمالی نیز در پیش گرفتند و حداقل تا آنجا که توانستند فرایند مذاکره مستقیم را فراهم کنند، پیش رفتند. البته فعلا دستاوردی از آن مذاکرات حاصل نشده و نتیجه ملموسی به دست نیامده است. اما ترامپ به همین حد هم اکتفا کرده، یعنی تمایلش بر این بوده که نشان دهد می‌تواند دشمن ایالات‌متحده را پای میز مذاکره بنشاند. بسیار علاقه دارد که عکس‌هایش در مذاکره با کره شمالی برایش ثبت شود و بر محبوبیتش هم در داخل افزوده شود. درباره جمهوری‌اسلامی هم همین برنامه در ذهنش است و تصور می‌کنم با سیگنال‌هایی که می‌فرستد و توئیت‌هایی که انجام می‌دهد و دائما بر این نکته تاکید می‌کند که من می‌دانم یک روزی به من زنگ می‌زنند و می‌گویند بیاید مذاکره کنیم!

وی افزود: لذا تمام فشارهایی که برجمهوری‌اسلامی وارد خواهد کرد و قطعا در آینده افزایش پیدا می‌کند و از طریق راهکارهای دیگری برای فشار بهره می‌گیرد، بر آن است که جمهوری‌اسلامی را وادار به مذاکره کند. باید دید در مقابل جمهوری‌اسلامی چه راهکاری در پیش خواهد گرفت تا ترامپ را در رسیدن به هدفش ناکام بگذارد. با آنچه که شرح دادم، تصور نمی‌کنم برجام بتواند به سرانجامی برسد و در واقع امید بستن به روزی ایالات‌متحده به آن برگردد، بعید می‌دانم چنین اتفاقی بیفتد. اما اینکه آینده این توافق چه خواهد شد و برای جمهوری‌اسلامی چه اتفاقی رقم خواهد خورد؟ پاسخ دادن به این دو سوال دشوار است. زیرا از بس متغیرهایی هر روز وارد این جریان می‌شود، پیش‌بینی را بسیار دشوار می‌کند. اما آنچه اکنون مشخص است جمهوری‌اسلامی سیاست خودش را انتخاب کرده و آن مقاومت و عدم مذاکره با دولت فعلی آمریکاست.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی