گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

محمد قادری: آمارها حاکی از کاهش آرای ترامپ در انتخابات 2020 است

کارشناس مسائل سیاسی گفت: رفتارها و عملیات روانی آمریکا برای تولید ترس در دل مردم و به دنبال آن شکاف میان مردم است تا به حاکمیت فشار بیاورند و سیاستمداران را ناچار به مذاکره با آمریکا کنند.

1398/02/30
|
10:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (مبانی استدلال رهبر معظم انقلاب از عدم شکل گیری جنگ آمریکا علیه ایران و مذاکره با این کشور برغم فضاسازی و عملیات رسانه‌ای گسترده) در ارتباط تلفنی با محمد قادری، مدیرعامل خبرگزاری مهر و مدیرمسئول روزنامه تهران تایمز روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمد قادری در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اگر بخواهیم رفتار ترامپ را از اردیبهشت ماه سال گذشته که از برجام خارج شد تا به امروز، تحلیل و بررسی کنیم، تمام اتفاقات طول یک سال گذشته یک جمع‌بندی به ما می‌دهد، ترامپ به عنوان فردی که ادعا می‌کرد تمام رفتارهای دولت‌ها و جریان‌های سیاسی قبلی ایالات‌متحده در مواجهه با دشمنان و رفتارهای غلط آنها حاکی از عدم شناخت واقعی بوده، سعی کرد رفتارش با کشورهایی که به زعم خودش دشمن هستند را مدیریت کند و یک خروجی به افکار عمومی دنیا نشان دهد.

وی افزود: صحبتی را که با کره‌ای‌ها آغاز و بحثی که در رابطه با منطقه و خروج سربازان از عراق و سوریه مطرح و اندیشه‌ای که درباره جمهوری‌اسلامی شروع کرد، نشان داد که می‌خواهد خودش را مطرح کند و از بزرگ‌ترین موانعی که در حوزه سیاست خارجی در مقابلش است، هیچ واهمه‌ای ندارد. اگرچه رویکرد و رفتار ترامپ در مواجه با جمهوری‌اسلامی صرف‌نظر از اینکه از چه منطقی پیروی می‌کند، با رخنه و نفوذ در داخل کشور و ایجاد یک واهمه و نگرانی در میان صفوف مختلف مردم و حاکمیتیش می رود ولی او همچنان امید دارد که بتواند بهترین و مهم‌ترین بهره‌برداری را بدست آورد.

سردبیر تهران تایمز ادامه داد: به طور یقین از همان ابتدا که تیم ضدایرانی ترامپ بر سرکار آمد و در اتاق فکرهایشان شروع به صحبت درباره جمهوری‌اسلامی کردند، به دنبال جنگ و مواجه نظامی نبودند، چون برآوردها و محاسبات نشان می‌دهد که به ضرر آنهاست اگر بخواهند وارد کوچک‌ترین نزاع نظامی در منطقه بشوند. زیرا بر اساس آخرین مدل‌های چینش نیروهای نظامی در منطقه و آن قدرت بازدارندگی جمهوری‌اسلامی به ویژه در حوزه دفاع موشکی، آنها را به این نتیجه رسانده بود که قابلیت مقابله نظامی ندارند. بنابراین تمام رفتارها و عملیات روانی آمریکا در این بستر اتفاق افتاده که بتوانند ترسی در دل مردم ایجاد و دیگر اینکه شکافی میان مردم و حاکمیت ایجاد کنند تا مردم به حاکمیت فشار بیاورد تا سیاستمداران به ناچار تن به مذاکره با آمریکا بدهد.

محمد قادری گفت: از طرفی جمهوری‌اسلامی تجربه مذاکره را با اوباما دارد، ترامپ می‌خواهد این را به دموکرات‌ها و افراد مقابل خود بفهماند که حتی دموکرات‌ها نیز بلد نبودند در مذاکره امتیاز بگیرند، بنابراین تمام این فشار نهایتا منجر خواهد شد به آنچه تیم ضد ایرانی ترامپ برای ما پیش‌بینی کرده است. اما رهبر انقلاب به درستی اشاره کردند، در چنین مذاکره‌ای آنچه که دشمن می‌خواهد از ما بگیرد، به طور قطع نقاط قوت ماست و اگر به مرور نقاط قوت ما گرفته شود، دیگر بحثی برای مذاکره نخواهیم داشت و عامل بازدارنده‌ای در میان نخواهد بود و برای آمریکا نیز به مرور گزینه نظامی و نابود کردن کشور پررنگ‌تر خواهد شد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: به نظر نمی‌رسد که مدل مذاکره مدنظر ترامپ با جمهوری‌اسلامی مانند مدل کره شمالی باشد اما به نظر می‌آید صرف کشاندن جمهوری‌اسلامی به پای میز مذاکره برای ترامپ یک برگ برنده‌ است؛ به این دلیل که مدعی است در فرایند مذاکره تبحر خاصی دارد به طوری که اگر به یاد داشته باشید در طول دوران تبلیغات انتخاباتی ترامپ بیشترین حملات و توهین‌ها را در مواجه با هیلاری کلینتون به عربستان سعودی می‌کرد و معتقد بود که دموکرات‌ها در واقع باج دادند در حالی که شاید یک ماه از انتخاب ترامپ نگذشته بود که نخستین پالس‌ها میان این دو طرف رد و بدل شد و امروز شاهد هستیم که بیشترین مراوده اقتصادی و سیاسی امنیتی با عربستان سعودی شکل گرفته است.

سردبیر تهران تایمز ادامه داد: چون ترامپ ادعا می‌کند که مرد مذاکره است و می‌تواند در مواجهه با کشورهایی مانند جمهوری‌اسلامی و کره شمالی هزینه‌هایش را در بیاورد و هم این کشورها را ساکت کند، بنابراین به نظر می‌رسد صرف این اتفاق و کشاندن جمهوری اسلامی پای میز مذاکره از اهمیت بسیار خاصی برخودار است، ضمن اینکه به طور قطع یقین در یکی دو سال باقی مانده به انتخابات 2020 آمارها و اظهارنظرها نشان نمی‌دهد ورود ترامپ حتی به یک منازعه کوچک می‌تواند به نفع او باشد. لذا یکی از رویکردهای ترامپ به احتمال زیاد حذف تیم ضد ایرانی و به دنبال آن جان بولتون است.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی