گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

ثروتی: منافع ملی در گرو تغییر نگاه از غرب به شرق/ شورای امنیت هیچ تضمینی برای تعهدات برجام نداشت

هادی ثروتی گفت: بر اساس تغییرات در نظام توزیع قدرت، باید نگاهمان را به مسائل تغییر می‌دادیم و از غرب به شرق حرکت می‌کردیم. درحالی که هنوز برخی نگاه به غرب دارند و گویی تغییرات نظام توزیع قدرت و تاثیر حرکت‌های منطقه‌ای را درک نمی‌کنند.

1398/02/19
|
11:44

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ارزیابی هزینه و فایده توافق برجام و حضور متعهدانه و خویشتن دارانه ایران و ضرورت ابتکار عمل جدید در رویکرد جمهوری‌اسلامی ایران به این پرونده) با حضور دکتر هادی ثروتی، کارشناس و پژوهشگر مسائل سیاسی و بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

هادی ثروتی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: زمانی که اوباما یواشکی برای مقام معظم رهبری نامه می‌نوشت و عمانی‌ها را به عنوان سفیر ویژه خود را نزد سران جمهوری‌اسلامی فرستاد، آن موقع دست جمهوری‌اسلامی دست بالا بود و بحث مذاکره را به راه انداختند. رهبری همان موقع چند بار فرمودند مذاکره نکنید. زیرا از مذاکره چیزی به دست نمی‌آورید. برخی گفتند ما می‌توانیم سه دقیقه‌ای آمریکا را ضربه فنی کنیم. قبل از آن با اروپایی‌ها مذاکره شده و ما تجربه یک مذاکره را داشتیم.

وی افزود: در مذاکره با اروپا بحث‌هایی مطرح شد تا به نقطه‌ای رسیدند که متوجه شدند نمی‌توانند روی اروپایی‌ها حساب کنند. زیرا در آن موقع حسین موسویان مصاحبه‌ای انجام و خبر داد تا 48 ساعت آینده خبر خوشی خواهیم داد. موضوع چه بود؟ اروپایی‌ها به آنها گفته بودند که ما نظرمان جلب شده، شما رضایت آمریکا را جلب کنید. اروپایی‌ها تاکید کردند با آمریکا مذاکره می‌کنند و به ما خبر می‌دهند. در این میان مذاکره با اروپایی‌ها تا حدی به نتیجه رسیده بود، اما آمریکایی‌ها زیر میز زدند. به عبارتی این تجربه چندین بار تکرار شده و مقام معظم رهبری حق داشتند که از ابتدا گفتند از مذاکره چیزی به دست نمی‌آورید.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: به هر حال وارد روند مذاکره شدیم، اگرچه در روند مذاکرات هم با مشکلاتی روبه‌رو شدیم و بعدها افراد مذاکره کننده روندی را در پیش گرفتند که برای امروز چندان سودمند نبود، از طرفی امروز حسن روحانی می‌گوید از مصوبات شورای امنیت بالاتر تضمینی هست در حالی که این مصوبات اصلا ضمانت اجرا ندارد. اگر ضمانت اجرایی داشت، احمدی‌نژاد زیر مصوبه 1929 می‌زد؟ در حال حاضر که آمریکا از برجام خارج شده، شورای امنیت نمی‌تواند با آن برخورد کند؟

هادی ثروتی گفت: اصلا شورای امنیت مصوبه‌ای در رابطه با آمریکایی‌ها ندارد که ضمانت اجرایی داشته باشد؟ در اتحادیه اروپا چه‌طور؟ ضمانت اجرایی وجود نداشت و قبلا چند بار به این مساله اشاره شده و کارشناسان هشدار دادند که برجام ضمانت اجرایی ندارد. البته این موضوع غیر از شفاف نبودن آن است. ما در برجام عجله کردیم و اعتمادسازی بیش از حد انجام دادیم. در حالی که با این رویکرد، فرصت‌های نظام را از دست دادیم.

وی افزود: در روند مذاکرات، حسن روحانی و ظریف دست یکدیگر را گرفته بودند و برجام را پیش بردند و امروز این دو به نتیجه رسیدند که برجام برای ما فنداسیون منفی دارد که امروز مصوبات شورای امنیت به اینجا رسیده است. حالا به امروز رسیدیم و باید ببینیم چه راهی می‌شود، پیش گرفت. قبلا با توجه به رویکردی که آمریکا در سیاست‌ها و راهبردهایش به غرب آسیا و ایران داشت، باید استراتژی هوشمندانه‌تری پیش می‌گرفتیم؛ به عبارتی بدانیم چه مقابله‌ای با آمریکا انجام دهیم. از آنجا که آمریکا نقاط تعارض زیادی با ما داشت که یکی از آنها مساله هسته‌ای بود. آنها بحث مذاکره را پیش کشیدند و در روند مذاکره هم ما را ضربه فنی کردند و حسن روحانی در اثر خوشبینی بیش از حد امروز به این نقطه رسیده که ما باید فرایندی را انجام دهیم که در راستای کاهش تعهدات باشد.

کارشناس مسائل سیاسی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: اگر دیپلماسی ما گسترده‌تر، عمیق‌تر و فعال‌تر بود، کارآمدی بیشتری داشت. از زمانی که برجام رخ داد، اتفاقات بسیاری در صحنه بین‌الملل روی داده و نظام توزیع قدرت به شدت در حال تغییر است. سال 96 رهبری در جلسه به خبرگان اظهار کرد که نظام بین‌الملل به شدت دستخوش تحول است. آیا ما نمی‌توانیستیم در زمینه همگرایی منطقه‌ای حرکتی صورت بدهیم؟ بر اساس این تغییرات و دیپلماسی کارآمد باید نگاهمان را به مسائل تغییر می‌دادیم و از غرب به شرق حرکت می‌کردیم. درحالی که هنوز برخی نگاه به غرب دارند و گویی تغییرات نظام توزیع قدرت و تاثیر حرکت‌های منطقه‌ای را درک نمی‌کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی