صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

یک پژوهشگر مسائل سیاسی گفت: امام خمینی(ره) فرمود اسلام کاملا سیاسی است، از صفر تا صد آن و اگر روحانی به مساله سیاست بی‌تفاوت باشد، اصلا مسلمان نیست.

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع ( بررسی و تحلیل ناب گرایی اسلامی و احتراز همزمان از تحجر و ابتذال در دیدگاه امام خمینی(ره) با حضور حجت‌الاسلام خسرو زارعی، کارشناس مسائل سیاسی و پژوهشگر روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حجت‌الاسلام زارعی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: وقتی امام خمینی(ره) نظریه اسلام ناب را مطرح کردند، جبهه مقابل آن را نیز بیان کرد که اگر شما اسلام ناب دارید، اگر از آن گذر و انحراف پیدا کنید، چه افراط باشد و چه تفریط، چه تجدد باشد و چه تحجر باعث می‌شود که شما در دام اسلام آمریکایی بیفتید. به عبارتی به این شکل بیان کردند که ما یک اسلام ناب داریم و یک اسلام آمریکایی. اگر اسلام ناب باشد بی‌پیرایه از معصومین به دست ما رسیده است و اکنون مکلف این اسلام ناب نیز مراجع تقلید هستند که بخواهند اسلام را برای ما تفسیر کنند.

وی افزود: حال برخی افراد در دام اسلام متحجر می‌افتند و امام خمینی(ره) این نوع اسلام و نشانه‌های آن را به ما نشان می‌دهد و می‌گویند بعضی اسلامشان مقدس‌نما و متحجر است، به عبارتی می‌گوید آنچه را که می‌دانم شما هم باید قبول کنید اگر نپذیرید، باید کشته شوید. در حال حاضر چنین اسلامی را در میان داعشی‌ها داریم، اسلامی که آمریکایی آن را می‌پسندند، اسلامی که آمریکایی‌ها، شیعیان را دشمن داعش نشان می‌دهند تا شیعیان به واسطه داعش کشته شوند و آمریکایی‌ها خیالشان از بابت مسلمانان راحت باشد که به کشتار هم مشغول شوند. این یک نمونه از اسلام متحجر، مقدس‌نماست.

پژوهشگر مسائل سیاسی ادامه داد: نوع دیگر اسلامی است که افراد به دانشگاه می‌روند و ادعا می‌کنند از اسلام معنی دیگری را فهمیدند، امام معصوم مطلبی گفته و مراجع تقلید آن مطلب را عنوان کردند، اما ما معنی دیگری فهم کردیم و به این عمل می‌کنیم. لذا اسلام‌های روشنفکرنما نیز در دسته اسلام آمریکایی قرار می‌گیرد. امام خمینی (ره) این نوع اسلام‌ها را برای ما تفکیک می‌کند و می‌فرمایند مواظب باشید که به این قصه دچار نشوید. زمانی که امام اسلام ناب و آمریکایی را مطرح کردند، مبانی آن را از سال 42 آغاز کردند، آن زمان اسلام ملاهای درباری نیز، جزء اسلام آمریکایی بود.

خسرو زارعی گفت: ملاهای درباری، افرادی بودند که از سوی رژیم شاهنشاهی خریداری می‌شدند و از لباس‌های این افراد برای مطامع سیاسی رژیم خودشان استفاده می‌کردند. در این میان ما از این افراد داشتیم، روحانیونی که به نفع رژیم صحبت و همه چیز را خوب توصیف می‌کردند و مردم نیز آنها را در کنار رژیم می‌دیدند. این برخورد چنین می‌ماند که در زمان امام معصوم افرادی با لباس دین بگویند مثلا متوکل عباسی شخص خوبی است! وقتی اسلام متحجر را موشکافی می‌کنید به نوع دیگری از اسلام برمی‌خورید که از شاخه اسلام آمریکایی است که رگه‌های تحجر در داخل آن است و اسلام راحت‌طلبان است، آنها اسلامی را می پسندند که سختی نداشته باشد نه آنها با کسی کار داشته، نه کسی با آنها کار داشته باشد.

وی افزود: اما امام فرمود اسلام کاملا سیاسی است، از صفر تا صد آن و اگر روحانی به مساله سیاست بی‌تفاوت باشد، اصلا مسلمان نیست و اسلام راحت طلبی نداریم و کاری به کسی که آن طرف دنیا کشته می‌شود، نداشته باشد، اسلام، اسلام پابرهنگان است و هر کجای دنیا صدای مستضعفی بلند شد که نیاز به کمک داشت، حتی اگر مسلمان نیز نبود، ما وظیفه داریم، کمک کنیم. اما امام آنچه برای پاسداشت اسلام ناب محمدی توصیه می‌کند که وحدت کلمه داشته باشیم و این وحدت کلمه است که در طوفان‌های مهیب امت را کنار هم نگه می‌دارد و از تفرقه دور می‌کند لذا یکی از شاخصه‌های اسلام ناب وحدت کلمه است.

مرتبط با این خبر