صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

استاد حقوق گفت: عهدنامه مودت یکسری وضعیت‌ها را برای طرفین(جمهوری‌اسلامی و آمریکا) مقرر کرده که طبق آن بایدمنافع یکدیگر رارعایت کنند. اما آمریکایی‌ها با درنظر گرفتن شرایط فعلی و امکان متضرر شدن، بدون دادن اخطار قبلی از آن خارج شدند.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (نقض عهدنامه مودت 1955 توسط ایالات متحده آمریکا به علت وضع مجدد تحریم‌های هسته‌ای مطروح در دیوان بین‌المللی دادگستری) در ارتباط تلفنی با دکتر خیرالله پروین، استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

خیرالله پروین در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: عهدنامه مودت همان‌طور که از نامش پیداست، براساس مودت، دوستی و رعایت مصالح همدیگر و اصولی که در عهدنامه است و باید طرفین به آن پایبند باشند و منافع یکدیگر را رعایت کنند و به حق و حقوق یکدیگر احترام بگذارند و به طور کلی هر نوع رابطه‌ای بین طرفین است متکی بر حفظ منافع و مصالح طرفین باشد و هیچ نوع وضعیتی خارج از آن میان دو کشور اتفاق نیفتد و حقوقی که در عهدنامه دارد طبق حقوق بین‌الملل که متکی بر یکسری اصول و قواعد هست، باید میان دو کشور رعایت شود.

وی افزود: به هر ترتیب در راستای صلح، دوستی و مودت، حفظ منافع یکدیگر و احترام به حاکمیت به همدیگر گذاشتند، امثال اینها میان ایران و آمریکا در دوره پهلوی منعقد شده بود. در این عهدنامه مواردی شامل تفاهماتی که میان دو کشور باشد، رعایت احترام و منافع متقابل، حفظ احترام و کرامت شهروندان و تابعان طرفین و در عین حال مسیری که دو طرف را به صلح و دوستی سوق دهد اما در اینجا، علاوه بر عهدنامه مودت و دوستی که میان ایران و آمریکا منعقد شده، در طول تاریخ و ارتباطاتی که طرفین با یکدیگر داشتند، معاهداتی دیگری نیز در میان بوده و پایبندی به اصول و انتظاماتی که طی اصول بین‌الملل میان دو کشور هست، طرفین باید در رابطه با همدیگر رعایت کنند. به طور کل فلسفه کلی در این عهدنامه بیان شده است.

استاد حقوق بین‌الملل دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: طبق معاهدات وین هر نوع توافق‌نامه‌ای میان دو کشور به عنوان تابعان حقوق بین‌الملل دوجانبه یا چند جانبه منعقد شود، طرفین طی این توافق تعهداتی پیدا می‌کنند و باید نسبت به آن تعهدات پایبند باشند. اگر یکی از طرفین بخواهد از آن معاهده یا عهدنامه خارج شود، نخست باید ببیند الزاماتی که در عهدنامه وجود دارد، اجازه خروج می‌دهد، این اجازه خروج به چه صورت است. معمولا مدت زمانی برای خروج تعیین می‌شود، پیش از خروج طرف باید طرف مقابل را در جریان قرار دهد و اساسا باید خروج طبق ماهیت عهدنامه باشد، یعنی خارج از ماهیت خروج ممکن نیست و هر دولتی نمی‌تواند هر کاری را سر خود انجام دهد.

خیرالله پروین گفت: معمولا با توجه به خوی و روشی که آمریکا دارد، چندان توجهی به حقوق بین‌الملل و تعهد به معاهدات ندارد و این شیوه را در طول 40 سال روابطی که میان جمهوری‌اسلامی و آمریکا بوده، ثابت کرده است و خوی استکباری و وضعیت یک طرفه‌ای که همیشه در پیش گرفته در وضعیت عهدنامه نیز اعمال کرده است. وقتی آمریکایی‌ها اموال جمهوری‌اسلامی بدون هیچ نوع توجیه و عدالت و انصافی که دادرسی باشد، مصادره کردند و به بهانه‌های واهی اموال ما را به یغما بردند، لذا جمهوری‌اسلامی ناچار شد شکایتی را در دیوان لاهه با استناد به عهدنامه مودت مطرح کند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: عهدنامه مودت یکسری وضعیت‌ها را برای طرفین مقرر کرده که طرفین باید منافع یکدیگر را رعایت بکنند. لذا آمریکایی‌ها متوجه شدند با توجه به عهدنامه‌ای که وجود دارد و بر اساس اصول حقوق بین‌الملل استور است امکان دارد به نفع آمریکایی‌ها نباشد، برای همین تصمیم گرفتند از عهدنامه به شکل یک‌طرفه خارج شوند؛ تصمیمی که نه عاقلانه بود نه حقوقی. به دور از تمام اصول حاکمیتی و حقوقی بود و بدون اینکه از قبل اخطاری داده باشند، از عهدنامه خارج شدند به این دلیل که دیوان دیگر نمی‌تواند مستندی برای محکومیت آمریکا داشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • وظیفه ناو امریکایی اعمال فشار برای مذاکره است

  • امریکا وارد جنگ شود؛ هزینه و تلفات زیادی می دهد/ انتخابات 2020 مانع اصلی جنگ

  • جوان ایرانی ناوآبراهام را به سخره گرفت/ امنیت جمهوری اسلامی ثابت وپایدار است

  • بر هم زدن توافق برجام از سوی ترامپ حاکی از بی‌فایده بودن مذاکره دوباره است

  • ناو آمریکایی نشانه حماقت آمریکاست و تهدیدی برای ما نیست/ سیاست جمهوری‌اسلامی درگیری نظامی با آمریکا نیست

  • خروج آمریکا از عهدنامه مودت به لحاظ شکلی ایرادی ندارد

  • عهدنامه مودت مکانیسمی برای حل و فصل اختلافات میان جمهوری‌اسلامی و آمریکا

  • هجمه تلگرام و اینستاگرام ادامه دارد/ راهکار؛ بومی سازی شبکه های اجتماعی است

  • آشوب اجتماعی؛ پروژه ای که از دل تبلیغات منفی امریکا علیه نظام کلید می خورد

  • چرا روحانی پادرمیانی مکرون برای تماس با آمریکا را رد کرد؟