صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل آمریکا گفت: ایالات‌متحده از مرحله زایش، نوآوری و خلاقیت عبور کرده و به تدریج دچار روزمرگی، فرسودگی و تحلیل رفتن ارزش‌های خودش شده است، این نوع فروکاستن از زایش و نوآوری در داخل آمریکا نیز تاثیر گذاشته است.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی زوال ساختارهای بورکراتیک قدرت و واگرایی در میان نخبگان سیاسی) با حضور امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

امیرعلی ابوالفتح در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: به نظرم ما هنوز با زوال آمریکا فاصله‌ای 4 یا 5 دهه‌ای داریم و معتقدم قدرت ایالات‌متحده در آستانه ترک برداشتن است. از طرفی آمریکا طی سال‌ها رهبری بخش اخلاقی جهان را به ویژه در جنگ جهانی دوم برای دیگر جهانیان یا دنیای آزاد یا دموکراسی بر عهده داشته و این رهبری اخلاقی کمک می‌کرد تا ایالات‌متحده خواسته‌هایش را تحمیل کند. اگرچه ابرقدرت به این معنا نیست کشوری که توپ، تانک و سلاح و موشک دارد، ابرقدرت بودن به این معنی است که تا چه اندازه دیگران حاضرند از منافع خودشان به خاطر منافع قدرت مرکز چشم‌پوشی کنند. ایالات‌متحده تقریبا چنین ویژگی را داشت.

وی افزود: آمریکا سابقه این را داشت که در جنگ پیروز شده، یک کشور پیشرو بود، الگوهای اجتماعی و فرهنگی را که ارائه می‌داد، حداقل مورد پسند نیمی از دنیا بود. اما با گذشت زمان در این نگاه ترک‌هایی دیده می‌شود. البته آمریکا هنوز رهبری اخلاقی بخشی از دنیا را دارد، ولی نه به اندازه‌ای که در سه چهار دهه گذشته بود. دلایل مختلفی برای کاهش قدرت رهبری آمریکا در جهان وجود دارد، نخست اینکه ایالات‌متحده از مرحله زایش، نوآوری، پویش و خلاقیت عبور کرده و به تدریج دچار روزمرگی، فرسودگی و تحلیل رفتن ارزش‌های خودش شده است، این نوع فروکاستن از زایش و نوآوری در داخل آمریکا نیز تاثیر گذاشته است.

کارشناس مسائل آمریکا ادامه داد: حال باید دید رویای آمریکایی در چه مرحله ای قرار گرفته است؟ آیا خانواده آمریکایی امید دارد که زندگی بچه‌هایش در آینده از زندگی نسل گذشته بهتر باشد یا بدتر؟ تا دهه 70 طبق تحقیقاتی جامعه‌شناسی که انجام گرفته، آمارها نشان می‌دهد که خانواده‌های آمریکایی به نظام، سیستم و کشورشان و سیاستمدارنشان ایمان دارند که به گونه‌ای عمل می‌کنند که زندگی فرزندانشان از زندگی آنها بهتر خواهد شد. در تاریخ آمریکا مشاهده می‌کنیم که خانواده‌ها به لحاظ تحصیلات، فرهنگ، شغل و رفاه از یک میزان رضایت عمومی برخودار هستند.

امیرعلی ابوالفتح گفت: اکنون طی دو سه دهه اخیر میزان رضایت نسبی خانواده‌ها از شغل، رفاه و امکانات تحصیل رو به کاهش است و این نگرانی وجود دارد که خانواده‌های آمریکایی نتوانند آن رفاه، آسایش و خوشبختی که خودشان در دهه 60 یا 70 تجربه کردند، فرزندانشان نیز از آن برخودار شوند. این نگرانی خانواده‌های آمریکایی به این دلیل است که منابع مالی ایالات‌متحده رو به کاهش است. به عبارتی آمریکایی که تا دیروز طلبکار دنیا بود، بزرگ‌ترین ذخایر اقتصادی دنیا را در اختیار داشت، آرام آرام در حال تبدیل شدن به یک کشور بدهکار است، کشوری که دیگر توان تامین هزینه‌های رفاهی پرخرج را ندارد. لذا مجبور است از هزینه برنامه‌های رفاهی بکاهد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: در چنین فضایی، قدرت و ابهت آمریکا ترک برمی‌دارد و تبعات آن در مواردی چون پذیرفتن مهاجران نمود پیدا می‌کند، آمریکایی که آغوشش برای مهاجران باز بود و برای دنیا این ایده را باز می‌کرد که هر کس وارد خاک آمریکا شود و دست به زمین بزند، طلا به دست می‌آورد، کف خیابان‌های آمریکا دلار ریخته شده و یک نفر باید بیاید و اینها را جمع کند، دیگر خبری نیست و حالا آمریکایی وجود دارد که درهایش به روی مهاجران باز نیست، دروازه‌ها را می‌بندد، مهاجرها را راه نمی‌دهد و خانواده‌ها را از هم جدا و مهاجران را اخراج می‌کند و آمریکایی را پیش روی دنیا قرار می‌دهد که دیگر آن آمریکایی دوست داشتنی برای مهاجران نیست. در بحث اقتصاد و فرهنگ نیز شرایط مطلوب نیست. به همین دلیل ایالات‌متحده که تا دیروز سمبل جهانی شدن و باز شدن مرزها برای جا به جایی افراد بود، به کشوری تبدیل می‌شود که ترامپ شعار آن را سر می‌دهد و می‌گوید نخست آمریکا!

مرتبط با این خبر