صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل سیاسی گفت: بر فرض آمریکایی‌ها با ناو بزرگی که به خلیج‌فارس آوردند، یک ضربه به ما بزنند، بعد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هزینه ضربه‌ای که آنها وارد خواهند کرد بیشتر خواهد بود یا هزینه ضربه ما به آنها؟

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (مبانی استدلال رهبر معظم انقلاب از عدم شکل گیری جنگ آمریکا علیه ایران و مذاکره با این کشور برغم فضاسازی و عملیات رسانه‌ای گسترده) با حضور مصطفی صادقی، از هفته‌نامه مثلث و تحلیلگر مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مصطفی صادقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم آمریکایی‌ها توپ و ناوشان را برای جنگ نیاوردند، بلکه این ناو و توپ فشاری برای مذاکره است. لذا با این پیش مقدمه باید بگویم که جنگی صورت نمی‌گیرد. برای بررسی اینکه چرا جنگی میان جمهوری‌اسلامی و آمریکا صورت نخواهد گرفت باید نخست یک ریخت‌شناسی از ترامپ صورت بگیرد. ترامپ چگونه فردی است و چه تفاوتی با سایر روسای‌جمهور آمریکا دارد؟ ترامپ از زمان حضور در کاخ سفید چه شعارهایی سر داده است؟ ترامپ گفته در سیاست‌هایش نخست آمریکا و نباید هزینه جنگ در جاهای دیگر را پرداخت کرد. مانند استراتژی گاو شیرده که درباره عربستان مطرح کرد و خواسته بود اگر تمایل به جنگی در منطقه دارند، هزینه‌های آن را باید عربستان و سایر کشورهای خلیج تقبل کنند.

وی افزود: از سوی دیگر باید دید رویکرد ترامپ در سیاست‌های خارجی چگونه بوده و از چند پیمان بین‌المللی خارج شده است؟ وی خودش را با دنیا هماهنگ کرده یا خودش را ضد دنیا کرده است؟ در واقع ترامپ شخصیت انزواگرایی دارد که کاملا در تضاد با شخصیت اوباماست. لذا فردی که چنین رویکردی در سطح بین‌المللی دارد به دنبال منازعه‌ای در چنین سطحی نمی‌رود. چون معتقد است با برپا کردن جنگی در خارج از مرزهای آمریکا، کشور ضربه می‌بیند و این رویکرد را در خروج نیروهای آمریکا از عراق و سوریه با سخنانی که به زبان آورد، مشاهده کردیم.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: نکته دیگر بحث ضربه نخست است، بر فرض که با ناو بزرگی که به خلیج‌فارس آوردند، یک ضربه هم به ما بزنند، بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هزینه ضربه‌ای که آنها وارد خواهند کرد بیشتر خواهد بود یا هزینه ضربه‌ای که ما به آنها وارد خواهیم کرد؟ این نکته برای کسانی که نخبه سیاست خارجی و نظامی هستند، به طور قطع قابل درک است که جمهوری‌اسلامی جدا از داشتن قدرت ایدئولوژیک دارای قدرت منطقه‌ای و نیروهای نیابتی است. به طور مثال در مسائل اخیر امارات که ما به طور رسمی اعلام کردیم که در این مسائل دستی نداشتیم و به چند وچون آن هم کاری نداریم، اما همین مساله تا چه اندازه ریسک سرمایه‌گذاری در چند کشور کوچک حاشیه خلیج‌فارس را افزایش داد. لذا خسارت ضربه دوم بزرگ‌تر از ضربه نخست خواهد بود.

مصطفی صادقی گفت: نکته دیگر که باید به آن دقت کنیم هر وقت آمریکایی‌ها ناوهایشان را بردند، باید بترسیم! چون آنها هدف ثابتی در مقابل ما نمی‌گذارند. اما مساله دیگری که قابل اعتناست؛ بررسی وضعیت افکار عمومی آمریکا درباره مساله جنگ در خلیج‌فارس است. در جست‌وجویی که انجام دادم، نظرسنجی از هافینگتون‌پست و یوگا که به صورت مشترک انجام داده بودند، حاکی از آن است که 53 درصد مردم مخالف جنگ با جمهوری‌اسلامی هستند و 37 درصد به شدت مخالف جنگ و 23 درصد حمایت می‌کنند و 9 درصد قویا حمایت خواهند کرد. آمریکایی‌ها با چنین بسیج افکار عمومی می‌خواهد به جمهوری‌اسلامی حمله کند؟

وی افزود: اما نکته دیگری که باید درباره آن بحث کرد، موضوع توان نظامی است. برداشت نخبگان نظامی که در رسانه‌های متعدد غربی و آمریکایی منتشر شده است، باید بررسی کرد که چند نفر از آنها موافق جنگ با جمهوری‌اسلامی هستند؟ بنابراین در این چند محور که بررسی کردیم، علائم و نشانه‌ای از جنگ نیست بلکه علائم و نشانه‌های فشار بر جمهوری‌اسلامی برای آغاز مذاکره است. در این میان برخی با توجه به شماره تماس دادن بولتون و ترامپ معتقدند که آنها در قدم برداشتن به سوی مذاکره مصمم‌تر هستند تا جنگ. اما باید دید چرا آمریکایی‌ها می‌خواهند مذاکره کنند؟

مرتبط با این خبر

  • پاسخ به برخی ادعاها و ابهامات در مورد مفاد کنوانسیون خزر

  • ترامپ بدنبال جنگ افروزی نیست

  • توقیف نفتکش و تهدیدی که به خواهش تبدیل شد!

  • ایران درزمینه آموزش درجایگاه خودش قرار ندارد

  • عملیات روانی دولت برای سرپوش گذاشتن بر خواسته‌های مردم

  • ترامپ یک تهدید برای بازیگران اثرگذار بین‌المللی است

  • جنگ یا صلح؛ پارادوکس رفتاری امریکا در قبال طالبان

  • باید زبان قدرت را با زبان قدرت جواب داد +صوت

  • تلاش اروپا برای ایجاد تغییر در تصمیم ترامپ بی نتیجه ماند

  • تداوم برجام، تضمین کننده امنیت اروپایی هاست