گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

عضو هیئت علمی دانشگاه: بر هم زدن توافق برجام از سوی ترامپ حاکی از بی‌فایده بودن مذاکره دوباره است

یک عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: در شرایط فعلی و با توجه به رفتارهای غیرعقلایی ترامپ، به طور قطع مذاکره برای ما سم مضاعف است؛ سم مضاعف برای سیاست خارجی ماست و به ویژه برای اقتصاد ما.

1398/02/26
|
11:13
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (مقاومت در مقابل فشارهای آمریکا، نفی هر گونه مذاکره و ناکامی آمریکا در پروژه ایجاد جنگ و تسلیم جمهوری اسلامی ایران) در ادامه با حضور دکتر ابوذر یاسری، عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین و پژوهشگران مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

ابوذر یاسری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: اگر مبنای سیاست خارجی کشور را بر مقاومت بگذاریم، باید از نیروهای جوان فعال اقتصادی داخل کشور حمایت کنیم، یعنی این قانون‌های دست و پاگیر باید کنار بروند یا اصلاح شوند. به جای اعتماد به پیرمردهای آمریکایی و اروپایی باید به جوان‌های داخل میدان داد. از سویی ما تقریبا 10، 12 سال است در حال گفت‌وگوی به تعبیر برخی از صاحب‌نظران کشورهای برتر دنیا هستیم، نخست سه کشور نماینده اتحادیه اروپا و بعد اضافه شدن کشورهای دیگر. مذاکرات در حال انجام بود و در واقع به یک سرانجام به یک معنا عقلایی منتهی شد و آن توافق موسوم به برجام بود.

وی افزود: ظاهرا در زمان فعلی نوبت انجام تعهدات طرف مقابل رسیده بود و در واقع منتظر بودیم اروپا و آمریکا انجام تعهداتشان را آغاز کنند. اما با انتخاباتی که در ایالات‌متحده صورت گرفت، با آمدن رئیس‌جمهور جدید شاهد یک عرصه جدیدی را در ظاهر سیاست خارجی آمریکا شاهد هستیم که این رویه با آنچه که از قبل گفته می‌شد که در عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی مبتنی بر خردورزی است و در واقع در عرصه جهانی، هدف اصلی مدنظر بازیگران سیاسی صلح جهانی است، دچار یک چالش شد. به عبارتی رفتارهای سابقی که از ایالات‌متحده می‌دیدیم که تلاش می‌کرد به رغم همه خودکامگی‌ها و آنچه که در ذات قدرت هژمون است، خودش را با روند دستیبابی به صلح جهانی تطبیق دهد و نمی‌توانست میز را به هم بزند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: اما در دولت ترامپ، رفتارهایی را مشاهده می‌کنیم حتی اگر افرادی امید به نتیجه گفت‌وگوی با آمریکا داشتند در حال حاضر اصلا این امید وجود ندارد. نمونه‌های مختلفی در عرصه‌های جهانی وجود دارد از جمله، نمونه کره شمالی که جلوی چشم ماست. در واقع کره شمالی با آمریکا به مذاکره نشست و بعد به راحتی توسط آمریکا قضیه متوقف شد، تواقفی که در اثر زیاده خواهی‌هایی بود که ترامپ مطرح می‌کرد و گنده‌گویی‌های که هنوز می‌کند. لذا در این شرایط با توجه به رفتارهای غیرعقلایی ترامپ، به طور قطع مذاکره برای ما سم مضاعف است.

ابوذر یاسری گفت: سم مضاعف برای سیاست خارجی ماست و به ویژه برای اقتصاد ما. به عبارتی وقتی بخواهید برنامه‌ریزی اقتصادی بکنید، باید دید در نهایت بر چه چیزی می‌خواهید برنامه‌ریزی کنید؟ بر گفت‌وگویی که صورت بگیرد و در آخر منجر به یک معاهده و توافقی بشود. اما ما شاهد این بودیم وقتی توافقی در گروه 5+1 صورت گرفت، متاسفانه ترامپ با اینکه بهترین فرصت برای ایلات‌متحده بود بعد از آنکه اقداماتی انجام دادند و رابطه را با جمهوری‌اسلامی قطع کردند، در طول تاریخ منتظر این فرصت بودند که با قدرتی به نام جمهوری‎اسلامی گفت‌وگویی را به دنیا نشان دهند.

وی افزود: آمریکایی‌ها قصد داشتند که گفت‌وگوی با جمهوری‌اسلامی را نشان دهند و بعد از آن اهداف خودشان را دنبال کنند. اما ترامپ همین کاغذ توافق را پاره کرد و توافق برجام را با یک رفتار غیرعقلایی به هم زد. الا ایها الحال رهبری نیز در دیدار با مسئولان کشور به نکته عقلایی اشاره فرمودند و در واقع منطقی را به کار بردند و گفتند هیچ سیاستمداری عاقلی در دنیا نمی‌تواند با این منطق ترامپ پیش برود. زیرا بالاخره سیاستمداران در مقابل آمریکا باید مفروضاتی داشته و پیش‌بینی‌هایی بکنند و بر اساس آن تجزیه و تحلیل کنید و نتیجه بگیرید. اما با رفتارهایی که دولت فعلی آمریکا از خودش نشان می‌دهد، نمی‌توان نتیجه‌ای گرفت و اشاره رهبری به سم مضاعف به این دلیل است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی