گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

رضاخواه درمصاحبه با رادیو گفت وگو: ضربه کاری تولیدات چین به اقتصاد امریکا!

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: وقتی ترامپ سیاست جنگ با جمهوری‌اسلامی را اعلام می‌کند، وندی شرمن به ترامپ می‌گوید شما این سیاست را درباره کره شمالی به کار بردید و جواب نگرفتید و حالا می‌خواهید دربرابر جمهوری اسلامی بکار ببرید!

1398/03/01
|
12:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (بررسی زوال ساختارهای بورکراتیک قدرت و واگرایی در میان نخبگان سیاسی) با حضور دکتر مجتبی رضاخواه، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

مجتبی رضاخواه در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: وقتی ترامپ به قدرت رسید و همان سیاست‌هایی را که در دوره تبلیغات کاندیداتوری ریاست‌جمهوری بر آن پافشاری داشت، به مرحله اجرا درآورد، بلافاصله در آمریکا یکسری راهپیمایی‌ها و اعتراضات به وجود آمد که حتی این اعتراض‌ها در خارج از آمریکا نیز اتفاق افتاد. من در آن دوره در آمریکا بودم و برخی از سیاست‌هایی که ترامپ به اجرا درآورده بود، مورد مخالفت سایر کشورها قرار گرفت. همان‌طور که اشاره شد، بحث ابرقدرت بودن به میزان توپ و تانک و تجهیزات نظامی بستگی ندارد بلکه وابسته به آن است که سایر کشورها تا چه اندازه از منافع خود برای قدرت مرکزی چشم بپوشند.

وی افزود: اما در دوره ترامپ کم کم این زمزمه‌ها ایجاد شد که منافع آمریکا مشروعیت ندارد! این نوع نگاه با سیاست‌های مخالفت با ورود مهاجران به آمریکا و همچنین رویکردی که در حوزه روابط خارجی به اجرا درآمد، بر تعداد کشورهایی که در مقابل سیاست‌های آمریکا جبهه می‌گیرند، افزوده شد؛ برای مثال وقتی آمریکا خواستار خروج از برجام شد، کشورهای اروپایی این کار آمریکا را خلاف قواعد بین‌المللی دانستند. ضمن اینکه وقتی ترامپ از پیمان آب و هوایی پاریس خارج شد، اروپایی‌ها این خروج را اخلاقی ندانستند، زیرا این خروج آمریکا در واقع به محیط‌زیست ضربه خواهد زد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: از سویی آمریکا خواستار تنظیم روابطش با چین بر حسب منافعش می‌شود، در مقابل چین نه تنها قبول نمی‌کند، بلکه رویکردی را در پیش می‌گیرد که برخلاف منافع آمریکاست. این رویکرد چین و اعتراض کشورهای اروپایی به سیاست‌های آمریکا نشان می‌دهد که وجه سیاسی ایالات‌متحده زیر سوال رفته است. به عبارتی امروز آمریکا در داخل دچار مشکلاتی شده است، برای اینکه بر آن مشکلات فائق بیاید ناچار به تغییر سیاست‌های خودش شده است اما این سیاست‌ها نه تنها مورد قبول واقع نشده بلکه مخالفت‌های جدی را برانگیخته است.

مجتبی رضاخواه گفت: وقتی ترامپ بحث جنگ با جمهوری اسلامی را مطرح می‌کند حتی در داخل آمریکا نیز مخالفت‌هایی صورت می‌گیرد. رویکرد ترامپ در سیاست داخلی و خارجی آمریکا باعث شد، سیاستمداری که قرار بود کل دنیا را علیه جمهوری‌اسلامی برانگیزد و همه را علیه ما بشوراند و کشور ما را در یک تنگنا قرار دهد، اکنون وقتی سیاست جنگ با جمهوری‌اسلامی را اعلام می‌کند، وندی شرمن به ترامپ می‌گوید شما این سیاست را درباره کره شمالی به کار بردید و جواب نگرفتید و حالا می‌خواهید در برابر جمهوری اسلامی به کار ببرید! به عبارتی سیاست ترامپ علیه کشور ما نه تنها مورد قبول سایر کشورها قرار نگرفته، بلکه در خود آمریکا نیز با واکنش‌های منفی مواجه شده است.

وی افزود: چرا ترامپ چنین سیاستی را درباره جمهوری اسلامی به کار می‌گیرد، این رویکرد ترامپ از روی حماقت است یا از روی نیاز؟ به نظرم سیاست ترامپ علیه کشور ما بخشی از آن به دلیل نیاز است و بخشی نیز به علت حماقت. در واقع نیاز آمریکا باعث می‌شود که چنین سیاستی در حوزه روابط خارجی اتخاذ کند، لذا به این فکر کنید چرا ایالات‌متحده سیاست خود را در برابر واردات چین تغییر می‌دهد؟ به این دلیل است که اقتصاد آمریکا دچار مشکل شده و به خوبی چرخ آن نمی‌چرخد. وقتی در آمریکا در رشته اقتصاد سیاسی تحصیل می‌کردم برای باز کردن حساب به بانک رفتم. در بانک، کارمندش از من سوال کرد در چه رشته‌ای تحصیل می‌کنم؟ وقتی گفتم اقتصاد. دوباره پرسید به نظرتان وضعیت اقتصاد آمریکا چگونه است؟ پاسخ دادم آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا را دارد. کارمند بانک گفت: اگر چنین است، چرا کالاهای مغازه‌های آمریکایی همه چینی است؟

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: ازدیاد کالاهای چینی در آمریکا، مردم را نگران کرده بود و نگاهی در آنها شکل داده بود با جولان دادن کالاهای چینی، به لحاظ اقتصادی آمریکا رو به افول است. لذا وقتی ترامپ وارد کاخ سفید شد، سیاستی اتخاذ کرد تا جلوی ورود بی‌رویه کالاهای چینی به آمریکا را بگیرد، برای همین بر کالاهای چینی تعرفه قرار داد اما این سیاست ترامپ با موفقیت روبه‌رو نشد. در حالی که مردم آمریکا با دیدن انبوه کالاهای چینی به این اندیشه رسیده بودند که به لحاظ اقتصادی رو به افول هستند، ترامپ به صحنه آمد و خواست با سیاست بستن تعرفه بر کالاهای چینی، شرایط و نگاه مردم را تغییر دهد، اما اوضاع بدتر شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی