گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

میرطاهر در مصاحبه با رادیو گفت وگو: فروپاشی خانواده؛ خطری که بقای جامعه ایالات متحده را تهدید می کند

سیدرضا میرطاهر گفت: مهم‌ترین مسئله آمریکا، فروپاشی بنیان خانواده با افزایش سن ازدواج و افزایش شدید نرخ طلاق است، لذا وقتی رکن خانواده بعنوان زیربنای جامعه با زوال و انحطاط مواجه شود، نمی‌توان امیدی به بقای آن در آینده داشت.

1398/03/04
|
11:48

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(افول قدرت، تحلیل زوال ساختارهای اجتماعی و فرهنگی قدرت در آمریکا) با حضور دکتررضا میرطاهر، کارشناس مسائل بین‌الملل روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

رضا میرطاهر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: بحث افول آمریکا و کاهش شاخص‌های آمریکا به صورت یک روند درآمده، در ابعاد مختلفی قابل بررسی است، اما در عرصه داخلی آمریکا، اکنون شاهد فروپاشی برخی از ساختارهای اجتماعی و فرهنگی آن هستیم. اگر بخواهیم به بعضی از معضلات در جامعه آمریکا که به عنوان معظلات ریشه‌ای اشاره کنیم، باید بگوییم اساسا جامعه ایالات‌متحده یک جامعه چند نژادی، چند مذهبی و چند قومیتی است و به طور طبیعی یکی از عناصر تشکیل دهنده جامعه آمریکا رنگین‌پوستان در این کشور هستند و متاسفانه معضل تبعیض نژادی، نژادپرستی و اعمال انواع تبعیض‌ها و خشونت‌ها علیه رنگین پوستان همواره یکی از بزرگ‌ترین معضلات جامعه آمریکا بوده و با روی کار آمدن ترامپ این معضل نه تنها حل نشد، بلکه ابعاد جدیدتری پیدا کرد.

وی افزود: به دلیل اینکه بسیاری از گروه‌های نژادپرست در واقع اکنون قائل به این هستند که رئیس‌جمهور آمریکا مدافع مستقیم آنهاست. مساله دیگری که درباره وضعیت اجتماعی آمریکا وجود دارد، تعداد قابل توجه شمار زندانیان نسبت به جمعیت آمریکاست که متاسفانه باز هم شمار قابل توجهی از زندانیان را رنگین پوستان و لاتین تبارها تشکیل می‌دهند. اگرچه آمریکا از نظر تعداد زندانی به تعداد جمعیت نخستین کشور است؛ قبلا گفته می‌شد تعداد یک میلیون نفر است اما تصور می‌کنم امروز به یک و نیم تا دومیلیون رسیده باشد. با توجه به اینکه جمعیت آمریکا هم افزایش قابل توجهی در سال‌های اخیر پیدا کرده است.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: معضل بسیار مهم دیگری که در جامعه آمریکا وجود دارد، حمل سلاح و استفاده از سلاح گرم است، طبق قانون اساسی آمریکا، حمل سلاح گرم در آمریکا مجاز است و طبق آمارهایی که گرفته شده، اکنون تعداد تسلیحات سبک و نیمه سنگین موجود در دستان مردم و شهروندان آمریکایی بیشتر از تعداد جمعیت این کشور است؛ یعنی بیش از سیصد میلیون قبضه سلاح در دست مردم است که این مساله کشتارهای سریالی را باعث شده و همین کشتارهای سریالی را روح مردم آمریکا را هر از چند گاهی آزرده می‌کند و موجب افزایش شدید احساس و حس ناامنی می‌شود.

رضا میرطاهر گفت: مساله مهم دیگر، بحث مهاجران است که مسئولان آمریکایی بیشتر تحت عنوان مهاجران غیرقانونی از آن یاد می‌کنند، جامعه آمریکا به ویژه در دوره ترامپ سعی کرده مقررات ورود به آمریکا و کسب اقامت در آن را هر چه دشوارتر کند، اما این مساله مانع از سیل ورود مهاجران به اصطلاح غیرقانونی به ویژه از آمریکای لاتین، امریکای مرکزی و جنوبی به ایالات‌متحده نشده و اساسا یکی از برنامه‌های ترامپ مقابله با مهاجران است.

وی افزود: اگر در بعد فرهنگی بخواهیم به بحث فروپاشی جامعه آمریکا بنگریم، یکی از مهم‌ترین مسائل فروپاشی بنیان خانواده در آمریکاست با افزایش سن ازدواج و افزایش شدید نرخ طلاق و بعد پیدایش جدید انواع خانواده‌ها تحت عنوان خانواده تک والدی که این مساله روز‌به‌روز گسترش بیشتری پیدا می‌کند و طبیعتا در جامعه‌ای که رکن خانواده به عنوان زیربنای جامعه با سستی، زوال و انحطاط مواجه شود در آینده نمی‌تواند چندان امیدی به بقا داشته باشد.

کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: به نظرم یک بعد دیگر از زوال جامعه آمریکا به لحاظ فرهنگی، زوال ارزش‌های اخلاقی است که متاسفانه این زوال یکی از بزرگ‌ترین مسببان آن بخش مدیا یا رسانه به طور کلی است؛ هالیوود، فیلم‌های هالیوودی و متاسفانه صنعت پورنوگرافی که می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین کانون‎های پورنوگرافی در جهان آمریکاست، مظهر اصلی به شمار می‌آید و در کنار آن انحطاط اخلاقی به صورت قانونی شدن ازدواج هم‌جنسگرایان در بسیاری از ایالات‌های آمریکا. در مجموع این مسائل باعث شده که شاهد یک نوع روند مداوم، فرساینده اخلاقی و کاهش اعتبار ارزش‌های اخلاقی و رعایت نورم های اخلاقی در جامعه آمریکا هستیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی