گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل سیاسی: دوگانه جنگ و صلح؛ شگرد امریکا برای ابقای ایران در برجام

تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: آنچه در حوزه جنگ و صلح در حال رخ دادن در نگاه ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا بر این است که جمهوری‌اسلامی را راضی کنند در برجام بماند. برای آنها مهم است جمهوری‌اسلامی از برجام خارج نشود.

1398/02/23
|
10:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ماهیت و ابعاد جنگ سیاسی دشمن و الزامات آرایش جنگی در حوزه سیاسی) دکترمحمدنبی آقاتقی، تحلیلگر مسائل سیاسی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدنبی آقاتقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: آنچه که در اوضاع اخیر خیلی به آن نزدیک شدیم، بحث دوگانه جنگ و صلح است؛ آمریکا و اتحادیه اروپا دوگانه جنگ و صلح را با جمهوری‌اسلامی در پیش گرفتند، اما چرا چنین رویکردی را اتخاذ کردند؟ آیا این مدل را همین ایام اخیر داریم؟ ما در سال‌های 82 و 83 و همچنین در دوره گذشته این مدل را از سوی غرب مشاهده کردیم. من اعتقاد دارم آنچه در حوزه جنگ و صلح در حال رخ دادن در نگاه ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا بر این است که جمهوری‌اسلامی را راضی کنند در برجام بماند. برای آنها مهم است که جمهوری‌اسلامی از برجام خارج نشود و تغییر راهبرد در سیاست خارجی خود ندهد.

وی افزود: اگر توجه کنید طی 6 سال گذشته سیاست خارجی جمهوری‌اسلامی تعامل با غرب و اتحادیه اروپا بوده است، اما پاسخی که غرب به این تعامل تا به امروز داده، عهدشکنی و ندادن هیچ‌گونه امتیاز بوده است. از سویی مهم‌ترین دلیلی که باعث شد جمهوری‌اسلامی سر میز مذاکره با 5+1 بنشیند بحث تحریم‌ها بود که هم رهبری چندین بار به آن اشاره کردند، هم سایر مقامات نظام اعلام کردند ما سر میز مذاکره با غرب نشستیم تا تحریم‌ها لغو شود. لذا جمهوری‌اسلامی تعهدات هسته‌ای را پذیرفت و صنعت هسته‌ای را کاملا تعطیل کرد و یک عقب‌نشینی کامل یا نسبی در حوزه هسته‌ای داشت اما طرف مقابل در حوزه تعهداتش هم در دوره اوباما هم دوره ترامپ به نقطه‌ای می‌رسد که هم تحریم‌ها مجددا برمی‌گردد و هم از برجام خارج می‌شوند.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: سال گذشته که آمریکا از برجام خارج شد، ما اعلام کردیم که در برجام می‌مانیم به شرطی که سایر اعضا(1+4) به تعهداتشان پایبند باشند. روشن و مصرح هم اعلام می‌کنیم اگر ما با اروپا موضع داریم،اگر در برجام حرف داریم و می‌خواهیم در برجام بمانیم، اروپا باید چند کار را انجام دهد، نخست اینکه اروپا در مسائل موشکی و منطقه‌ای هیچ دخالتی نکند و پیش شرطی برای ما نیاورد. اما اگر یک سال گذشته را مرور کنید، چه قدر موگرینی، دبیرکل اتحادیه اروپا، رئیس‌جمهور فرانسه و مقامات انگلیس و آلمانی خواستار آن شدند که جمهوری‌اسلامی سر میز مذاکره با اروپا بنشیند و درباره موضوع موشکی با آنها مذاکره کنند. البته این سخنان مسبوق به سابقه است. اگر دقت کنید پس از امضای برجام، در دولت گذشته روحانی، فضای غرب و کلی به این سمت و سو بود، حالا که برجام یک تصویب شد، مقدمه برجام دو، سه و چهار نیز چیده شود.

محمدنبی آقاتقی گفت: بعد از این نوع فضا، به خاطر دارم که رهبری بعدا در سخنانی اظهار کردند که برجام دو، سه و غیره را قبول نداریم و مذاکره ای در این رابطه نخواهیم کرد و اگر موضوع برجام دو یا سه مطرح شد، یعنی مذاکره درباره مسائل موشکی و منطقه‌ای. در حالی اروپا طی یک سال گذشته بر این موضوعات حساس دست نهاده که رهبری پیش از ورود اروپا به این مسائل به مقامات جمهوری اسلامی نسبت به این مسائل تذکر داده و آنها را جزء شروطی دانستند که برجام ادامه پیدا کند. ضمن اینکه رهبری به مقامات متذکر شدند اگر می‌خواهید اروپایی‌ها را عیارسنجی کنید، بگویید درباره مسائل موشکی و منطقه‌ای جمهوری‌اسلامی صحبتی نکنند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برجام برای نظام مسئولان و مردم تجاربی را در پی داشت، اگرچه مقام معظم رهبری هشدارهای لازم را درباره نوع مذاکره و مباحث پیرامون آن داده بودند و حتی در یک سال گذشته که آمریکا از برجام خارج شد و مسئولان دولتی اعلام کردند برجام را با اروپایی‌ها ادامه می‌دهیم، باز هم رهبری درباره اروپا هشدار دادند به اینها هم اعتماد ندارم. اما اگر تصور می‌کنید که قابل اعتماد هستند، بروید و کارتان را انجام بدهید. اما تجربیات قبلی نشان میدهد که آنها قابل اعتماد نیستند و همچنان دنباله‌رو آمریکا هستند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی