گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

صدرالحسینی: مواضع ایران در برابر تهدید دشمن تهاجمی است

کارشناس ارشد حوزه غرب آسیا با اعتقاد بر اینکه موضع آمریکا در برابر جمهوری‌اسلامی آرایش جنگی است، گفت: موضع ما تنها تدافعی نیست بلکه قدری تهاجمی است.

1398/02/30
|
11:00

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (استراتژی مقاومت از سوی ملت ایران در مقابل تشدید فشارهای چند سطحی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ) با حضور دکتر سیدرضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل سیاسی و غرب آسیا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رضا صدرالحسینی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: ‌در حال حاضر آمریکایی‌ها از موضع فشار خارج و به یک آرایش جنگی رسیده اند که این آرایش جنگی در همه ابعاد است؛ ابعاد امنیتی، اطلاعاتی، سیاسی و اقتصادی و هر بعدی از ابعادی که یک کشور با او روبه‌روست. این نکات را مطرح کردم تا موضوع ما در بحث مشخص باشد، برای اینکه اگر عنوان می‌کنیم مذاکره در میان نیست، تا معلوم شود طرف مقابل که موضع قوی جنگی دارد، به طور قطع با موضوع مذاکره دوتاست؛ زیرا ترامپ می‌خواهد از نگاه بالا به پایین به ما نگاه کند.

وی افزود: بر اساس این مساله ما نیز باید در تمام مواضع یاد شده باید موضوع جنگی داشته باشیم، نباید احساس کنیم اگر ما در یکی از این دو مواضع کوتاه بیاییم، دشمن نسبت به ما ترحم خواهد کرد. اصلا چنین نیست، زیرا آمریکا مواضع خود را طی 40 سال گذشته نسبت به جمهوری‌اسلامی نشان داده است. اما دو موضوع ازاین موضوعات، مولفه‌های دقیق‌تری است که ما باید نسبت به آنها دقت بیشتری داشته باشیم؛ نخست، موضع اقتصادی ماست و موضع ما در حوزه دیپلماسی. این دو موضع از سایر مواضع از اهمیت بیشتری برخودار است.

کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: ابتدا باید بدانیم اگر در سال‌های گذشته توصیه‌ها و راهبردهای رهبر انقلاب را گوش نکردیم، اکنون باید به این موضوع توجه کامل داشته باشیم، باید اقتصاد را به جایی برسانیم که در تکانه‌های اقتصادی بعدی کاملا مستحکم باشد. زیرا تحریم‌ها ادامه‌دار خواهد بود، اما وضعیت داخلی کشور ما به گونه‌ای است که می‌توانیم بخش عمده‌ای از نیازمندی‌های کشور را تامین کنیم. اگر به بودجه امسال نگاه کنید کمتر از 30 درصد نیازمند به بودجه نفت هستیم و خیلی کمتر از آن به ارز خارجی نیاز داریم.

رضا صدرالحسینی گفت: ما می‌توانیم از شرایط کنونی که برایمان پدید آمده، به عنوان یک جهش در حوزه اقتصادی استفاده کنیم و اگر زرنگ باشیم و تهدید را جدی بدانیم و اگر موضع جنگی آمریکا را در حوزه‌های مختلف کاملا باور کنیم، یعنی تمام قوای کشور(همه دستگاه‌ها و مردم) باور کنیم و آن موقع می‌توانیم از شرایط کنونی برای جهش اقتصادی استفاده کنیم و گرنه ممکن است با کم و زیاد شدن فروش نفت به هند و چین دلمان خوش باشد که از این شرایط عبور خواهیم کرد و مشکلی نخواهیم داشت. بنابراین با یک سنجش دقیق در حوزه اقتصاد و دیپلماسی باید به مصاف موضوع جنگی دشمن برویم.

وی افزود: البته باید یادآوری کنیم در مواجهه با دشمن تنها نباید به بهبود وضعیت اقتصادی فکر کنیم و چنین تصوری پیش بیاید در سایر حوزه ها نباید اقدامی صورت بگیرد، برای مسائل در حوزه دیپلماسی نباید قدم‌های هوشیارانه و پیگیرانه‌ای گرفته شود، همچنین در حوزه دیپلماسی فرهنگی، عمومی و جهادی باید قدم‌هایی برداریم. لذا تمام مواضع دیپلماسی با توجه به ابعاد آن شناسایی شود و از موضع جنگی که دشمن در مقابل ما گرفته، ما نیز با همان شکل بتوانیم مقاومت کلی را داشته باشیم و حتی در یک مواضعی باید تهاجمی برخورد کنیم و نباید تنها موضع تدافعی داشته باشیم.

کارشناس مسائل غرب آسیا در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: در سال‌های اخیر عربستان سعودی درباره حضور ما در بازار نفت و موضوع خیلی مهم اوپک، باز کردن پای تروریست‌ها به منطقه و افزایش اقدامات تروریستی در مرزهای ما، سرگرم کردن کشورهای منطقه به امورات داخلی برای فراموشی غده سرطانی منطقه یعنی رژیم صهیونیستی و ایجاد یک اجماع علیه انقلاب‌اسلامی در حوزه‌های گوناگون فعالیت‌های بسیاری کرد و در اقدامات اخیر آمریکایی‌ها رژیم سعودی نقش بسیار موثری داشت و یک ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی شگرفی را در منطقه ایجاد کردند و تمام تلاششان بر این مساله معطوف بود که به اصطلاح خودشان جمهوری‌اسلامی را منطقه منزوی کنند که البته این اتفاق نیفتد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی